BETA

63 Written explanations of Joanna KOPCIŃSKA

General budget of the European Union for 2020 - all sections (A9-0017/2019 - Monika Hohlmeier, Eider Gardiazabal Rubial)

Głosowałam za przyjęciem sprawozdania dotyczącego stanowiska Rady w sprawie projektu budżetu Unii Europejskiej na rok budżetowy 2020, gdyż Parlament Europejski ustanawia ogólny poziom środków w budżecie na 2020 r. w wysokości 170 971 519 973 euro w środkach na zobowiązania, co stanowi wzrost o 2 699 813 994 euro w porównaniu z projektem budżetu. Co więcej dodatkowo udostępnia się kwotę 280 700 000 euro w środkach na zobowiązania oraz 159 146 168 195 euro w środkach na płatności.Poprawki wniesione przez ECR przywróciły na nowo istotne subwencje dla organizacji producentów rolnych, a Europol i Frontex otrzymają dodatkowe wsparcie z funduszy.
2019/10/23
2020 budgetary procedure: joint text (A9-0035/2019 - Monika Hohlmeier, Eider Gardiazabal Rubial)

Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie wspólnego projektu budżetu ogólnego Unii Europejskiej na rok budżetowy 2020. Rada i Parlament porozumiały się 18 listopada br. w sprawie budżetu UE na 2020 r. Całkowite środki na zobowiązania wyniosą 168,7 mld euro, co stanowi wzrost o 1,5% w porównaniu z rokiem poprzednim. Całkowite środki na płatności wyniosą 153,6 mld euro, co oznacza wzrost o 3,4% w stosunku do roku poprzedniego. Wzrost ten odzwierciedla wciąż trwającą intensywną realizację programów z okresu 2014–2020. Ma on sprawić, że beneficjenci otrzymają płatności na czas, zwłaszcza w przypadku polityki spójności.Aby wspierać wzrost i konkurencyjność, 25,3 mld euro (+7,9% w porównaniu z 2019 r.) otrzymają programy z działu „Konkurencyjność na rzecz wzrostu gospodarczego i zatrudnienia”. Oznacza to więcej środków na program „Horyzont 2020” (łącznie 13,5 mld euro), europejskie systemy nawigacji satelitarnej (1,2 mld euro) oraz komponent energetyczny instrumentu „Łącząc Europę” (1,3 mld euro, +35,0%). Erasmus+ otrzyma 2,9 mld euro na edukacyjne wymiany młodzieżowe. Co więcej, 145 mln euro zostało przeznaczone na „Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych”, aby zwalczać bezrobocie młodzieży w najbardziej dotkniętych regionach.
2019/11/27
Enabling the digital transformation of health and care (B9-0239/2019)

Technologie cyfrowe są częścią niedalekiej przyszłości systemów służby zdrowia – zarówno na poziomie narodowym państw członkowskich, jak i na poziomie całej Unii Europejskiej. Z tego powodu systemy opieki zdrowotnej i społecznej stoją przed ogromnymi wyzwaniami transformacji informatycznej na szeroką skalę.W pełni opowiadam się za lepszym dostępem do danych w celu intensywnego postępu w zakresie badań. Popieram wczesne zapobieganie i wykrywanie chorób oraz promowanie spersonalizowanej opieki medycznej i społecznej poprzez narzędzia i usługi cyfrowe. Wszystkie te działania wzmocnią pozycję obywatela i zapewnią opiekę prawdziwie skoncentrowaną na pacjencie. Co więcej, jestem przekonana, że prace nad bezpieczeństwem danych pacjentów są kluczowe i należy poświęcić im odpowiednie zaplecze prawne, dlatego jako współtwórca prac nad rezolucją głosowałam za jej przyjęciem.
2019/12/18
The European Green Deal (RC-B9-0040/2020, B9-0040/2020, B9-0041/2020, B9-0042/2020, B9-0043/2020, B9-0044/2020, B9-0045/2020, B9-0046/2020)

Założenie, że Unia Europejska powinna dążyć do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r., nie jest możliwe do przyjęcia z perspektywy naszego kraju. Zaledwie w 2019 r., po długich i mozolnych negocjacjach zakończyliśmy podział zobowiązań redukcyjnych pomiędzy państwami członkowskimi, ustalając cel na 2030 r. który wyniósł 40%, i z tego powodu nasz kraj obecnie nie widzi przestrzeni dla podwyższania kolejnych celów. Dla polskiej gospodarki, opartej w znacznej mierze na węglu, stanowi to wyzwanie nie do zrealizowania, tym bardziej że gaz ziemny jako niezbędne paliwo pomostowe służące do zastępowania węgla ma zniknąć z koszyka energetycznego.Co więcej, uważam, że zwiększenie środków na kwestie klimatyczne nie powinno pociągać za sobą cięć w innych obszarach, takich jak np. infrastruktura transportowa czy rolnictwo. Należy podkreślić, iż sektor rolny ma ograniczony potencjał w redukcji gazów cieplarnianych z uwagi na procesy biologiczne, na jakich opiera się produkcja rolna. Oprócz tego w pełni popieram działania, które będą służyć poprawie jakości powietrza. Niemniej jednak biorąc pod uwagę, że większość państw członkowskich wciąż ma problemy ze sprostaniem obowiązującym standardom jakości powietrza, powinniśmy moim zdaniem skupić się na jak najszybszym osiągnięciu obowiązujących norm. Samo sztuczne i ambitne podwyższanie standardów jakości powietrza (neutralność klimatyczna Europy do 2050 r.) nie przyniesie wymiernych efektów w postaci poprawy jego jakości.
2020/01/15
An EU strategy to put an end to female genital mutilation around the world (B9-0090/2020, B9-0092/2020)

Głosowałam za rezolucją wzywającą do zaprzestania działań krzywdzących kobiety poprzez okaleczanie ich narządów płciowych. Jestem temu przeciwna i popieram rezolucję, nawet jeśli znalazły się w niej pewne zapisy, z którymi nie mogłam się zgodzić (motyw J, ust. 5, 20 i 21). Okaleczanie żeńskich narządów płciowych obejmuje wszystkie działania, które dotyczą częściowego lub całkowitego usunięcia zewnętrznych narządów płciowych z przyczyn niemedycznych. Powikłania obejmują silny ból, krwotok, gorączkę, infekcje, obrzęki ropne, a uszkodzenia otaczających tkanek narządów mogą skutkować śmiercią. Z uwagi na fatalne warunki higieniczne często dochodzi do zarażenia wirusem HIV/AIDS. Do skutków długoterminowych okaleczenia należy bezpłodność.Zabieg okaleczania żeńskich narządów płciowych jest destruktywny zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Zgodnie z szacunkami WHO na świecie jest 200 milionów kobiet dotkniętych tym problemem, a w Europie liczba obrzezanych dziewczynek, młodych i dorosłych kobiet wynosi około 600 tys. W celu zakończenia procederu obrzezania dziewcząt na świecie w 2016 r. UNICEF i UNFPA współpracowały z ponad 8,4 mln osób, a 2900 społeczności zadeklarowało zaprzestanie tego procederu. Obrzezanie kobiet to przemoc fizyczna, która ogranicza ich udział w życiu społecznym. Wszyscy, którzy wykonują okaleczanie narządów płciowych u kobiet, swoją postawą dają zgodę na ten brutalny proceder, przeciwstawiają się podstawowej zasadzie medycyny, jaką jest primum non nocere .
2020/02/12
Financial assistance to Member States and countries negotiating their accession to the Union that are seriously affected by a major public health emergency

Głosowałam za zmianą rozporządzenia rozszerzającego Fundusz Solidarności Unii Europejskiej, tak aby mógł on objąć poważne stany zagrożenia zdrowia publicznego oraz określić konkretne operacje kwalifikujące się do finansowania. Należy przy tym wyraźnie podkreślić, że środki finansowe FSUE (zobowiązania i płatności) powinny być ujmowane poza limitami wieloletnich ram finansowych.Niemniej jednak uważam, że w obliczu ciągłego rozszerzania się pandemii wzrost wysokości środków na zaliczki z 50 mln do 100 mln euro nie jest wystarczający. Pandemia jest rozciągnięta w czasie, słuszne jest więc założenie samej KE, że skutki kryzysu zdrowotnego są trudne do oszacowania.Pandemia COVID-19 dotyka jednocześnie wszystkie państwa członkowskie UE i w takiej sytuacji środki FSUE mogą okazać się niewystarczające. Potrzebne będzie wtedy przedstawienie pakietu kompleksowych działań oraz uwzględnienie dodatkowych środków finansowych.Przykład COVID-19 pokazuje, że w wypadku pandemii konieczna jest szybka mobilizacja środków finansowych, np. na materiały medyczne, koszt dodatkowej pracy personelu, konieczność importu niezbędnych materiałów itp.
2020/03/26
Regulation amending the Multiannual financial framework 2014-2020

Mając na uwadze szczególne potrzeby związane z walką przeciw pandemii COVID-19 na terenie UE, głosowałam za zaproponowanym przez Komisję Europejską wnioskiem dotyczącym zmiany rozporządzenia określającego wieloletnie ramy finansowe na lata 2014–2020. Projekt przewiduje zniesienie w rozporządzeniu ograniczeń co do wykorzystania łącznego marginesu na zobowiązania. W myśl dotychczasowych przepisów zakres wykorzystania tego marginesu ograniczony był do wzrostu gospodarczego, migracji i bezpieczeństwa. Zniesienie tego ograniczenia pozwoli jednak wykorzystać go na zobowiązania i potrzeby powstałe w wyniku pandemii COVID-19.Projekt jest jednocześnie elementem szerszego pakietu propozycji Komisji zakładającego reaktywację utworzonego w 2016 r. instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych i zasilenie go kwotą 2,7 mld EUR w zobowiązaniach, a także zasilenie kwotą 300 mln EUR w zobowiązaniach Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (rescEU). Ma to ułatwić gromadzenie zapasów na większą skalę oraz skoordynować dystrybucję niezbędnych zasobów w Europie.W duchu solidarności między państwami członkowskimi UE popieram wykorzystanie środków z łącznego marginesu na zobowiązania na działania mające na celu wsparcie państw UE w walce z pandemią COVID-19 poprzez zastosowanie instrumentu pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych oraz rescEU.
2020/04/16
Specific measures to provide exceptional flexibility for the use of the European Structural and Investments Funds in response to the COVID-19 outbreak

Pandemia COVID-19 silnie uderzyła w społeczeństwa i gospodarki państw członkowskich Unii Europejskiej, dlatego głosowałam za wnioskiem Komisji o zapewnienie uelastyczniającej polityki spójności. To uelastycznione podejście wprowadza możliwość pełnego finansowania z budżetu UE, jeśli chodzi o wdrażanie programów polityki spójności. Popieram dodatkowe możliwości przesuwania środków między Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskim Funduszem Społecznym (EFS) i Funduszem Spójności, jak również między regionami.Uważam, że wszystkie środki dostępne w ramach polityki spójności powinny zostać zmobilizowane w celu udzielenia szeroko zakrojonej pomocy. Podzielam także opinię, że warunkiem skuteczności proponowanych działań jest natychmiastowe ich wdrożenie przez nadanie wnioskowi ustawodawczemu przedłożonemu przez Komisję dalszego biegu bez wprowadzania do niego zmian, gdyż umożliwi to jego szybkie przyjęcie i natychmiastową pomoc.Jednocześnie podtrzymuję pogląd, że zmiany w przepisach powinny być dokonywane cyklicznie z uwzględnieniem sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19, a co więcej z uwzględnieniem potrzeby zmiany przepisów dotyczących rozliczania projektów w oparciu o koszty uproszczone.
2020/04/17
Medical devices (C9-0098/2020)

Głosowałam za wnioskiem Komisji Europejskiej odwołującym się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/745. We wniosku Komisji o tryb pilny ustanowiono nowe ramy regulacyjne mające na celu zapewnienie sprawnego funkcjonowania rynku wewnętrznego w kontekście wyrobów medycznych. Wzięłam pod uwagę wysoki poziom ochrony zdrowia pacjentów oraz małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność w tym sektorze.Z jednej strony powinniśmy ustanawiać wysokie normy jakości i bezpieczeństwa dla wyrobów medycznych w odpowiedzi na powszechne obawy dotyczące bezpieczeństwa. Z drugiej zaś strony pandemia COVID-19 i związany z nią kryzys zdrowia publicznego stanowią bezprecedensowe wyzwanie dla państw członkowskich.Wszystko to staje się dużym obciążeniem dla organów krajowych, instytucji zdrowia publicznego, obywateli UE i podmiotów gospodarczych. Te nadzwyczajne okoliczności mają istotny wpływ na różne obszary objęte rozporządzeniem, min. dotyczące wyznaczania i pracy jednostek notyfikowanych oraz wprowadzania do obrotu i udostępniania na rynku wyrobów medycznych w Unii.Głosowałam więc za zagwarantowaniem ciągłości prawa, aby uniknąć potencjalnych zakłóceń na rynku, oraz za należnym odroczeniem rozpoczęcia stosowania niektórych przepisów o jeden rok, co wprowadza tym samym większe bezpieczeństwo w kwestii obecnej pandemii.
2020/04/17
The rights of persons with intellectual disabilities in the COVID-19 crisis (B9-0204/2020)

. – Osoby z niepełnosprawnościami intelektualnymi są w większym stopniu narażone na ryzyko zachorowania na COVID-19 z powodu barier w dostępie do informacji o profilaktyce i do środków higieny, zależności od fizycznego kontaktu z opiekunami, przebywania w wielu przypadkach w placówkach i podlegania usługom opieki na poziomie lokalnych społeczności, a także innych warunków zdrowotnych związanych z daną niepełnosprawnością. W niektórych państwach członkowskich osobom upośledzonym umysłowo odmawiano opieki medycznej oraz osoby te były umieszczane w zakładach w odizolowaniu od reszty społeczeństwa, bez możliwości odwiedzin przez członków rodziny lub bez możliwości powrotu do krewnych. Należy piętnować wszelkie formy dyskryminacji osób niepełnosprawnych, zwłaszcza w zakresie opieki zdrowotnej i komunikowania się.
2020/07/08
Conclusion of an EU - New Zealand agreement, under negotiation, on the exchange of personal data for fighting serious crime and terrorism (A9-0131/2020 - Annalisa Tardino)

. – Europol i policja nowozelandzka podpisały porozumienie robocze w kwietniu 2019 r. Zapewnia ono ramy ustrukturyzowanej współpracy na poziomie strategicznym, nie stanowi jednak podstawy prawnej do wymiany danych osobowych. W chwili obecnej nie ma podstaw prawnych do regularnej i zorganizowanej wymiany danych osobowych między nowozelandzkimi organami ścigania a Europolem, co jest niezbędne dla skutecznej współpracy operacyjnej. Celem tego zalecenia jest uzyskanie od Rady upoważnienia dla Komisji do negocjowania przyszłej umowy w imieniu UE.
2020/07/10
Conduct of clinical trials with and supply of medicinal products for human use containing or consisting of genetically modified organisms intended to treat or prevent coronavirus disease (C9-0185/2020)

. – Badania kliniczne prowadzi się w szpitalach w kontrolowanym środowisku, wymagającym niewielkiej liczby pacjentów i ograniczonej ilości produktów leczniczych. Te cechy minimalizują narażenie środowiska. Proponowane rozporządzenie ma na celu przyśpieszenie prowadzenia badań klinicznych nad produktami leczniczymi, które zawierają lub składają się z GMO, co w obecnej sytuacji stanu zagrożenia zdrowia publicznego spowodowanego pandemią COVID-19 ma posłużyć ułatwieniu dostępu do wysokiej jakości, bezpiecznych i skutecznych produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia lub zapobiegania COVID-19.W bezprecedensowej sytuacji stanu zagrożenia zdrowia publicznego spowodowanego pandemią COVID-19 ochrona zdrowia publicznego musi mieć nadrzędne znaczenie. W tym celu konieczne jest przyznanie na czas pandemii COVID-19 czasowego odstępstwa ograniczonego do badań klinicznych nad badanymi produktami leczniczymi przeznaczonymi do leczenia lub zapobiegania COVID-19.
2020/07/10
Draft Council decision on the system of own resources of the European Union (A9-0146/2020 - José Manuel Fernandes, Valerie Hayer)

Głosowałam nad sprawozdaniem posła Fernandesa i posłanki Hayer odnośnie do wniosku dotyczącego decyzji Rady w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej poprzez wstrzymanie się od głosu. Uzasadniając tę decyzję, należy wskazać, że sprawozdanie zawierało wiele elementów negatywnych dla Polski. Najważniejszymi punktami sprawozdania ocenianymi negatywnie z punktu widzenia Polski są:· Motyw 7, art. 2.1.1.(c) – zmiany w stosunku do nowego zasobu własnego, tj. krajowego wkładu na bazie odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych niepoddawanych recyklingowi. Sprawozdanie proponuje podniesienie stawki z 0,8 do 2 EUR za kg, a także wyeliminowanie korzystnej dla Polski korekty nadmiernej regresywności tej wpłaty. W przypadku wprowadzenia postulowanych zmian można szacować, że Polska w okresie 2021–2027 wpłaciłaby do budżetu UE ok. 2,7 mld EUR więcej niż na bazie kompromisu wynegocjowanego w lipcu 2020 r.· Motyw 7a, 8a, art. 2.1.1.(ca) – wprowadzenie od 2021 r. nowego zasobu własnego na bazie dochodów z ETS. Wykluczenie tej wysoce regresywnej i niesprawiedliwej propozycji z porozumienia WRF było ogromnym sukcesem Polski. Koszt dla Polski wprowadzenia zasobu własnego opartego na ETS w zależności od konkretnego rozwiązania oraz zakładanych cen uprawnień wahałby się między ok. 2,1 do aż 7,4 mld EUR przez 7 lat.Wprowadzenie powyższych zapisów spowodowałoby obciążenia Polski szacowane na 10 mld euro.
2020/09/16
Sustainable rail market in view of COVID-19 outbreak

Rozporządzenie ma na celu uzupełnienie istniejących ram dotyczących kolei, aby umożliwić organom krajowym i zainteresowanym stronom kolejowym łatwiejsze radzenie sobie z szeregiem negatywnych konsekwencji pandemii COVID-19 oraz reagowanie na pilne potrzeby sektora kolejowego, o ile konsekwencje te będą się utrzymywać. Środki te dotyczą w szczególności zniesienia, obniżenia lub odroczenia opłat za dostęp do torów, za korzystanie z infrastruktury kolejowej, jak również zniesienia opłat za rezerwację. Obejmują one okres referencyjny od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 grudnia 2020 r., w odniesieniu do którego opłaty można zmienić, w drodze odstępstwa od art. 27 dyrektywy 2012/34 / UE, zgodnie z którym regulamin sieci (zawierający wszystkie obowiązujące opłaty) jest publikowany nie mniej niż na miesiąc przed upływem terminu składania wniosków o przyznanie zdolności przepustowej infrastruktury.
2020/09/17
Draft amending budget no 8: Increase of payment appropriations for the Emergency Support Instrument to finance the COVID-19 vaccines strategy and for the impact of the Corona Response Investment Initiative Plus (C9-0290/2020 - Monika Hohlmeier)

Celem projektu budżetu korygującego (PBK) nr 8 na rok 2020 jest zapewnienie 6,2 mld EUR w środkach na płatności w celu uwzględnienia:- Dodatkowych płatności (1,1 mld EUR) w ramach instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych (ESI) w celu prefinansowania strategii dotyczącej szczepionek COVID-19 w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych producentów w 2021 r.Poszukiwanie skutecznej szczepionki stało się priorytetem, a Komisja zawarła porozumienie ze wszystkimi państwami członkowskimi w celu negocjowania i zawierania z producentami szczepionek umów o przedterminowym zakupie w imieniu wszystkich państw członkowskich. Obecne środki na płatności w ramach EFSI są niewystarczające, aby pokryć zobowiązania umowne, które Komisja zamierza podjąć w perspektywie krótkoterminowej w stosunku do producentów szczepionek.- Dodatkowych potrzeb w zakresie płatności (5,1 mld EUR) na spójność po przyjęciu inicjatywy inwestycyjnej w odpowiedzi na koronawirusa Plus (CRII +).CRII + zapewnia tymczasowo państwom członkowskim możliwość ubiegania się o 100% unijnego współfinansowania programów wspieranych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego i Funduszu Spójności oraz zapewnia większe możliwości transferu między funduszami, a także pomiędzy kategoriami regionów. Państwa członkowskie w pełni wykorzystują tę elastyczność i płynność, aby pomóc najbardziej dotkniętym.
2020/09/17
The importance of urban and green infrastructure - European Year of Greener Cities 2022 (B9-0243/2020)

Europejski rok bardziej ekologicznych miast 2022 jest inicjatywą platformy zrzeszającej europejskie organizacje pozarządowe. Jej celem jest zwiększenie wiedzy o korzyściach, jakie na obszarze zabudowanym przynoszą tereny zielone, zwiększenie liczby badań i działań rozwojowych dotyczących nowych innowacji oraz podwyższenie ich jakości, zachęcanie obywateli do podejmowania działań w ich dzielnicach i do ich rewitalizacji, stworzenie kultury dostrzegania zalet obszarów zieleni, zwiększenie liczby projektów infrastrukturalnych dotyczących zieleni, połączenie istniejących inicjatyw i wymiana najlepszych praktyk między państwami członkowskimi oraz stworzenie planu działania mającego na celu zazielenienie miast europejskich do 2030 r.W rezolucji podkreślono korzyści zielonej infrastruktury dla środowiska, zdrowia ludzkiego, dobrostanu i kontaktów społecznych, różnorodności biologicznej, jakości powietrza, poziomu hałasu, odporności na niekorzystne zjawiska pogodowe i powodzie oraz dla wartości finansowej nieruchomości. Powiązano w niej zieloną infrastrukturę z realizacją porozumienia paryskiego i celów zrównoważonego rozwoju. Wezwano Komisję do opracowania europejskiego planu dotyczącego bardziej ekologicznych miast, aby stawić czoła ww. wyzwaniom. Ponadto zaapelowano do Komisji o dalsze wspieranie ambitnych środków w zakresie efektywności energetycznej i efektywnego gospodarowania zasobami dzięki zapewnieniu odpowiedniego finansowania. Popieram cel rezolucji.
2020/09/17
Amending Regulation (EU) No 514/2014 of the European Parliament and the Council, as regards the decommitment procedure

Wniosek dotyczący rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 514/2014 odnosi się do wdrażania programów krajowych w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI) oraz Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego (FBW) w latach 2014–2020. Jego celem jest zapewnienie, aby w obliczu skutków pandemii COVID-19 wszystkie państwa członkowskie w pełni wykorzystały zasadę N+2 i miały wystarczająco dużo czasu na wdrożenie przydzielonych środków i deklarowanie wydatków Komisji. Podsumowując, we wniosku zaproponowano opóźnienie terminu, w którym Komisja określi kwotę poddawaną umorzeniu. Bezprecedensowa sytuacja spowodowana pandemią COVID-19 w wielu przypadkach uniemożliwiła beneficjentom funduszy FAMI i FBW pełne wdrożenie planowanych projektów.Uważam zatem, że nowy wniosek Komisji Europejskiej umożliwi beneficjentom funduszy przeznaczonych na sprawy wewnętrzne zakończenie przerwanych działań i wyeliminowanie opóźnień w realizacji, do których doszło w związku z pandemią.
2020/10/05
Implementation of the common commercial policy – annual report 2018 (A9-0160/2020 - Jörgen Warborn)

Sprawozdanie z realizacji wspólnej polityki handlowej jest drugim tego rodzaju dokumentem i obejmuje okres od stycznia 2018 r. do stycznia 2020 r., tj. dwa lata. Jego zakres wykracza poza samo wdrażanie umów handlowych i zawiera wybiegające w przyszłość refleksje na temat tego, jak powinny wyglądać polityka i strategia handlowa UE.W sprawozdaniu ponownie wyrażono poparcie dla otwartego i wolnego handlu opartego na zasadach oraz podkreślono, że eksport poza UE wspiera ponad 36 mln miejsc pracy. W sprawozdaniu zaapelowano o kompleksowe porozumienie ze Zjednoczonym Królestwem zmierzające do zapewnienia zerowych stawek celnych i zerowych kontyngentów oraz ogólnie o ambitny i ofensywny program handlowy, w szczególności w stosunkach z Australią, Nową Zelandią, Tunezją, Marokiem i Indonezją.W sprawozdaniu poparto wprowadzanie szczegółowych rozdziałów dotyczących MŚP do wszystkich umów o wolnym handlu. Wezwano w nim Komisję do skonsolidowania własnych narzędzi handlowych w celu zwalczania nieuczciwej konkurencji oraz do wdrożenia zmodernizowanych instrumentów ochrony handlu i nowego mechanizmu monitorowania inwestycji. Podkreślono też, że UE powinna zwiększyć swoją otwartą autonomię strategiczną w następstwie kryzysu związanego z pandemią COVID-19. Opowiadam się za sprawozdaniem i popieram wynegocjowane kompromisy.
2020/10/07
Equivalence of field inspections carried out on cereal seed-producing crops and equivalence of cereal seed produced in Ukraine (A9-0164/2020 - Veronika Vrecionová)

Jest to dokument o charakterze technicznym, mający na celu aktualizację decyzji Rady 2003/17/WE, w której uznano równoważność niektórych państw trzecich w odniesieniu do inspekcji polowych i produkcji materiału siewnego niektórych gatunków, prowadzonych zgodnie z dyrektywami 66/401/EWG, 66/402/EWG, 2002/54/WE i 2002/57/WE.Ukraina nie znajduje się dotychczas w wykazie państw korzystających z tej równoważności. Dlatego przywóz do Unii Europejskiej materiału siewnego roślin zbożowych zebranego w tym państwie nie jest obecnie możliwy. Ukraina przedłożyła Komisji wniosek o uznanie jej materiału siewnego roślin zbożowych za równoważny na mocy decyzji Rady 2003/17/WE.W odpowiedzi na ten wniosek Komisja przeprowadziła analizę obowiązującego prawodawstwa Ukrainy oraz audyt inspekcji polowych i systemu certyfikacji materiału siewnego roślin zbożowych na Ukrainie. Wyniki tej analizy były pozytywne. System i obowiązujące wymogi są równoważne z systemem i wymogami unijnymi oraz dają taką samą pewność jak system UE.Przedstawiony wniosek jest zgodny z celami układu o stowarzyszeniu UE-Ukraina. Przyczyni się on do pobudzenia handlu materiałem siewnym, który jest zgodny z przepisami UE. Ponadto Ukraina jest również członkiem Międzynarodowego Związku Oceny Nasion (ISTA).
2020/10/07
The European Forest Strategy - The Way Forward (A9-0154/2020 - Petri Sarvamaa)

Głównymi celami nowej polityki leśnej będą efektywniejsze zalesianie, ochrona lasów na obszarze Unii Europejskiej. Wynikiem tego będzie zwiększenie absorbcji CO2, promowanie bioekonomii i zmniejszenie rozprzestrzeniania się pożarów, co wspomoże ochronę różnorodności biologicznej. Strategia będzie obejmowała promowanie usług leśnych na tle ekologii i ekonomii. Sprawozdanie zawiera wiele istotnych aspektów. Inicjatywa zawiera zasady zrównoważonego rozwoju, które promują ekologiczne, gospodarcze i społeczne funkcje lasów. W dokumencie zostały również ujęte aspekty ludzkie, odnoszące się w szczególności do ludzi, którzy pracują i utrzymują się bezpośrednio lub pośrednio z lasów i sektora leśnego, ale także do obywateli, którzy na co dzień czerpią wielorakie korzyści z lasów. Wreszcie sprawozdanie wzywa do ambitnej, niezależnej i samodzielnej strategii leśnej UE na okres po 2020 r. i podkreśla potrzebę jej lepszej koordynacji i integracji z innymi przepisami UE, które odnoszą się do lasów i leśnictwa, a także rolnictwa.Głównym źródłem dofinansowania działań leśniczych na szczeblu Unii Europejskiej jest obecnie wspólna polityka rolna, w szczególności gałąź rozwojowa europejskiego funduszu rolnego na rzecz obszarów wiejskich. Dzięki reformom wspólnej polityki rolnej kraje członkowskie będą w stanie zachęcać właścicieli terenów leśnych do większego i efektywniejszego dbania o tereny leśne w zrównoważony sposób.
2020/10/07
Organic production: date of application and certain other dates (C9-0286/2020)

Rozporządzenie w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych powinno wejść w życie z dniem 1 stycznia 2021 r. Podmioty branżowe obawiają się, że przyjęcie wszystkich niezbędnych aktów delegowanych i wykonawczych oraz ich wdrożenie w państwach członkowskich nie zostanie ukończone przed tą datą. W związku z tym komisja AGRI przesłała w maju do Komisji pismo z prośbą o przesunięcie terminu wejścia w życie rozporządzenia na dzień 1 stycznia 2022 r. Komisja ostatecznie zgodziła się na to odroczenie.Obecne głosowanie odnosi się do aktu zmieniającego, który jedynie technicznie dostosowuje terminy wejścia w życie rozporządzenia w sprawie produkcji ekologicznej, tzn. przesuwa je o rok. Popieram wydłużenie czasu na wdrożenie rozporządzenia przez państwa członkowskie
2020/10/08
Reinforcing the Youth Guarantee (B9-0310/2020)

W wyniku pandemii COVID-19 stopa bezrobocia w UE rośnie, a milionom ludzi grozi utrata pracy.Młodzi ludzie są jedną z najbardziej wrażliwych grup na rynku pracy, a ich sytuacja podczas kryzysu COVID-19 była jeszcze gorsza z powodu bardziej niepewnych form pracy i braku doświadczenia zawodowego. Istotne jest znaczne wsparcie dla tej grupy oraz dla zindywidualizowanych form pomocy, które pomogłyby w walce z długotrwałym bezrobociem młodzieży pozostającej poza sferą zatrudnienia i edukacji i w podniesieniu ich umiejętności w celu dostosowania się do potrzeb rynku pracy. Zmiany takie zostały uwzględnione w ostatecznym tekście.Wzmocniona gwarancja dla młodzieży ma na celu dotarcie do większej liczby młodych ludzi, rozszerzając przedział wiekowy na wszystkie osoby poniżej 30. roku życia, wspierając ich w rozwijaniu umiejętności i zdobywaniu doświadczenia zawodowego.
2020/10/08
Amending Regulation (EU) No 168/2013 as regards specific measures on L-category end-of-series vehicles in response to the COVID-19 pandemic (A9-0190/2020 - Maria Grapini)

Rozporządzenie będące przedmiotem głosowania dotyczy zmian do treści obowiązującego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 168/2013 z dnia 15 stycznia 2013 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów dwu- lub trzykołowych oraz czterokołowców i uwzględnia wpływ panującej sytuacji związanej z pandemią wywołaną wirusem COVID-19. Celem wniosku jest dostosowanie przepisów dotyczących końcowej partii produkcji tak, aby umożliwić punktom sprzedaży zbyt wyłącznie w 2021 roku większej liczby pojazdów spełniających normę Euro 4, które posiadają na stanie, w związku z niemal całkowitym zastojem sprzedaży w szczytowym okresie sezonu 2020. Ze względu na pilną potrzebę nowelizacji obecnych przepisów, które wchodzą w życie 31 grudnia 2020 r., koordynatorzy komisji IMCO zdecydowali się na procedowanie w ramach uproszczonej procedury. Biorąc pod uwagę trudną sytuację przemysłu motocyklowego spowodowaną pandemią i możliwe konsekwencje dla jego funkcjonowania w najbliższych latach, w tym potencjalne przeniesienie negatywnych efektów na cały łańcuch dostaw oraz chęć uniknięcia dodatkowych strat finansowych dla producentów i punktów sprzedaży, popieram propozycję.
2020/10/19
InvestEU Programme (A9-203/2020 - José Manuel Fernandes, Irene Tinagli)

InvestEU ma zastąpić sukcesywnie wykorzystywany w ostatnich latach Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), z którego Polska pozyskała znaczne środki. Nowy program ma na celu domknięcie luki inwestycyjnej trapiącej Europę. Pobudzenie inwestycji wspierających konkurencyjność oraz ekonomiczną, terytorialną i społeczną spójność Europy jest kluczowe szczególnie ze względu na kryzys gospodarczy związany z pandemią COVID-19 i zieloną transformację, która najbardziej dotyka mniej zamożne państwa UE.Biorąc pod uwagę przyszłe negocjacje pomiędzy Parlamentem i Radą, zdecydowałam się poprzeć obecną propozycję mimo zastrzeżeń co do zmniejszenia elastyczności funduszu. Decyzja o finalnym wsparciu InvestEU po zakończeniu negocjacji międzyinstytucjonalnych, jak i innych programów związanych z wieloletnimi ramami finansowymi będzie uzależniona od rozwiązania kwestii tzw. mechanizmu praworządności omawianego w ramach innej procedury legislacyjnej.
2020/11/13
Conclusion of the EU-Japan Civil Aviation Safety Agreement (A9-0239/2020 - Cláudia Monteiro de Aguiar)

Umowa między Unią Europejską a Japonią jest częścią strategii lotniczej Komisji dla Europy, której celem jest wspieranie europejskich przedsiębiorstw i zapewnienie lepszych warunków dla pasażerów.Wraz z umową UE i Japonia zaakceptują ustalenia zgodności i certyfikaty wydane w wyniku określonych procedur właściwych organów drugiej Strony. Ta wzajemna akceptacja pozwoli uniknąć powielania już przeprowadzonych ocen, oszczędzając czas i koszty, zapewniając jednocześnie porównywalny poziom zgodności. Ponadto BASA będzie promować współpracę, bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa lotnictwa cywilnego i wyniki w zakresie ochrony środowiska oraz swobodny przepływ produktów i usług lotnictwa cywilnego.Zakres współpracy może obejmować certyfikację w zakresie zdatności do lotu i ochrony środowiska, a także licencjonowanie i szkolenie personelu oraz inne obszary związane z bezpieczeństwem lotniczym, które podlegają Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym (konwencji chicagowskiej).
2020/12/14
EC/Mauritania Fisheries Partnership Agreement: extension of the Protocol (A9-0244/2020 - Annie Schreijer-Pierik)

Umowa o partnerstwie w sprawie połowów (FPA) z Mauretanią zapewnia flocie UE znaczne uprawnienia do połowów w odniesieniu do gatunków dennych i pelagicznych, a także tuńczyka i gatunków daleko migrujących. Jest to najważniejsza z obecnych umów między UE a państwami trzecimi w sprawie połowów wielogatunkowych.W listopadzie 2019 r. UE i Mauretania przedłużyły protokół o rok, do 15 listopada 2020 r. Parlament Europejski wyraził zgodę na to roczne przedłużenie na podstawie zalecenia przyjętego na posiedzeniu plenarnym 13 maja 2020 r., jednakże w związku z pandemią Covid-19 negocjacje w sprawie nowego protokołu utknęły w martwym punkcie.W dniu 26 czerwca 2020 r. Rada upoważniła Komisję do wynegocjowania drugiego przedłużenia protokołu na maksymalny okres jednego roku. Obie strony uzgodniły takie przedłużenie dnia 7 lipca 2020 r. Podobnie jak w 2019 r. celem tego przedłużenia jest zapobieżenie przerwaniu działalności połowowej floty UE, biorąc pod uwagę, że obecny protokół wygasł 15 listopada 2020 r. To przedłużenie pozostawia bez zmian zarówno obecne uprawnienia do połowów, jak i wkład finansowy UE.
2020/12/14
European Year of Rail (2021) (A9-0191/2020 - Anna Deparnay-Grunenberg)

Komisja zaproponowała ogłoszenie roku 2021 Europejskim Rokiem Kolei, aby wesprzeć realizację celów Europejskiego Zielonego Ładu w dziedzinie transportu. Szereg imprez, kampanii i inicjatyw w 2021 r. będzie promować kolej jako zrównoważony, innowacyjny i bezpieczny środek transportu. Wniosek ten przyczyni się również do przyspieszenia tempa modernizacji kolei, która jest konieczna, aby kolej stała się bardziej popularną alternatywą dla innych rodzajów transportu.Obchody Roku Kolei mają zwiększyć świadomość na temat transgranicznego europejskiego wymiaru transportu kolejowego i zwiększyć jego wkład w gospodarkę, przemysł i społeczeństwo UE. Wstępne porozumienie przewiduje szereg projektów, wydarzeń i inicjatyw w 2021 r. mających na celu promowanie kolei jako atrakcyjnego i zrównoważonego sposobu przemieszczania się pasażerów i transportu towarów w całej Europie. Obejmuje ono takie elementy jak studium wykonalności dotyczące narzędzia służącego do pomiaru połączeń kolejowych oraz stworzenie europejskiego znaku jakości promującego towary i produkty przewożone koleją.Rok 2021 jest ważnym rokiem dla polityki kolejowej UE: będzie to pierwszy pełny rok, w którym w całej UE zostaną wdrożone przepisy uzgodnione w ramach czwartego pakietu kolejowego, zwiększające konkurencję oraz ograniczające koszty i obciążenia administracyjne przedsiębiorstw kolejowych.
2020/12/15
Draft amending budget No 10/2020: Increase of payment appropriations and other adjustments to expenditure and revenue (A9-0252/2020 - Monika Hohlmeier)

Projekt budżetu korygującego (PBK) nr 10/2020 jest poświęcony udostępnieniu 1 569,3 mln EUR w dodatkowych środkach na płatności, dostosowaniu strony dochodów i budżetowaniu dalszych, bardziej ograniczonych korekt wydatków (+ 36,4 mln EUR na zobowiązania).Zwiększenie środków na płatności jest zgodne ze zaktualizowaną prognozą i uwzględnia przesunięcia zaproponowane w „przesunięciu globalnym”. Dodatkowe potrzeby dotyczą COSME, CEF, EFRROW i globalnej odpowiedzi UE na Covid-19.Ponadto PBK 10 zwiększa również zobowiązania do wzmocnienia funduszy operacyjnych dla organizacji producentów w linii budżetowej EFRG po wprowadzeniu dwóch pakietów środków związanych z rynkami rolnymi, które zostały przyjęte przed latem w kontekście wyjątkowych środków mających na celu sprostanie kryzysowi COVID -19.
2020/12/15
Agreement for co-operation in dealing with pollution of the North Sea by oil and other harmful substances (Bonn Agreement): extension of its material and geographical scope of application (A9-0268/2020 - Pascal Canfin)

Umowa o współpracy w zakresie przeciwdziałania zanieczyszczeniu Morza Północnego olejami i innymi substancjami szkodliwymi (umowa z Bonn) jest regionalnym porozumieniem mającym na celu walkę z zanieczyszczeniem Morza Północnego oraz ochronę obszarów przybrzeżnych przed katastrofami morskimi i trwałymi zanieczyszczeniami powodowanymi przez statki i instalacje przybrzeżne. Sygnatariuszami tej umowy są rządy Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Irlandii, Holandii, Szwecji, UE, Norwegii i Zjednoczonego Królestwa.7 października 2019 r. Rada przyjęła decyzję upoważniającą Komisję do negocjowania w imieniu UE zmian w umowie. Celem jest poprawa współpracy i koordynacji między umawiającymi się stronami w zakresie zwalczania nielegalnych emisji do powietrza oraz ograniczenie negatywnych skutków spalania paliw żeglugowych o wysokiej zawartości siarki lub azotu dla zdrowia publicznego i środowiska, a także rozszerzenia zakresu geograficznego w związku z zaproszeniem Królestwa Hiszpanii do przystąpienia do tego porozumienia.Umawiające się strony umowy przyjęły ww. zmiany jednogłośnie w dniach 9–11 października 2019 r., a 28 sierpnia 2020 r. Komisja przedłożyła wniosek dotyczący decyzji Rady zatwierdzającej zmianę MARPOL i zmianę dotyczącą Hiszpanii. Zmiany te, wraz z rozszerzonym zakresem geograficznym, przyczynią się do zwiększenia poziomu ochrony zdrowia ludzi i środowiska morskiego w regionie Morza Północnego.
2021/01/19
Strengthening the single market: the future of free movement of services (A9-0250/2020 - Morten Løkkegaard)

Sprawozdanie podkreśla, że wspólny rynek, w tym przepływ usług, jest kluczowy dla przezwyciężenia skutków kryzysu spowodowanego epidemią COVID-19; państwa członkowskie i Komisja Europejska powinny całościowo stosować obecne prawo regulujące wspólny rynek usług; rozwój przełomowych technologii w Europie jest utrudniony ze względu na fragmentację wspólnego rynku usług; stosowanie zasady wzajemnego uznawania przynosi wymierne korzyści i jej aplikacja powinna być rozszerzona; należy scyfryzować procedury administracyjne, aby ułatwić firmom aktywność transgraniczną; konieczna jest modernizacja i usprawnienie funkcjonowania pojedynczych punktów kontaktowych wspierających przedsiębiorców, także z wykorzystaniem infrastruktury jednolitego portalu cyfrowego.
2021/01/20
Achieving an effective policy legacy for the European Year of Cultural Heritage (A9-0210/2020 - Dace Melbārde)

Rok 2018 został wybrany w UE Europejskim Rokiem Dziedzictwa Kulturowego (EYCH), w ramach którego odbyło się ponad 23 tys. imprez, które dotarły do 12,8 mln osób we wszystkich państwach członkowskich. Sprawozdanie stanowi kontynuację działań, które mają na celu stworzenie niezbędnej spuścizny politycznej, i kontynuację ważnych prac w zakresie promowania i ochrony dziedzictwa kulturowego. Główne tematy pierwotnie opracowane przez sprawozdawczynię zostały zaakceptowane. Obejmują one potrzebę ustanowienia stałej platformy współpracy i koordynacji w zakresie polityki dotyczącej dziedzictwa kulturowego, potrzebę posiadania kompleksowych ram ochrony i promowania dziedzictwa kulturowego, w tym odpowiedniego finansowania, a także konieczność większego skoncentrowania się na ochronie cyfrowego dziedzictwa kulturowego.
2021/01/20
Revision of the Trans-European Transport Network (TEN-T) guidelines (A9-0251/2020 - Jens Gieseke)

Polityka UE w zakresie infrastruktury transportowej ma na celu ułatwienie transportu w całej Europie oraz zmniejszenie dysproporcji regionalnych, gospodarczych i społecznych poprzez rozwój wzajemnie połączonej infrastruktury transportu lotniczego, drogowego, kolejowego i żeglugi (transeuropejska sieć transportowa). Obecna polityka jest regulowana rozporządzeniem nr 1315/2013, które określa wytyczne dotyczące krajowych i unijnych inwestycji w infrastrukturę transportową oraz ukierunkowanego finansowania w ramach instrumentu „Łącząc Europę” i innych odpowiednich programów UE. Wniosek ustawodawczy Komisji Europejskiej w tym zakresie ma zostać przedstawiony pod koniec lata 2021 r. W sprawozdaniach komisji TRAN przedstawiono priorytety Parlamentu Europejskiego w odniesieniu do zbliżającego się przeglądu rozporządzenia w sprawie TEN-T. Tekst wzywa do zwiększenia inwestycji zarówno na szczeblu krajowym, jak i europejskim.
2021/01/20
FEAD: specific measures to address the COVID-19 crisis (A9-0174/2020 - Lucia Ďuriš Nicholsonová)

Parlament Europejski i Rada osiągnęły porozumienie przejściowe zmieniające rozporządzenie (UE) nr 223/2014 w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) w odniesieniu do wdrażania konkretnych środków dotyczących kryzysu Covid-19.Z funduszu rocznie korzysta 13 milionów osób, w tym około 4 milionów dzieci. Jednak w wyniku obecnego kryzysu Covid-19 liczba osób cierpiących z powodu niedożywienia i niedostatku materialnego rośnie, a kryzys ma negatywny wpływ na fundusz i zdolność organizacji partnerskich do dystrybucji pomocy potrzebującym.Niniejsza rewizja umożliwia zatem wykorzystanie dodatkowych zasobów do 2022 r., aby umożliwić państwom członkowskim zapewnienie pomocy podstawowej i żywnościowej potrzebującym. Państwa członkowskie mogą na podstawie swojej dobrowolnej decyzji zwiększyć ogólne zasoby przewidziane w rozporządzeniu w sprawie FEAD.
2021/01/20
Public access to documents for the years 2016-2018 (A9-0004/2021 - Ioan-Rareş Bogdan)

Publiczny dostęp do dokumentów – sprawozdanie roczne za lata 2016–2018 (art. 122 ust. 7 Regulaminu) to przejaw regularnej działalności sprawozdawczej PE. Prawo UE wymaga, aby instytucje zapewniły publiczny dostęp do dokumentów. Sprawozdanie ocenia, jak wyglądał ten dostęp w latach 2016–2018. Ogólnie rzecz biorąc, ostateczny tekst jest wyważony. Przejrzystość ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania zaufania obywateli UE do procesów politycznych, legislacyjnych i administracyjnych w Unii. Niemniej jednak kluczowe znaczenie powinno mieć znalezienie równowagi między wymaganym standardem przejrzystości a potrzebą utrzymania integralności, skuteczności i elastyczności procesów legislacyjnych.
2021/02/09
The impact of Covid-19 on youth and on sport (B9-0115/2021)

Rezolucja powstała w związku z obawami dotyczącymi wpływu, jaki pandemia COVID-19 wywiera na młodzież, jej stan zdrowia i sytuację ekonomiczną, a także strat ekonomicznych w sektorze sportu. W tekście zwrócono uwagę na młodych ludzi, którzy otrzymują niskie wynagrodzenie i w tym okresie stracili wiele możliwości szkolenia i wolontariatu, stanowiących jedne z podstawowych potrzeb grup szczególnie wrażliwych. Wezwano do zwiększenia inwestycji w sektorach mogących zapewnić młodym ludziom miejsca pracy i wspomniano o programach takich jak Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności czy gwarancja dla młodzieży i gwarancja dla dzieci, które muszą w pełni wykorzystać swój potencjał.
2021/02/09
EU Association Agreement with Ukraine (A9-0219/2020 - Michael Gahler)

Sprawozdanie z wdrażania układu o stowarzyszeniu UE z Ukrainą jest bardzo obszernym tekstem. Zawiera szczegółowe podsumowanie postępów poczynionych przez Ukrainę w kilku obszarach wdrażania układu, a także zalecenia PE w takich obszarach jak wspólne wartości i zasady ogólne, reformy i ramy instytucjonalne, współpraca w dziedzinie WPZiB, sprawiedliwość, wolność i bezpieczeństwo, prawa człowieka i podstawowe wolności, współpraca handlowa i gospodarcza, energia, środowisko i zmiany klimatu, kontakty międzyludzkie i przepisy instytucjonalne.W trakcie prac nad tekstem uwzględniono większość poprawek zgłoszonych przez moją grupę, w tym tę dotyczącą europejskiej perspektywy Ukrainy zgodnie z art. 49 TUE. Tekst jest bardzo obszerny, ale dobrze przygotowany.
2021/02/10
Shaping digital education policy (A9-0042/2021 - Victor Negrescu)

Niniejsze sprawozdanie jest odpowiedzią na pogłębiające się różnice w edukacji cyfrowej między państwami członkowskimi i wewnątrz nich. Istnieją dane, że wielu uczniów i studentów nie miało możliwości kontynuowania nauki podczas lockdownu w roku 2020. Dotyczy to również kształcenia zawodowego.W sprawozdaniu wzywa się do włączenia cyfrowego, które prowadzi do włączenia społecznego, i z zadowoleniem przyjmuje się plan działania na rzecz edukacji cyfrowej, w którym zawarta jest strategia Komisji na rzecz wszechstronnych umiejętności cyfrowych i edukacji.W sprawozdaniu uznaje się, że „treść nauczania i organizacja systemów edukacji należy do kompetencji krajowych”, a jedynie w stosownych przypadkach nowe wyzwania wymagają opracowania unijnej polityki edukacji cyfrowej. Ponadto uwzględniono nieodzowność kształcenia osobistego, ostrożnie zwracając uwagę na korzyści płynące z edukacji cyfrowej.
2021/03/25
Impact on fisheries of marine litter (A9-0030/2021 - Catherine Chabaud)

Kwestia odpadów morskich stanowi jedno z głównych wyzwań na drodze do przywrócenia dobrego stanu ekosystemów morskich i przybrzeżnych, które odgrywają zasadniczą rolę zarówno w dążeniu do równowagi klimatycznej, jak i w zapewniania rozwoju działalności morskiej i nadmorskiej, w tym rybołówstwa i akwakultury. Na to zagadnienie składa się wiele problemów społecznych, ekonomicznych i środowiskowych, które tworzą złożony obraz zjawiska zanieczyszczenia morskiego.W sprawozdaniu zaznaczono, że Komisja i państwa członkowskie powinny zintensyfikować walkę z nielegalnymi, nieraportowanymi i nieuregulowanymi połowami (połowami NNN), które w nieunikniony sposób powodują zanieczyszczenie oraz przyczyniają się do powstawania odpadów morskich. Zaznaczono, że aby ograniczyć ilość odpadów ze statków rybackich, należy zachęcać rybaków do przekazywania odpadów do zakładów recyklingu, w tym za pomocą zachęt gospodarczych i systemów premiowania motywujących do dobrych praktyk. Wskazano, że odpady morskie stanowią problem transgraniczny, i aby walka z nimi była skuteczniejsza, należy prowadzić ją wspólnie z europejskimi państwami trzecimi.Wezwano Komisję i państwa członkowskie do promowania kampanii informacyjnych na temat problemu zanieczyszczenia morza tworzywami sztucznymi i ich mikrodrobinami oraz podkreślono, że problem ten dotyka często również rybaków, zwłaszcza w przypadku wspomnianych mikrodrobin.
2021/03/25
Procurement in the fields of defence and security and transfer of defence-related products: implementation of relevant Directives (A9-0025/2021 - Andreas Schwab)

Dyrektywy w sprawie zamówień w dziedzinie obronności zostały przyjęte w 2009 r. w celu usprawnienia zamówień w ramach rynku wewnętrznego na produkty obronne, które są zazwyczaj zamówieniami o dużej wartości i wiążą się z określonymi możliwościami przemysłowymi. Celem było zwiększenie potencjału europejskiego jako całości, zminimalizowanie kosztów oraz wsparcie zaangażowania europejskich MŚP.W sprawozdaniu podkreśla się, że dyrektywy nie wymagają przeglądu i pozostają zdolne do osiągnięcia tych celów. Konieczne jest jednak wdrożenie ulepszeń, aby poprawić ich skuteczność. W tym kontekście wyróżniono trzy obszary: wytyczne Komisji i ocenę stosowania wyjątków, środki ułatwiające zaangażowanie MŚP oraz szersze środki mające na celu poprawę współpracy w dziedzinie obronności.
2021/03/25
2019-2020 Reports on Albania (A9-0041/2021 - Isabel Santos)

Albania jest krajem kandydującym do UE od czerwca 2014 r. W listopadzie 2016 r. Komisja zaleciła rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z zastrzeżeniem wiarygodnych i wymiernych postępów w realizacji pięciu kluczowych priorytetów w obszarach reformy administracji publicznej, niezależności sądownictwa, walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną oraz ochrony praw człowieka. Komisja stale i dokładnie monitorowała postępy w tym zakresie, a w 2018 r. wydała bezwarunkowe zalecenie dotyczące rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych.W marcu 2020 r. członkowie Rady Europejskiej zatwierdzili decyzję Rady do Spraw Ogólnych o rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych z Albanią, a w lipcu 2020 r. projekt ram negocjacyjnych został przedstawiony państwom członkowskim. Oczekiwano, że ramy negocjacyjne dla Albanii zostaną przyjęte w grudniu 2020 r., ale zostało to przełożone z powodu odmowy przyjęcia przez Bułgarię ram negocjacyjnych w sprawie Macedonii Północnej, ponieważ decyzje dotyczące procesu akcesyjnego obu krajów są ze sobą powiązane.
2021/03/25
Implementation report on the road safety aspects of the Roadworthiness Package (A9-0028/2021 - Benoît Lutgen)

Pakiet dotyczący zdatności do ruchu drogowego, przyjęty w 2014 r., składa się z trzech dyrektyw, dotyczących odpowiednio okresowych badań przydatności do ruchu drogowego, drogowej kontroli technicznej dotyczącej zdatności do ruchu drogowego pojazdów użytkowych, a także dokumentów rejestracyjnych pojazdów.W projekcie sprawozdania przeanalizowano w sposób szeroki i kompleksowy obecny stan wdrożenia tego pakietu i z zadowoleniem przyjęto fakt, że dzięki transpozycji pakietu dotyczącego zdatności do ruchu drogowego i wdrożeniu niektórych jego przepisów osiągnięto poprawę harmonizacji procedur krajowych, w szczególności w odniesieniu do częstotliwości, zakresu i metod badań kontrolnych pojazdów.
2021/04/26
Chemical residues in the Baltic Sea based on petitions 1328/2019 and 0406/2020 under Rule 227(2) (B9-0224/2021)

W rezolucji przypomniano, że od zakończenia II wojny światowej do Bałtyku wyrzucono co najmniej 50 tys. ton broni konwencjonalnej i chemicznej zawierającej niebezpieczne substancje oraz o degradacji tejże broni, zaś toksyczne substancje wyciekające do wody stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, dla ekosystemów morskich i różnorodności biologicznej, a także dla działalności gospodarczej w regionie. W rezolucji wezwano społeczność międzynarodową do wzmocnienia monitorowania zatopionej amunicji oraz do odtajnienia informacji dotyczących miejsca zatopienia broni. Ponadto wezwano Komisję Europejską i wspólny komitet programowy Interreg „Region Morza Bałtyckiego” do zapewnienia odpowiedniego finansowania badań i działań niezbędnych do wyeliminowania niebezpieczeństw związanych z amunicją zatopioną w Morzu Bałtyckim, jak również do powołania grupy ekspertów we współpracy z państwami członkowskimi i innymi zainteresowanymi stronami. W rezolucji zaapelowano do Komisji Europejskiej o podjęcie realnych działań na rzecz rozwiązania problemu zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego i w tym celu do wspierania wszelkiego rodzaju współpracy na szczeblu regionalnym, krajowym i międzynarodowym, w tym z NATO.
2021/04/26
Union Civil Protection Mechanism (A9-0148/2020 - Nikos Androulakis)

Wniosek został potraktowany jako najwyższy priorytet, ponieważ dostrzeżono w nim kluczowy instrument solidarności UE w walce z pandemią. W porozumieniu w sprawie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności (2020/0097(COD)) Parlament, Rada i Komisja dążą do wzmocnienia tego mechanizmu. Dwa najważniejsze elementy tego porozumienia to znaczny wzrost kwoty przeznaczonej na rescEU (1,26 mld EUR z WRF i 2,06 mld EUR z Instrumentu Unii Europejskiej na rzecz Odbudowy) oraz możliwość bezpośredniego udostępniania przez Komisję zdolności rescEU na określonych warunkach. Zmieniony wniosek ma zatem zaradzić obecnym brakom z jednej strony dzięki większym środkom na Unijny Mechanizm Ochrony Ludności na lata 2021–2027, a z drugiej strony dzięki wzmocnieniu instrumentów i koordynacji, które składają się na mechanizm.Mechanizm w swojej obecnej postaci ma jedynie ograniczone zasoby i możliwości reagowania na określone rodzaje klęsk żywiołowych i nie wystarczą one, by w przyszłości stawić czoła wyzwaniom, takim jak katastrofy hydrologiczne, pożary czy sytuacje nadzwyczajne na dużą skalę jak pandemia.
2021/04/27
Multiannual management plan for bluefin tuna in the eastern Atlantic and the Mediterranean (A9-0149/2020 - Giuseppe Ferrandino)

Celem przedstawionego wniosku jest wdrożenie zalecenia Międzynarodowej Komisji ds. Ochrony Tuńczyka Atlantyckiego (ICCAT) 18-02 do prawa Unii, aby umożliwić Unii wywiązanie się ze zobowiązań międzynarodowych oraz zapewnić podmiotom gospodarczym pewność prawa w odniesieniu do zasad i obowiązków. Plan zarządzania jest zgodny z zaleceniem Stałego Komitetu ds. Badań Naukowych i Statystyki („SCRS”), w którym stwierdzono, że ICCAT powinna ustanowić wieloletni plan zarządzania tymi zasobami w 2018 r., ponieważ obecny stan stada zdaje się już nie wymagać środków nadzwyczajnych wprowadzonych w ramach planu odbudowy zasobów tuńczyka błękitnopłetwego zaleceniem 17-17 zmieniającym zalecenie 14-04. To drugie zalecenie zostało przetransponowane do prawa UE rozporządzeniem (UE) 2016/1627. Transpozycja obejmuje wszystkie środki kontroli, które dotyczą połowów i hodowli tuńczyka błękitnopłetwego na wodach UE lub przez statki UE na obszarze objętym konwencją.
2021/04/28
2019-2020 Reports on Montenegro (A9-0131/2021 - Tonino Picula)

Czarnogóra jest obecnie najbardziej zaawansowanym w procesie negocjacji krajem przystępującym do UE, który otworzył wszystkie 33 rozdziały dorobku prawnego UE podlegające kontroli oraz tymczasowo zamknął negocjacje w sprawie trzech z nich. Kraj ten doświadczył również w 2020 roku pierwszej w demokratycznej historii kraju zmiany władzy, która została przeprowadzona w sposób uporządkowany i prawidłowy. Sprawozdanie porusza wszystkie aspekty sytuacji w tym kraju: demokracja i rządy, poszanowanie podstawowych wolności i praw człowieka, stosunków dobrosąsiedzkich i współpracy międzynarodowej. Poruszono w nim również kwestie gospodarki w czasie pandemii COVID, a także środowiska, energii i transportu.
2021/05/19
The EU's Cybersecurity Strategy for the Digital Decade (B9-0305/2021)

Tekst porusza wiele ważnych aspektów związanych z cyberbezpieczeństwem i przypomina o jego znaczeniu ze względu na rosnącą liczbę cyberataków. Tekst podkreśla konieczność promowania rozwoju bezpiecznych i niezawodnych sieci i systemów informatycznych, infrastruktury i łączności w całej Unii. W związku z tym podejmowane są wysiłki na rzecz tego aby wszystkie produkty połączone z internetem w Unii były od samego początku bezpieczne, odporne na incydenty cybernetyczne i szybko naprawiane po wykryciu luk w zabezpieczeniach. Przypomina również, jak ważne jest zwiększenie zaufania i zmniejszenie barier w dzieleniu się informacjami o cyberzagrożeniach i cyberatakach na wszystkich poziomach. Ponadto uzgodniony tekst wzywa państwa członkowskie i Komisję do dalszego zacieśniania współpracy w zakresie cyberobrony i rozwijania badań nad najnowocześniejszymi zdolnościami w zakresie cyberobrony.
2021/06/10
Conservation and enforcement measures applicable in the Regulatory Area of the Northwest Atlantic Fisheries Organisation (NAFO) (Isabel Carvalhais - A9-0220/2020)

Wniosek ma na celu wprowadzenie do prawa Unii zmian do środków ochrony i egzekwowania przyjętych przez Organizację Rybołówstwa Północno-Zachodniego Atlantyku (NAFO) na jej dorocznym posiedzeniu w 2019 r. We wniosku zamieszczono poprawki redakcyjne NAFO i dostosowano jego brzmienie do kontekstu prawnego UE. Środki ochrony zasobów i zarządzania przyjęte przez NAFO mają zastosowanie wyłącznie do obszaru pełnego morza podlegającego regulacji NAFO.Wniosek obejmuje zmiany techniczne, takie jak udoskonalenie i wyjaśnienie sformułowań dotyczących ograniczeń połowowych i ograniczeń nakładu połowowego, zamykania łowisk, połowów zatrzymanych na burcie, rozmiarów oczek sieci, dzienników połowowych i produkcyjnych, w tym dodatkowe obowiązki w zakresie inspekcji oraz uproszczenie miesięcznych sprawozdań z połowów.
2021/06/23
Cross-border payments in the Union (codification) (A9-0202/2021 - Karen Melchior)

Celem wniosku jest ujednolicenie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 924/2009 w sprawie płatności transgranicznych we Wspólnocie, które zostało kilkakrotnie i w dość istotny sposób zmienione. Nowe rozporządzenie zastąpi włączone do niego akty; całkowicie zachowuje ono treść ujednolicanych aktów, zbiera je więc jedynie razem, dokonując tylko takich formalnych zmian, jakie wynikają z samego zadania ujednolicenia.
2021/06/23
Challenges and opportunities for the fishing sector in the Black Sea (A9-0170/2021 - Ivo Hristov)

W sprawozdaniu podkreślono, że trzeba jeszcze bardziej zacieśnić i pogłębić współpracę między wszystkimi państwami położonymi nad Morzem Czarnym z myślą o skutecznym zarządzaniu zasobami rybnymi i sprostaniu wyzwaniom, w tym w Generalnej Komisji Rybołówstwa Morza Śródziemnego. Wezwano w związku z tym do opracowania regionalnego planu zdolności, który zapewni odpowiednią równowagę między dostępnymi zasobami naturalnymi, zdolnością połowową floty wszystkich państw położonych nad Morzem Czarnym i bezpieczeństwem środowiskowym. W sprawozdaniu wezwano państwa członkowskie regionu, aby rozważyły wsparcie tego sektora poprzez włączenie do swoich programów krajowych na lata 2021–2027 lub innych instrumentów krajowych środków na kampanie poświęcone korzyściom płynącym ze spożywania ryb i znaczeniu zrównoważonej produkcji rybnej oraz aby wspierały sektor w tworzeniu lokalnych łańcuchów żywnościowych, ułatwiały dostęp do rynku, zwłaszcza rybakom łodziowym, oraz rozwijały, ulepszały lub ułatwiały infrastrukturę rybacką.
2021/06/23
Recognition of third countries certificates in inland navigation (A9-0210/2021 - Andris Ameriks)

Wniosek zmienia przepisy przejściowe dyrektywy (UE) 2017/2397 w sprawie uznawania kwalifikacji zawodowych w żegludze śródlądowej w celu uwzględnienia świadectw kwalifikacji, żeglarskich książeczek pracy i dzienników pokładowych wydanych przez państwa trzecie. Wypełnia lukę w prawodawstwie i umożliwia państwom członkowskim dalsze korzystanie z usług obywateli państw trzecich w sektorze żeglugi śródlądowej: państwa członkowskie mogą nadal uznawać świadectwa wydane przez państwo niebędące członkiem UE przed dniem 18 stycznia 2024 r. Przepisy dotyczące transpozycji zostały również doprecyzowane, aby zapewnić pewność prawa osobom fizycznym i podmiotom gospodarczym działającym w sektorze żeglugi śródlądowej. Członkowie załogi posiadający świadectwa państw trzecich stanowią znaczną część siły roboczej – zwłaszcza na niektórych drogach wodnych w UE – w sektorze, który już teraz boryka się z deficytem wykwalifikowanych pracowników.
2021/07/06
Draft amending budget No 3/2021: surplus of the financial year 2020 (A9-0218/2021 - Pierre Larrouturou)

Trzeci projekt budżetu korygującego (PBK) na rok 2021 uwzględnia nadwyżkę z roku budżetowego 2020 w budżecie na rok 2021. Jest to rutynowe działanie księgowe mające na celu odnotowanie i przeniesienie niewykorzystanych dochodów, aby umożliwić Komisji zwrot nadwyżek państwom członkowskim w formie obniżonych składek. Wykonanie budżetu na rok 2020 wykazuje nadwyżkę w wysokości 1,769 miliarda euro, która jest zapisana jako dochód w budżecie na rok 2021. W projekcie sprawozdania zatwierdza się stanowisko Rady w sprawie PBK nr 3 i sugeruje się państwom członkowskim, aby spodziewane obniżki ich wkładów opartych na DNB wynikające z nadwyżki w 2020 roku przeznaczyły w całości na budżetowanie działań związanych z przeciwdziałaniem skutkom pandemii COVID-19 oraz z odbudową i odpornością Unii. ECR z zadowoleniem przyjmuje obniżenie wkładów państw członkowskich opartych na DNB, ale podkreśla, że to państwa członkowskie decydują o tym, jak będą wydatkować swój budżet.
2021/07/06
Interbus agreement: Protocol on international regular and special regular carriage of passengers by coach and bus (A9-0176/2021 - Maria Grapini)

Protokół dotyczy prawodawstwa UE w sprawie sankcji i poważnych naruszeń, a także spełnienia czterech kryteriów w odniesieniu do zawodu przewoźnika drogowego osób. Protokół stanowi, że dostęp do rynku dla podmiotów oferujących przewozy regularne i regularne specjalne powinien być przyznawany w ramach jednolitej procedury udzielania zezwolenia, z zastrzeżeniem wdrożenia dorobku prawnego UE w dziedzinie drogowego transportu pasażerskiego, w tym bezpieczeństwa drogowego, przepisów technicznych, kwalifikacji kierowców, przepisów socjalnych, praw pasażerów, ochrony środowiska i dostępu do zawodu. Oprócz UE umawiającymi się stronami umowy INTERBUS są: Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Republika Albanii, Republika Macedonii Północnej, Republika Mołdawii, Republika Turcji i Ukraina, państwa te mogą zatem podpisać i zawrzeć, ratyfikować protokół lub przystąpić do niego. Protokół umożliwi pasażerom bardziej efektywne podróżowanie po przystępnych cenach do miejsc docelowych, do których mogliby dotrzeć również innymi środkami transportu.
2021/07/06
Railway safety and signalling: Assessing the state of play of the ERTMS deployment (A9-0181/2021 - Izaskun Bilbao Barandica)

Sprawozdanie zawiera bardziej aktualny obraz stanu wdrożenia ERTMS i szereg konkretnych zaleceń. Podkreśla się w nim, że wdrożenie ERTMS – stanowiącego globalny standard w zakresie sterowania ruchem kolejowym i łączności kolejowej – opóźnia się: w porównaniu z ustalonymi celami na koniec 2020 r. tylko około 13% korytarzy sieci bazowej było obsługiwanych za pomocą ERTMS. Dlatego potrzebne jest znacznie lepsze, ogólnie skoordynowane i strategiczne podejście do wdrażania ERTMS, aby dotrzymać wyznaczonego na 2030 r. terminu wdrożenia ERTMS w sieci bazowej. W sprawozdaniu podkreślono, że trzeba opracować strategie likwidacji systemów klasy B w przepisowych terminach, zharmonizować ramy czasowe procedur wydawania zezwoleń na projekty modernizacyjne przez krajowe agencje ds. bezpieczeństwa, unikać podwójnego finansowania tych samych prototypowych projektów, a także zaradzić obecnemu brakowi efektywności w zamówieniach publicznych na wdrożenie ERTMS.
2021/07/06
EU-NATO cooperation in the context of transatlantic relations (A9-0192/2021 - Antonio López-Istúriz White)

Popieram sprawozdanie w obecnej formie i uważam, że stanowi ono realny postęp we współpracy UE-NATO, ponieważ wzywa się w nim do unikania powielania działań i zapewnienia, by NATO pozostało głównym gwarantem bezpieczeństwa europejskiej obrony. Sprawozdanie zawiera realną i dokładną ocenę strategiczną tego, gdzie obecnie znajduje się współpraca UE-NATO, gdzie można ją poprawić i jak połączyć trwający proces reform wewnętrznych obu instytucji.W wyniku raportu Grupy Refleksyjnej NATO, opublikowanego w 2021 r., NATO podejmuje obecnie wstępne kroki w celu opracowania nowej „Koncepcji Strategicznej”, która określi priorytety i zobowiązania NATO na przyszłość. Równocześnie UE ma wkrótce opublikować swój „Kompas strategiczny”, który nakreśli strategiczne priorytety UE na przyszłość. W raporcie wzywa się do powiązania tych procesów w celu zapewnienia komplementarności obu organizacji w ich wysiłkach na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa euroatlantyckiego.W sprawozdaniu trafnie określono kilka kluczowych obszarów, w których współpraca UE-NATO kwitnie, oraz wskazano kilka obszarów, w których jej brakuje, takich jak rosyjska i chińska agresja, znaczenie sztucznej inteligencji, zdolności kosmiczne, obliczenia kwantowe, obrona przeciwrakietowa, mobilność wojskowa, walka z terroryzmem i zamówienia publiczne.
2021/07/07
State of EU cyber defence capabilities (A9-0234/2021 - Urmas Paet)

Popieram sprawozdanie na temat stanu zdolności UE w zakresie obrony cybernetycznej, ponieważ uwzględnienia kluczowe priorytety strategiczne, takie jak obliczenia kwantowe, współpraca między agencjami i mechanizmy atrybucji.W sprawozdaniu przedstawiono wzrost liczby operacji cybernetycznych, które są obecnie prowadzone przez podmioty państwowe i niepaństwowe zakłócające funkcjonowanie infrastruktury krytycznej państw członkowskich i instytucji UE. Przedstawiono w nim kroki podejmowane przez różne instytucje UE w celu przeciwdziałania temu rosnącemu zagrożeniu, a także istniejące braki w ich zdolnościach. Sprawozdanie dokładnie określa kluczowe instytucje i nadchodzące możliwości, w których infrastruktura informatyczna UE i zbliżająca się integracja technologii sztucznej inteligencji mogą zostać wzmocnione w celu zmniejszenia przyszłych podatności na zagrożenia. Wezwano do zacieśnienia współpracy UE–NATO oraz zwiększenia inwestycji i możliwości wspólnych szkoleń.
2021/10/06
The Arctic: opportunities, concerns and security challenges (A9-0239/2021 - Anna Fotyga)

Jest to obszerny i długi dokument, obejmujący takie dziedziny jak: współpraca międzynarodowa jako podstawa bezpiecznej, stabilnej, dostatniej, dostępnej i pokojowej Arktyki, zmiany klimatyczne, rozwój sytuacji geopolitycznej w regionie, swoboda żeglugi, zrównoważony rozwój i eksploatacja zasobów strategicznych, prawa ludności tubylczej i społeczności lokalnych, ożywienie współpracy naukowej oraz rola UE w Arktyce.To bardzo aktualne i ważne sprawozdanie, biorąc pod uwagę, że PE właśnie głosował nad nową decyzją w sprawie krajów i terytoriów zamorskich, która po raz pierwszy obejmuje również Grenlandię, oraz że w październiku Komisja i ESDZ wydadzą zaktualizowany wspólny komunikat w sprawie strategii UE wobec Arktyki.
2021/10/06
Protecting workers from asbestos (A9-0275/2021 - Nikolaj Villumsen)

Sprawozdanie wzywa Komisję do przedstawienia europejskiej strategii na rzecz usunięcia całego azbestu (ESRAA) w połączeniu z innymi istniejącymi inicjatywami jak Fala renowacji, Zielony Ład, Europejski Plan Walki z Rakiem i inne. Strategia ma na celu przyśpieszenie pozbycia się azbestu z terytorium UE.Sprawozdanie wzywa też Komisję do zaktualizowania dyrektywy 2009/148/WE w sprawie ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie azbestu w miejscu pracy. Mimo zakazu stosowania na terytorium UE od 2005 roku azbest wciąż występuje w wielu budynkach i elementach infrastruktury powstałych przed wyżej wymienionym zakazem, narażając tym samym wiele osób na utratę zdrowia i życia.Azbest był i pozostaje jednym z głównych czynników rakotwórczych w miejscu pracy. Szacuje się, że do 2030 r. ponad 300 000 obywateli umrze w UE na międzybłoniaka opłucnej, przy czym ogromna większość przypadków będzie związana z zawodowym narażeniem na działanie azbestu.
2021/10/19
The effectiveness of Member States' use of EU Solidarity Fund money in cases of natural disasters (A9-0273/2021 - Corina Crețu)

Fundusz Solidarności Unii Europejskiej (FSUE) powstał, aby umożliwić reagowanie na poważne klęski żywiołowe. Dotychczas zgromadzone w nim środki wykorzystano w następstwie 80 różnego rodzaju klęsk żywiołowych, takich jak powodzie, pożary lasów, trzęsienia ziemi, wichury i susze. Jak dotąd fundusz wsparł kraje członkowskie kwotą w wysokości ponad 5 mld euro. Fundusz działa sprawnie również w czasie epidemii COVID-19, pomaga zwalczać skutki epidemii, jak i wypełnia swoje podstawowe zadania, czyli pomoc regionom dotkniętym klęskami żywiołowymi.Wzywa również Komisję do wdrożenia zmian w procedowaniu wniosków, m.in proponuje, aby Komisja wdrożyła środki niezbędne do szybszego przetwarzania tłumaczeń dokumentów przedkładanych przez państwo dotknięte klęską żywiołową, a tym samym do zapobiegania opóźnieniom w interwencjach FSUE.
2021/10/19
Serious cross-border threats to health (A9-0247/2021 - Véronique Trillet-Lenoir)

Sprawozdanie dotyczące poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia jest elementem unii zdrowia. Ogólnym celem wniosku jest zapewnienie wzmocnionych ram gotowości i reagowania na szczeblu UE na kryzysy zdrowotne dzięki wyeliminowaniu niedociągnięć ujawnionych w trakcie pandemii COVID-19. W mojej opinii ustanowienie nowej struktury HERA z określonymi zadaniami w zakresie krytycznych medycznych środków zapobiegawczych może przyczynić się do wzmocnienia zdolności UE i potencjalnie może wypełnić lukę w unijnym systemie reagowania i gotowości w stanach zagrożenia zdrowia, dlatego też struktura HERA i sprawozdanie SCBHT są ze sobą ściśle powiązane. Zapisy dotyczące agencji HERA w sprawozdaniu są wyważone i sama agencja również stała się już faktem prawnie obowiązującym.
2021/11/11
EU/Australia Agreement: modification of concessions on all the tariff-rate quotas included in the EU Schedule CLXXV (A9-0306/2021 - Daniel Caspary)

UE formalnie rozpoczęła proces negocjacji z Australią w październiku 2018 r. Zasadą leżącą u podstaw tych negocjacji jest „wspólne podejście” opracowane przez UE i Zjednoczone Królestwo jeszcze w 2017 r. dotyczące sposobu „podziału” zobowiązań ilościowych zawartych w harmonogramie WTO UE-28 dla 143 unijnych kontyngentów taryfowych WTO na produkty rolne, ryby i przemysł (TRQ). Podstawą tego podejścia jest to, że istniejąca wielkość każdego TRQ zostałaby w przyszłości w pełni utrzymana, ale podzielona na dwa odrębne obszary celne: UE-27 i Wielką Brytanię. Negocjacje z Australią zaowocowały porozumieniem, które zostało parafowane w dniu 18 grudnia 2020 r. w Brukseli.
2021/11/11
An intellectual property action plan to support the EU’s recovery and resilience (A9-0284/2021 - Marion Walsmann)

W sprawozdaniu z zadowoleniem przyjęto plan działania w zakresie własności intelektualnej na rzecz wsparcia naprawy gospodarczej i odporności UE z dnia 25 listopada 2020 r., w którym Komisja przewiduje ogólną strategię w celu lepszego wykorzystania potencjału innowacyjnego UE. Sektory przemysłu intensywnie korzystające z własności intelektualnej stanowią 45% całego PKB UE i 93% całego eksportu UE, a wartość dodana własności intelektualnej rośnie w większości europejskich ekosystemów gospodarczych. Pandemia uwypukliła znaczenie skutecznych przepisów i narzędzi w zakresie własności intelektualnej dla pobudzenia innowacji i zapewnienia szybkiego wdrożenia kluczowych innowacji i technologii, zarówno w Europie, jak i na całym świecie. W raporcie jednolity system patentowy jest uważany za instytucję kompleksowej obsługi w zakresie ochrony i egzekwowania patentów w całej UE. Priorytetem jest poprawa ochrony własności intelektualnej, ochrona przedsiębiorstw i zwiększenie roli przedsiębiorców. Uważam, że szczególnie ważne jest wprowadzenie okołounijnego systemu ochrony oznaczeń geograficznych dla produktów nierolniczych, z zadowoleniem przyjmuję wysiłki Komisji, EUIPO i EPO na rzecz sprostania wyzwaniom stojącym przed MŚP.
2021/11/11
Russian aggression against Ukraine (B9-0123/2022)

Parlament Europejski w swojej rezolucji w sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę prezentuje bardzo stanowcze i zdecydowane stanowisko, w najmocniejszych słowach potępiając niczym niesprowokowaną inwazję dokonaną przez Federację Rosyjską na terytorium Ukrainy.W tych wyjątkowo trudnych okolicznościach powinniśmy wykazać pełną solidarność z naszym wschodnim sąsiadem oraz wezwać społeczność międzynarodową do dalszych działań zmierzających do izolacji Rosji, nałożenia na Federację Rosyjską i Białoruś najostrzejszych możliwych sankcji oraz wsparcia bohaterskich żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy – również w formie amunicji, broni oraz sprzętu bojowego, a także pomocy humanitarnej.Zdecydowanie potępiam zbrodnie wojenne popełniane przez rosyjskie wojska oraz ataki na infrastrukturę i ludność cywilną. Ponadto uważam, że Unia Europejska powinna jak najszybciej zagwarantować Ukrainie status państwa kandydującego.Z powyższych względów w pełni popieram treść przyjętej dziś przez PE rezolucji.
2022/03/01
Mental health in the digital world of work (A9-0184/2022 - Maria Walsh)

Na długo przed ogłoszeniem pandemii COVID-19 liczba obywateli dotkniętych problemami zdrowia psychicznego była niepokojąca (w 2015 r. szacunkowe koszty złego stanu zdrowia psychicznego we wszystkich państwach członkowskich wyniosły ponad 4% PKB), a pandemia uwidoczniła ten stan jeszcze bardziej. W rezultacie sprawozdanie w sposób wyważony podkreśla dwa równorzędne trendy: z jednej strony, postępujący proces cyfryzacji życia, w tym zwłaszcza rynku pracy, z drugiej strony, ulegający pogorszeniu stan zdrowia psychicznego w miejscu pracy. W sposób szczególny dwie grupy zostają dotknięte wypadkową tego zjawiska, a mianowicie osoby młode i starsi ludzi, na których pandemia odbiła się na szerokim echem, zaostrzając problemy zdrowia psychicznego.Głosowane sprawozdanie, dzięki poprawkom ECR, trafnie odnosi się do kwestii zdrowia psychicznego w cyfrowym świecie pracy, zachowując równowagę i podkreślając, że wykorzystywanie technologii i sztucznej inteligencji w miejscu pracy w żadnym wypadku nie może się odbywać ze szkodą dla zdrowia psychicznego i dobrostanu pracowników. Pomimo że sprawozdanie rozważnie odnosi się również do zmieniającej się rzeczywistości w świecie pracy, podkreślając rolę pracy zdalnej i zaznaczając też wartość fizycznego przebywania w środowisku pracy, jest istotne dla zdrowia psychicznego.
2022/07/05