118 Written explanations of Janina OCHOJSKA
Allocation of slots at Community airports: common rules
. – Głosowałam za rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającym rozporządzenie (EWG) nr 95/93 w sprawie wspólnych zasad przydzielania czasu na start lub lądowanie w portach lotniczych Wspólnoty.Zawieszenie zasady „wykorzystaj lub strać”, zgodnie z którą przewoźnicy zobowiązani są do wykorzystania 80 % swoich przedziałów na start lub lądowanie w sezonie letnim lub zimowym dla zachowania pierwszeństwa w stosunku do czasów na start lub lądowanie w następnym roku, jest rozsądnym posunięciem.Jak powszechnie wiadomo, transport lotniczy jest najmniej ekologiczny i produkuje ogromne ilości CO2, a jego udział w globalnym ociepleniu jest znaczny. Na skutek wybuchu epidemii Eurocontrol odnotował znaczny spadek liczby lotów, bo aż o 10% w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Odnotowano też wywołany kryzysem spadek popytu na loty. Dlatego uważam, że zawieszenie zasady „wykorzystaj lub strać” na czas epidemii koronawirusa, kiedy to większość lotów została odwołana lub zawieszona, a linie lotnicze wykonywały często loty bez pasażerów na pokładzie, po to tylko aby dostosować się do wymogów, jest jak najbardziej uzasadnione.Niestety nie możemy przewidzieć dalszego rozwoju epidemii, dlatego wzywam państwa członkowskie oraz posłów do Parlamentu Europejskiego, aby na bieżąco monitorowali zachodzące zmiany oraz dostosowywali prawodawstwo do dynamicznie zmieniającej się sytuacji.
Specific measures to mobilise investments in the health care systems of the Member States and in other sectors of their economies in response to the COVID-19 outbreak (Coronavirus Response Investment Initiative)
. – Głosowałam za rozporządzeniem Parlamentu w odniesieniu do szczególnych środków w celu uruchomienia inwestycji w systemach ochrony zdrowia państw członkowskich i innych sektorach ich gospodarek w odpowiedzi na wystąpienie epidemii COVID-19, ponieważ przekazanie dodatkowych środków na wskazane sektory uważam za konieczne posunięcie. Komisja przewiduje uwolnienie ok. 8 mld euro na zapewnienie płynności na cele inwestycyjne, a wartość tych inwestycji osiągnie ponad 37 mld euro.Od czasu wybuchu epidemii możemy obserwować heroiczną walkę lekarzy, pielęgniarek i personelu medycznego o nasze życie i zdrowie. Jako pacjentka chciałabym wyrazić swój podziw i uznanie dla zaangażowania i tytanicznej pracy wszystkich pracowników medycznych. Tym bardziej cieszy mnie fakt, iż oprócz słów wsparcia możemy zapewnić realne środki finansowe, które tak bardzo potrzebne są w dobie kryzysu wywołanego pojawieniem się koronawirusa. Mam nadzieję, że środki wpłyną na to, iż personel medyczny w wyraźny sposób odczuje polepszenie warunków pracy, zarówno jeśli chodzi o dostępność nowej technologii i sprzętu medycznego, jak i o wyraźne usprawnienie organizacji pracy oraz polepszenie sytuacji finansowej pracowników.Służba zdrowia i opieki medycznej to tylko jeden z sektorów, który potrzebuje natychmiastowego wsparcia. Już dziś wiemy, że obecna sytuacja najmocniej odbije się na małych i średnich przedsiębiorstwach, małych firmach rodzinnych i tych, dla których płynność działalności była niezbędna dla dalszej aktywności. Obserwujemy dramaty lokalnych rolników, przedsiębiorców i handlarzy, którzy z dnia na dzień byli zmuszeni zaprzestać działalności. Dla wielu z nich kryzys zakończy się bankructwem, a co za tym idzie wielu pracowników straci swoje miejsca pracy. Aby zapobiec wyżej wymienionemu scenariuszowi, niezbędna jest pomoc finansowa, która zrekompensuje poniesione straty, a niektórych uchroni od bankructwa.Liczę na to, że środki te zostaną jak najszybciej przekazane państwom członkowskim, a następnie w mądry sposób wykorzystane przez rządy poszczególnych państw, tak aby trafiły w miejsca najbardziej dotknięte i wymagające wsparcia. Liczę również na to, że kraje Unii zostaną zobowiązane do przedłożenia raportu z poniesionych wydatków oraz efektów, jakie uzyskały, wydatkując środki.Dodatkowo chciałabym usłyszeć głos sprzeciwu ze strony Parlamentu Europejskiego wobec populistycznych wypowiedzi niektórych z polskich polityków, jakoby UE nie przeznaczyła środków na walkę z epidemią.
Financial assistance to Member States and countries negotiating their accession to the Union that are seriously affected by a major public health emergency
. – Głosowałam za zmianą rozporządzenia Rady nr 2012/2002 ustanawiającego Fundusz Solidarności Unii Europejskiej w celu rozszerzenia jego zakresu, tak aby objąć nim wyjątkowe stany zagrożenia zdrowia publicznego. Fundusz został utworzony, aby umożliwić reagowanie na poważne klęski żywiołowe. Do tej pory możliwość interwencji Funduszu ograniczała się do klęsk powodujących szkody materialne, tj. powodzie, susze, trzęsienia ziemi, wichury, erupcje wulkanów lub pożary lasów, jednak nie obejmowała poważnych klęsk wywołanych zagrożeniami biologicznym. Pomoc finansową w następstwie kataklizmów uruchamiano ponad 80 razy, a wsparcie w łącznej wysokości ponad 5 mld euro otrzymały 24 kraje europejskie.Przegłosowane zmiany mają na celu zapewnienie pomocy finansowej państwom członkowskim i krajom negocjującym przystąpienie do UE w znacznym stopniu dotkniętym poważnym zagrożeniem zdrowia publicznego. Rozszerzenie zakresu Funduszu pozwoli na kompleksowe działania Unii w odpowiedzi na stan zagrożenia zdrowia publicznego spowodowany przez pandemię COVID-19, która dotyczy jednocześnie wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów kandydujących.Przyjęte rozporządzenie jest jednym z kilku instrumentów i stanowi część skoordynowanej akcji UE mającej pomóc obywatelom i przedsiębiorstwom w walce z kryzysem wywołanym przez pandemię. W ramach pomocy kraje członkowskie będą mogły skorzystać z 800 mln euro w 2020 roku. Uważam, że istotną zmianą jest również możliwość szybkiego uruchomienia tych środków, gdyż łatwiej będzie złagodzić negatywne skutki gospodarcze spowodowane rozprzestrzenianiem się koronawirusa oraz innych zagrożeń zdrowotnych, które mogą wystąpić w przyszłości.
EU-Belarus Agreement on facilitation of issuance of visas (A9-0090/2020 - Ondřej Kovařík)
. – Poparłam zalecenie w sprawie projektu decyzji Rady dotyczącej zawarcia Umowy między Unią Europejską a Republiką Białorusi o ułatwieniach w wydawaniu wiz, ponieważ wprowadzenie ułatwień nie tylko uprości procedurę ubiegania się o wizę, co spowoduje wzrost mobilności, ale również w znacznym stopniu przyczyni się do zacieśnienia kontaktów międzyludzkich będących kluczowym czynnikiem rozwijania obustronnych więzi.Popieram wprowadzenie wzajemnych ułatwień w wydawaniu wiz obywatelom Unii i Białorusi, którzy planują pobyt nieprzekraczający 90 dni w ciągu każdego 180-dniowego okresu.Z zadowoleniem przyjmuję propozycję ułatwień administracyjnych takich jak wprowadzenie 10 dni kalendarzowych na decyzję w sprawie wydania wizy bez względu na kategorię osób ubiegających się o wizę, ustalenie wysokości opłaty za rozpatrzenie wniosku wizowego na poziomie 35 euro przy jednoczesnym zwolnieniu z opłat m.in. dzieci do 12 roku życia oraz osób niepełnosprawnych, uproszczenie dokumentów niezbędnych do uzasadnienia celu podróży dla niektórych kategorii wnioskodawców, uproszczenie wymogów i warunków wydawania wiz wielokrotnego wjazdu oraz zwolnienie z obowiązku wizowego w przypadku krótkich pobytów obywateli posiadających ważny paszport biometryczny, dyplomatyczny oraz osób legitymujących się ważnym dokumentem unijnym laissez-passer .Mam nadzieję, że wprowadzenie w życie zaleceń prowadzić będzie do wzrostu zainteresowania, współpracy oraz wymiany dobrych praktyk między Unią Europejską a Białorusią.
Minimum requirements for water reuse (A9-0098/2020 - Simona Bonafè)
Głosowałam za minimalnymi wymogami dotyczącymi ponownego wykorzystania wody. Pomimo znacznych zasobów wody słodkiej w UE jej nierównomierny rozkład, gęstość zaludnienia i aktywność gospodarcza powodują istotne różnice w poziomach wody dostępnej w dorzeczach. Z wyjątkiem niektórych północnych regionów, które posiadają obfite zasoby wody słodkiej, na wielu obszarach UE poziom wody jest ograniczony. Niedobór wody spowodowany wzrostem populacji i urbanizacją, napędzany częściowo przez turystykę dotknął w ostatnich latach w szczególności małe wyspy śródziemnomorskie i obszary o dużej gęstości zaludnienia.Niedobór wody ma bezpośredni wpływ na gospodarkę UE. Długotrwałe susze powodują straty głównie dla rolników, a to przekłada się na wzrost cen żywności. Najwięcej, bo aż połowa wody zużywanej rocznie, przeznaczane jest na nawadnianie upraw. Dlatego z zadowoleniem przyjmuję propozycję Komisji, która miałaby zastosowanie wyłącznie do wody ponownie wykorzystywanej do nawadniania w rolnictwie. Komisja przedstawiła wniosek ustanawiający unijne normy, które odzyskana woda musiałaby spełnić, aby mogła zostać wykorzystana do nawadniania w rolnictwie. Komisja szacuje, że dzięki wnioskowi można by zwiększyć ponowne wykorzystanie wody w nawadnianiu rolniczym z 1,7 mld m3 do 6,6 mld m3 rocznie, zmniejszając w ten sposób niedobór wody o 5%. Mimo iż dokument wymaga dopracowania, propozycja jest kluczowa, a kierunek zmian zadowalający.Wierzę, że zarządzanie zmianami klimatu i ochroną środowiska wymaga oszczędniejszego gospodarowania zasobami naturalnymi i wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym.
Discharge 2018: European Asylum Support Office (A9-0077/2020 - Ryszard Czarnecki)
Poparłam sprawozdanie w sprawie absolutorium z wykonania budżetu Europejskiego Urzędu Wsparcia w dziedzinie Azylu za 2018 rok. Agencja ta działa na rzecz rozwoju wspólnego europejskiego systemu azylowego poprzez ułatwianie, koordynowanie i zacieśnianie współpracy państw członkowskich. Wspiera ona państwa członkowskie w wypełnianiu ich europejskich i międzynarodowych zobowiązań w zakresie udzielania pomocy potrzebującym.Jestem zadowolona, że Europejski Trybunał Obrachunkowy uznał sprawozdanie finansowe agencji za rok budżetowy 2018 za wiarygodne. Trybunał stwierdził, że płatności leżące u podstaw rozliczeń są legalne i prawidłowe we wszystkich istotnych aspektach w odróżnieniu od poprzednich 2 lat. Urząd otrzymał wcześniej opinię z zastrzeżeniem ze względu na utrzymujące się problemy, które miały wpływ na jego płatności związane ze skutkami lat budżetowych 2016 i 2017. W odniesieniu do tych lat Trybunał wykrył nieprawidłowości w umowach o świadczenie usług pracowników tymczasowych, usług turystycznych oraz usług w zakresie wynajmu pomieszczeń biurowych Urzędu. Ponadto zauważył, że ustalenia dotyczące zarządzania i kontroli wewnętrznej były ogólnie niezadowalające.Cieszę się, że w sprawozdaniu znalazł się zapis o odnowionej strategii współpracy wspólnego zarządu EASO i Frontexu. W sprawozdaniu posłowie wzywają Urząd, aby wraz z innymi agencjami prowadzącymi podobną działalność pracował nad koncepcją wspólnego wykorzystywania zasobów w przypadku pokrywania się zadań oraz aktywnie poszukiwał dalszych i szerszych płaszczyzn współpracy ze wszystkimi agencjami Unii.
Discharge 2018: European Union Agency for Fundamental Rights (A9-0070/2020 - Ryszard Czarnecki)
. – Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie absolutorium z wykonania budżetu Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej za rok budżetowy 2018.Dalsze funkcjonowanie Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej, której głównym celem jest doradzanie rządom oraz instytucjom unijnym w zakresie praw podstawowych, a w szczególności w kwestiach dotyczących dyskryminacji, ochrony danych, rasizmu, ksenofobii, dostępu do wymiaru sprawiedliwości, praw ofiar przestępstw oraz praw dzieci, leży w interesie wszystkich obywateli UE.Cieszy mnie, że wyniki Agencji są zadowalające, transakcje legalne i prawidłowe, a postawa wobec Parlamentu Europejskiego proaktywna. Sprawozdanie podkreśla szczególną wartość badań i opinii Agencji dla dalszego rozwoju prawodawstwa UE oraz złożony charakter tychże badań, które obejmują prawo i praktykę wszystkich państw członkowskich. Dodatkowo Agencja zobowiązała się do ochrony grup szczególnie wrażliwych, m.in. poprzez przedstawienie sprawozdania dotyczącego prawa osób z niepełnosprawnościami do samodzielnego życia.Dalsze sprawne działanie Agencji i jej zaangażowanie w propagowanie i ochronę praw podstawowych w całej UE ma istotne znaczenie dla jednostek w Unii Europejskiej.
Macro-financial assistance to enlargement and neighbourhood partners in the context of the Covid-19 pandemic crisis
. – Głosowałam za decyzją Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie udzielenia pomocy makrofinansowej na rzecz partnerów objętych procesem rozszerzenia i polityką sąsiedztwa w związku z kryzysem wywołanym pandemią COVID-19.W chwili obecnej cały świat zmaga się z pandemią COVID-19. Podjęte działania mające na celu ratowanie życia oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa w znaczny sposób odbiły się na kondycji gospodarczej państw. Uważam, że dziesięciu sąsiadującym z Unią partnerom należy udzielić wsparcia finansowego w formie pożyczek średnioterminowych na łączną kwotę 3 mld euro, by umożliwić im sprawne funkcjonowanie, a w niektórych przypadkach przetrwanie kryzysu.Jak wszyscy wiemy, w związku z obecną sytuacją ucierpiały wszystkie gospodarki państw członkowskich, również te, które do tej pory nie miały żadnych trudności i były uznawane za stabilne i silne. Gospodarki krajów partnerskich w dobie normalnego funkcjonowania często napotykają na wiele trudności, a w czasach ograniczenia, spowolnienia i wstrzymania wymiany handlowej oraz przepływów finansowych, jak również uzależnienia gospodarki od turystyki, która obecnie przeżywa zastój, wyjście z kryzysu może się dla nich okazać znacznie trudniejsze.Mam nadzieję, że przekazane środki zostaną rozsądnie wykorzystane i przyczynią się do lepszego funkcjonowania gospodarek sąsiadujących partnerów, co w efekcie przełoży się na lepszą współpracę z państwami członkowskimi UE oraz na poprawę funkcjonowania samej Unii.
EU disability strategy post 2020 (B9-0123/2020)
Poparłam rezolucję dotyczącą strategii UE na rzecz osób niepełnosprawnych po 2020 r.W UE prawie co szósta osoba w wieku co najmniej 15 lat ma pewien rodzaj niepełnosprawności, a ok. 30% wszystkich osób niepełnosprawnych jest zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Niestety, w miarę starzenia się społeczeństwa liczba niepełnosprawnych znacząco wzrośnie.Ogólnym celem nowej strategii jest wzmocnienie pozycji osób niepełnosprawnych, aby mogły one w pełni korzystać ze swoich praw i uczestniczyć w życiu społecznym na równych zasadach z innymi. Temat osób niepełnosprawnych jest mi bardzo bliski, dlatego zabiegałam, aby w przyszłej strategii uwzględnić potrzeby osób z niepełnosprawnością intelektualną i zadbać o ich przyszłość po śmierci opiekunów. Jestem także świadoma potrzeb i barier, z którymi mierzą się osoby niepełnosprawne na co dzień, dlatego wiem, jak niezmiernie ważne są zintegrowane działania, które promują równy dostęp do usług dla osób niepełnosprawnych – w tym dostęp do opieki zdrowotnej, edukacji i zatrudnienia, transportu publicznego, lokalu mieszkalnego, kultury czy rekreacji poprzez stosowanie zasad uniwersalnego planowania w inwestycjach infrastrukturalnych i cyfrowych w UE.Europejska strategia w sprawie niepełnosprawności 2010–2020 przyczyniła się do postępów we wdrażaniu Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, dlatego wzywamy Komisję do zwiększenia swojego zaangażowania na rzecz praw osób niepełnosprawnych w ramach ambitnej europejskiej strategii po 2020 r.
Setting up a special committee on beating cancer, its responsibilities, numerical strength and term of office (B9-0188/2020)
. – Głosowałam za powołaniem Komisji Specjalnej ds. Walki z Rakiem. Nowotwór jest drugą główną przyczyną zgonów w państwach członkowskich po chorobach układu krążenia. Tylko w 2015 r. na raka w UE-28 zmarło 1,3 mln osób, co stanowi ponad jedną czwartą całkowitej liczby zgonów. Polska jest liderem tego niechlubnego rankingu, stąd zrodziła się polska inicjatywa powołania specjalnej komisji do walki z rakiem, która została zaakceptowana przez ponad 650 parlamentarzystów.Musimy pamiętać o tym, że rak dotyka ludzi w różnym stopniu w zależności od wieku, płci, statusu społeczno-ekonomicznego i innych czynników, a biorąc pod uwagę zmiany demograficzne w nadchodzących dziesięcioleciach, nastąpi wzrost zachorowalności na raka.Nowotwory dotykają nie tylko samego chorego, lecz również jego najbliższych, rodzinę, przyjaciół, społeczność i opiekunów, więc należy również uwzględnić wyzwania, przed którymi stają te grupy, ich potrzeby i wymagania psychospołeczne, a w szczególności wpływ choroby na ich zdrowie psychiczne. Są to tylko niektóre z wielu argumentów przemawiających za tym, aby taka komisja w PE powstała. Jej celem będzie wskazanie działań, które wzmocnią podejście do każdego z głównych etapów choroby: profilaktyki, diagnostyki, leczenia, życia osób, które wygrały walkę z rakiem, oraz opieki paliatywnej, przy zadbaniu o ścisły związek z misją badawczą w przyszłym programie „Horyzont Europa” poświęconą badaniom nad rakiem.
Eastern Partnership in the run-up to the June 2020 Summit (A9-0112/2020 - Petras Auštrevičius)
. – Poparłam zalecenie Parlamentu Europejskiego dla Rady, Komisji i wiceprzewodniczącego Komisji / wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa w sprawie Partnerstwa Wschodniego przed szczytem w czerwcu 2020 r.Dalszy rozwój oraz integracja państw Partnerstwa Wschodniego z Unią Europejską przyniesie wymierne korzyści dla obydwu stron. Z jednej strony Unia Europejska w bliskości swych granic zewnętrznych zyska dobrych i stabilnych partnerów do współpracy. Z drugiej strony kraje Partnerstwa Wschodniego poprzez ściślejszą integrację polityczną, społeczną i gospodarczą zyskają większe bezpieczeństwo i dobrobyt w obrębie swego terytorium.Parlament Europejski w swych zaleceniach zwrócił między innymi uwagę na zróżnicowanie w rozwoju państw Partnerstwa Wschodniego i rozważenie stworzenia dla trzech z nich ściślejszej współpracy, a w jej ramach ustanowienie programu wsparcia reform i inwestycji. Trzeba stworzyć wspólną przestrzeń gospodarczą, w następstwie czego nastąpiłoby zacieśnienie współpracy prowadzącej do większej integracji tych krajów z UE. Co więcej, Parlament Europejski wskazuje na potrzebę wsparcia większej mobilności siły roboczej między krajami Partnerstwa Wschodniego a UE, przy jednoczesnym zachowaniu legalności i trwałości tego procesu.Mam nadzieję, że zalecenia przedłożone przez Parlament Europejski zostaną rozpatrzone, a propozycje działań w zakresie Partnerstwa Wschodniego – wdrożone.
The Anti-racism protests following the death of George Floyd (B9-0194/2020, B9-0195/2020, B9-0196/2020, B9-0197/2020)
. – Głosowałam za przyjęciem rezolucji w sprawie protestów antyrasistowskich po śmierci George’a Floyda.Walka z rasizmem i dyskryminacją niezależnie od źródeł jej pochodzenia powinna zostać przyspieszona i stanowić wspólną odpowiedzialność całego społeczeństwa. Wszelkie przejawy agresji słownej i fizycznej, rasizmu i przemocy skierowane do osób o odmiennym pochodzeniu, przynależności etnicznej, pochodzeniu rasowym, wyznaniu czy światopoglądzie powinny zostać każdorazowo potępione, a agresorzy powinni zostać pociągnięci do odpowiedzialności.Masowe protesty w następstwie śmierci George’a Floyda, jakie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych oraz w niektórych krajach Unii Europejskiej z założenia miały przebiegać w sposób pokojowy. Niestety zostały w sposób haniebny wykorzystane przez pewne grupy osób w celu przywłaszczenia mienia, siania zamętu i zamieszania, prowokowania do starć z policją oraz niszczenia miejsc użyteczności publicznej.Każdorazowe nadużycie siły, czy to ze strony funkcjonariuszy publicznych, czy protestujących, powinno spotkać się z potępieniem oraz wszczęciem odpowiednich procedur wobec osób za to odpowiedzialnych.Chciałabym wezwać rządy państw członkowskich Unii Europejskiej, aby nie tylko w sposób jednoznaczny potępiły zachowania rasistowskie i ksenofobiczne, ale również zaangażowały się poprzez szerzenie praw człowieka, równości wszystkich obywateli wobec prawa oraz zasad demokracji w propagowanie wartości wspólnych dla podstaw Unii, dla lepszej i bezpiecznej przyszłości młodego pokolenia Europejczyków.
European protection of cross-border and seasonal workers in the context of the COVID-19 crisis (B9-0172/2020)
. – Głosowałam za rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony pracowników transgranicznych i sezonowych w Unii w kontekście kryzysu wywołanego COVID-19.Według dostępnych danych ponad 17 mln obywateli Unii Europejskiej pracuje w państwie innym niż kraj, którego są obywatelami. Wielu z nich w związku z pandemią COVID-19, która wpłynęła w sposób negatywny na wiele gospodarek i bezpośrednio zagroziła niektórym sektorom, napotkało szereg trudności, w tym utratę źródła dochodu, a znaczna ich liczba utknęła w kraju zatrudnienia często bez dochodów czy dostępu do opieki zdrowotnej.Pragnę zwrócić uwagę na fakt, iż znaczna liczba pracowników transgranicznych zatrudniona jest w sektorze opieki jako opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, którzy z dnia na dzień zostali bez wsparcia i opieki. Co więcej, brak pracowników sezonowych odczuło wiele państw członkowskich, a w związku ze zbliżającym się czasem zbiorów ich obecność jest kluczowa dla zapewnienia płynności funkcjonowania przedsiębiorstw.Niemniej jednak najważniejszą kwestią pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa i ochrony pracownikom. Dlatego też popieram propozycję informowania pracowników w zrozumiałym dla nich języku o zagrożeniu, zapewnieniu im godnych warunków zakwaterowania, a także łatwego dostępu do testów. Zachęcam tym samym Komisję do wdrażania wytycznych w sprawie swobodnego przepływu pracowników w czasie epidemii COVID-19.
Amending Regulation (EU) No 1303/2013 as regards the resources for the specific allocation for the Youth Employment Initiative (A9-0111/2020 - Younous Omarjee)
. – Poparłam wniosek dotyczący szczególnej alokacji na Inicjatywę na rzecz zatrudnienia ludzi młodych. Inicjatywa na rzecz zatrudnienia ludzi młodych przewiduje pomoc dla młodzieży niekształcącej się, niepracującej ani nieszkolącej się (tzw. młodzież NEET), w tym osób długotrwale bezrobotnych i niezarejestrowanych jako poszukujące pracy. Celem Inicjatywy jest zadbanie o to, by w regionach Europy mierzących się z największymi wyzwaniami młodzi ludzie mogli otrzymać ukierunkowane wsparcie. W ramach Inicjatywy finansowane są praktyki zawodowe, staże, pośrednictwo pracy i dalsze kształcenie dające możliwość zdobycia kwalifikacji. Inicjatywa została stworzona w 2013 r. i od tego czasu przyczyniła się do spadku liczby młodych bezrobotnych w UE o ok. 1,5 mln osób.Celem wniosku jest dostosowanie kwoty zasobów zgodnie z przyjętym budżetem na 2020 r., czyli środki na zobowiązania w ramach szczególnej alokacji na Inicjatywę powinny wzrosnąć i wynieść w 2020 r.145 mln EUR. Ponadto Komisja proponuje, aby przepisy wprowadzone w 2019 r. w celu ułatwienia programowania dodatkowych środków na Inicjatywę poprzez umożliwienie przeniesienia do 50% dodatkowych środków do Europejskiego Funduszu Społecznego, miały zastosowanie również w 2020 r.Wspieram wszelkie inicjatywy, które mają na celu integrację ludzi młodych na rynku pracy. Szczególnie w niepewnych czasach, podczas pandemii, kiedy zatrudnienie jest wstrzymane, młodzież potrzebuje dodatkowego wsparcia w zdobyciu pierwszego doświadczenia zawodowego.
International and domestic parental abduction of EU children in Japan (B9-0205/2020)
. – Poparłam rezolucję Parlamentu Europejskiego dotyczącą międzynarodowego i wewnątrzkrajowego uprowadzenia rodzicielskiego dzieci z UE w Japonii, ponieważ sytuacje, w których jedno z rodziców jest obywatelem UE, a drugie – obywatelem Japonii i dochodzi do uprowadzenia dziecka do Japonii, są coraz częstsze.Niezaprzeczalnie dobro dziecka powinno być kwestią nadrzędną również w przypadku podziału sprawowania opieki. Niestety, dzieci uprowadzone do Japonii są często pozbawione kontaktów z drugim rodzicem, a uprowadzenia rodzicielskie mogą spowodować uszczerbek na zdrowiu psychicznym zarówno u dziecka, jak i u rodzica, z którym je rozłączono.Co więcej, całkowite pozbawienie rodziców prawa do kontaktów i odwiedzin jest sprzeczne z art. 9 Konwencji o prawach dziecka.Dlatego popieram zapisy rezolucji, które wzywają władze japońskie do wymiany informacji dotyczących uprowadzonych dzieci, przestrzegania prawa międzynarodowego oraz do zacieśnienia współpracy z państwami UE w celu skutecznego egzekwowania prawa do kontaktu i odwiedzin, przyznanego rodzicom uprowadzonych dzieci orzeczeniami i nakazami sądu.
The rights of persons with intellectual disabilities in the COVID-19 crisis (B9-0204/2020)
. – Głosowałam za rezolucją dotyczącą praw osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz z chorobami psychicznymi. Jest to bardzo ważna inicjatywa, która pokazuje, że ich potrzeby zostały potraktowane poważnie. Niemniej problemy te wymagają jeszcze szczegółowego omówienia i wspólnych debat.Osoby z niepełnosprawnością intelektualną i z chorobami psychicznymi są w większym stopniu narażone na ryzyko zachorowania na COVID-19 z powodu przeszkód w dostępie do informacji o profilaktyce i środków higieny. Osoby te są uzależnione od fizycznego kontaktu z opiekunami w placówkach, w których przebywają. W niektórych państwach członkowskich podczas pandemii zakłady opiekuńcze stały się obiektami zamkniętymi bez możliwości odwiedzin przez członków rodziny i wsparcia psychologicznego. Często opieka spadała na członków rodzin, głównie kobiety, które z tego powodu były zmuszone do rezygnacji z zatrudnienia.Kryzys spowodowany pandemią COVID-19 obnażył także niedociągnięcia edukacji specjalnej i integracyjnej. W wielu krajach UE uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną nie byli w stanie kontynuować nauki podczas izolacji, a ich rodziny nie otrzymały wsparcia w zakresie ich edukacji, w szczególności jeśli chodzi o dostęp do technologii cyfrowych oraz aplikacji do nauki na odległość. Mam nadzieję, że konkretne rozwiązania zostaną zaproponowane w kompleksowej i długoterminowej europejskiej strategii w sprawie niepełnosprawności na okres po 2020 r.
Draft amending budget no 5 to the general budget 2020 Continuation of the support to refugees and host communities in response to the Syria crisis in Jordan, Lebanon and Turkey (A9-0127/2020 - Monika Hohlmeier)
. – Głosowałam za budżetem korygującym dotyczącym kontynuacji wsparcia na rzecz uchodźców i społeczności przyjmujących w Jordanii, Libanie i Turcji.Z powodu trwającego konfliktu w Syrii na terenie Jordanii, Libanu i Turcji przebywa największa liczba uchodźców na świecie. Ich sytuacja jest bardzo niepewna, w szczególności dzieci pozostawionych bez opieki. Wpływa na to też brak perspektywy integracji w kraju przyjmującym lub bezpiecznego i dobrowolnego powrotu do kraju pochodzenia z powodu przedłużających się konfliktów. Sytuację tę dodatkowo komplikują skutki globalnej pandemii koronawirusa.Dotychczasowe środki pozwoliły na realizowanie projektów w dziedzinie dostępu do edukacji, świadczenia usług opieki zdrowotnej, sanitarnych, związanych z gospodarką wodną i gospodarką odpadami, a także ochrony socjalnej na rzecz społeczności przyjmujących i uchodźców.Jednakże aby wsparcie było skuteczne, musi być długoterminowe i wiarygodne, w szczególności w odniesieniu do zapewnienia edukacji i opieki zdrowotnej. Dlatego poparłam wniosek, który przewiduje przeznaczenie 100 mln euro w środkach na zobowiązania i płatności na wsparcie w zakresie wzmocnienia odporności na rzecz uchodźców i społeczności przyjmujących w Jordanii i Libanie oraz 485 mln euro w środkach na zobowiązania i 68 mln euro na płatności na zapewnienie dalszego świadczenia pilnej pomocy humanitarnej dla uchodźców w Turcji.Finansowanie oparte na programowaniu długoterminowym pozwoli uniknąć rozpatrywania kolejnych wniosków w sprawie budżetu korygującego.
The EU’s public health strategy post-COVID-19 (RC-B9-0216/2020)
. – Głosowałam za rezolucją w sprawie unijnej strategii w zakresie zdrowia publicznego po pandemii COVID-19, ponieważ prawo każdego człowieka do zdrowia fizycznego i psychicznego jest jednym z podstawowych praw człowieka i każdy obywatel ma prawo do całościowej i nowoczesnej opieki zdrowotnej.Z zadowoleniem poparłam zapisy rezolucji dotyczące między innymi wezwania państw członkowskich, aby w trybie pilnym przeprowadziły testy warunków skrajnych dla swoich systemów opieki zdrowotnej i tym samym zidentyfikowały i zweryfikowały słabe punkty oraz aby sprawdziły, czy systemy te są przygotowane na ewentualny ponowny wzrost zachorowań na COVID-19 i inne przyszłe kryzysy zdrowotne.Dodatkowo zaproponowano wprowadzenie unijnej karty szczepień, przedstawienie planu, który obejmie pracowników służby zdrowia w UE i zapewni im nowe odpowiednie ramy strategiczne i operacyjne, a także utworzenie specjalnego portalu komunikacyjnego dla obywateli w celu wysyłania obywatelom ostrzeżeń oraz dzielenie się zatwierdzonymi informacjami, aby lepiej i skuteczniej zwalczać dezinformację.Wierzę, że UE mogłaby jeszcze lepiej realizować swoją politykę w zakresie zdrowia publicznego oraz zwrócić uwagę na grupy szczególnie wrażliwe, takie jak osoby starsze, osoby po przebytych nowotworach i odbywające leczenie, jak również osoby niepełnosprawne.
Conclusions of the extraordinary European Council meeting of 17-21 July 2020 (B9-0229/2020)
. – Poparłam rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie konkluzji z nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej, zawierającą szereg zastrzeżeń do osiągniętego porozumienia.Między innymi nie zaakceptowałam politycznego porozumienia w sprawie WRF na lata 2021–2027 w jego obecnym kształcie. Przewidywane cięcia w programach na rzecz służby zdrowia i badań naukowych mogą doprowadzić do obniżenia jakości świadczonych usług. Dotyczy to również programów edukacyjnych i transformacji cyfrowej.Proponowane cięcia w programach, których celem jest wspieranie regionów uzależnionych od węgla, są w opozycji do Europejskiego Zielonego Ładu.Zmniejszenie środków w dziedzinie azylu, migracji i zarządzania granicami nie tylko zagraża pozycji UE, ale także może doprowadzić do narażenia na cierpienia kolejne społeczności.Poparłam również zapisy, w których Parlament Europejski wyraża swoje głębokie niezadowolenie w związku z osłabieniem przez Radę Europejską zapisów, aby w WRF i instrumencie Unii Europejskiej na rzecz odbudowy stanąć na straży praworządności, praw podstawowych i demokracji i zażądać, aby prace nad zaproponowanym przez Komisję mechanizmem ochrony budżetu UE zostały dokończone.Zgadzam się z zapisem rezolucji, w którym wezwano do wybierania programów związanych z klimatem, młodzieżą, edukacją, infrastrukturą, zarządzaniem granic i solidarnością etc., w procesie uzupełnienia kwot zaproponowanych przez Radę Europejską.
EU-African security cooperation in the Sahel region, West Africa and the Horn of Africa (A9-0129/2020 - Javier Nart)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie współpracy UE–Afryka w dziedzinie bezpieczeństwa w regionie Sahelu, Afryce Zachodniej i Rogu Afryki. Bezpieczeństwo stanowi wstępny warunek rozwoju, a jednocześnie bez rozwoju i eliminacji ubóstwa nie ma szans na trwały pokój. W związku z tym popieram zapisy o tym, że współpraca w zakresie bezpieczeństwa między UE i Afryką musi opierać się na zasadach zrównoważonego rozwoju, czyli m.in. umacnianiu demokracji i praw człowieka oraz zapobieganiu i przeciwdziałaniu skutkom zmian klimatycznych.Wstrzymałam się jednak przy głosowaniu nad ustępem, który apelował „o ułatwienie legalnej, bezpiecznej i godnej migracji”. Jestem za pomaganiem uchodźcom, którzy uciekają przed prześladowaniem, wojną i nędzą. Prawie 30 lat życia poświeciłam na niesienie pomocy humanitarnej. Z tekstu nie wynika jednak jasno, czy jest to wezwanie do wprowadzenia legalnej migracji, która nie istnieje, czy odnosi się to do obecnej migracji, która jest nielegalna. Jako parlamentarzyści musimy być precyzyjni przy tworzeniu zapisów, aby nie powstawały luki prawne.Potrzebujemy poprawić prawodawstwo w zakresie migracji i azylu. Dla uchodźców z terenów ogarniętych wojną powinny powstawać korytarze humanitarne, stwarzające możliwość zabrania ludzi z rejonu walk. Natomiast zapis o legalnych migracjach, polegających na wydawaniu wiz, jest zbyt ogólny, gdyż istnieje niebezpieczeństwo zalegalizowania migracji zarobkowej, która dla Europy jest wyzwaniem i wydłuża procedurę azylową.
Situation in Belarus
Głosowałam za wspólnym projektem rezolucji w sprawie sytuacji na Białorusi, ponieważ to niemalże jednogłośne stanowisko Parlamentu Europejskiego daje nadzieję na podjęcie konkretnych działań, których oczekują od Unii Europejskiej Białorusini.Z zadowoleniem przyjęłam zapisy rezolucji, które wzywają do nałożenia sankcji wobec osób odpowiedzialnych za fałszowanie wyników wyborów i za represje, w tym do objęcia sankcjami Aleksandra Łukaszenki. Białoruskie społeczeństwo nie może liczyć na sprawiedliwość i rządy prawa we własnym kraju. Oczekuje więc odpowiednich działań ze strony Unii Europejskiej i innych przedstawicieli demokratycznych państw.W rezolucji potępiono wszelkie przejawy agresji, zastraszania, prześladowania, nadużywania siły i niewspółmiernej brutalności wobec pokojowych protestantów, którzy domagają się sprawiedliwości oraz przeprowadzenia wolnych, jawnych i uczciwych wyborów.Szczególnie ważnym punktem jest zachęta wystosowana wobec państw członkowskich UE, aby ułatwiły i przyspieszyły nie tylko utworzenie korytarza humanitarnego, a także procedury wizowe dla osób uciekających z Białorusi ze względów politycznych lub osób wymagających leczenia.Chciałabym wezwać jednocześnie wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej, przedstawicieli instytucji oraz wszystkich obywateli do dalszych wysiłków na rzecz wsparcia obywateli białoruskich, bardziej zdecydowanych działań na rzecz zaprzestania represji i wsparcia transformacji ustrojowej w kraju.
The Establishment of an EU Mechanism on Democracy, the Rule of Law and Fundamental Rights (A9-0170/2020 - Michal Šimečka)
Głosowałam za rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie ustanowienia unijnego mechanizmu na rzecz demokracji, praworządności i praw podstawowych, ponieważ przestrzeganie tych wartości gwarantuje poszanowanie praw człowieka oraz wolności i swobód obywatelskich we wszystkich państwach członkowskich.Każde z państw aspirujących do przystąpienia do UE musi wykazać się prawidłowym funkcjonowaniem instytucji gwarantujących demokrację, praworządność, poszanowanie praw człowieka i mniejszości, ale niestety UE nie ma mechanizmu sprawdzającego sytuację, gdy kraj jest członkiem Wspólnoty.W ostatnich latach Parlament Europejski wielokrotnie pochylał się nad problemami łamania lub braku poszanowania praw przez niektóre kraje członkowskie, a w niektórych z nich nadal nie respektuje się w pełni praw grup szczególnie wrażliwych, do których należą kobiety, osoby niepełnosprawne, Romowie, osoby LGBTI i ludzie starsi, oraz grupy te nie są w pełni chronione przed nienawiścią i dyskryminacją wbrew wartościom Unii.Ustanowienie mechanizmu pozwoli lepiej reagować na problemy wynikające z nieposzanowania podstawowych wartości UE oraz wraz z innymi dostępnymi instrumentami przyczyni się do promowania i wzmacniania wartości Unii.
European Climate Law (A9-0162/2020 - Jytte Guteland)
Zagłosowałam za tzw. Europejskim prawem o klimacie ustanawiającym ramy na potrzeby osiągnięcia celu neutralności klimatycznej i wzywającym do ograniczenia emisji o 60% do 2030 r. Zagłosowałam także za ambitniejszą poprawką ustanawiającą cel redukcji emisji o przynajmniej 65% na 2030 rok.Proponowane rozporządzenie KE ustanawia prawnie wiążący, wspólny dla całej UE cel w postaci zerowej emisji gazów cieplarnianych netto do 2050 r. Oznacza to, że emisje gazów cieplarnianych nie mogą przekraczać poziomu usuwania gazów cieplarnianych. Komisja zaproponowała ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w UE o 55% do 2030 r., co posłuży jako podstawa do wyznaczenia ścieżki redukcji emisji na lata 2030–2050.Uważam, że powinnyśmy stawiać poprzeczkę znacznie wyżej, aby zatrzymać postępujące zmiany klimatu. Jako UE w olbrzymim stopniu obciążyliśmy i obciążamy państwa rozwijające się poprzez emisję gazów cieplarnianych. Nasze działania prowadzą do ogromnej niesprawiedliwości klimatycznej. Poprzez wytwarzanie olbrzymich ilości dwutlenku węgla wpływamy na kraje globalnego południa i państwa niskoemisyjne, które odczuwają skutki zmian klimatycznych w postaci katastrof naturalnych i podnoszącego się poziomu mórz i oceanów. Prowadzi to do ruchów migracyjnych, więc jeśli chcemy je skutecznie zatrzymać, musimy ograniczyć spalanie CO2 i korzystać w większym stopniu z odnawialnych źródeł energii. Jest to kosztowna transformacja, ale brak działania będzie w przyszłości jeszcze droższy.
The European Forest Strategy - The Way Forward (A9-0154/2020 - Petri Sarvamaa)
Poparłam sprawozdanie w sprawie europejskiej strategii leśnej. Lasy zajmują prawie połowę powierzchni lądowej UE. Odgrywają istotną rolę w ekosystemie, ponieważ mają potencjał, by łagodzić skutki zmiany klimatu i przyczyniać się do rozwoju biogospodarki o obiegu zamkniętym. Szacuje się, że zapewniają zatrudnienie dla około 2,6 mln osób, w szczególności na obszarach wiejskich.W sprawozdaniu podkreślono, że UE potrzebuje ambitnej, niezależnej i samodzielnej strategii leśnej na okres po 2020 r., która udziela pełnego i rzeczywistego wsparcia politycznego sektorowi leśnemu. Nowa strategia, która ma zostać przedstawiona przez Komisję Europejską na początku 2021 r., powinna zapewnić ciągłość wielofunkcyjnej roli lasów oraz powinna być dostosowana do Europejskiego Zielonego Ładu i związanych z nim strategii „Od pola do stołu”, a także różnorodności biologicznej.Zrównoważona gospodarka leśna (SFM) powinna zostać wzmocniona poprzez poprawę stanu ekologicznego lasów i zwiększenie ich zdolności adaptacji do zmieniających się warunków klimatycznych.
Implementation of the Dublin III Regulation (A9-0245/2020 - Fabienne Keller)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie wdrażania rozporządzenia Dublin III, które krytycznie ocenia obowiązujący system azylowy. Głównym celem systemu dublińskiego było szybkie ustalenie, które państwo członkowskie jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku i udzielenie azylu w UE. Wdrażanie rozporządzenia Dublin III nie jest skuteczne, gdyż nie osiągnięto tego założenia.W ostatnich latach UE stanęła w obliczu największego od czasu II wojny światowej wyzwania migracyjnego. Od 2014 r. 33 tys. osób straciło życie, próbując przedostać się do Europy, a liczba osób składających wniosek o udzielenie azylu wzrosła ponad czterokrotnie.Procedury administracyjne, jakie muszą przejść osoby ubiegające się o azyl po przybyciu do Europy, są złożone. W greckich hotspotach migranci, którzy złożyli wniosek w 2018 r., nadal czekają na przesłuchania. System dubliński powoduje obciążenie administracyjne, wymaga zaangażowania zasobów ludzkich i finansowych. Ponadto nieskuteczność europejskiej polityki odsyłania osób niekwalifikujących się do azylu w znacznym stopniu przyczynia się do przeciążenia systemu azylowego.Nieskuteczność rozporządzenia dublińskiego powoduje liczne naruszenia praw podstawowych i odbija się negatywnie przede wszystkim na migrantach, którzy już doświadczyli traumy w swoim kraju lub podczas podróży do Europy. Miesiące oczekiwania w połączeniu z niepewnością stanowią nową traumę i przynoszą korzyści handlarzom ludźmi, którzy utrzymują kontrolę nad migrantami poprzez rozbudowaną sieć prostytucji lub pracy przymusowej.
Implementation of the Return Directive (A9-0238/2020 - Tineke Strik)
Poparłam sprawozdanie zawierające ocenę wdrożenia dyrektywy powrotowej, której celem jest ustanowienie wspólnych przepisów dotyczących skutecznych powrotów z poszanowaniem praw podstawowych i zasady proporcjonalności.W sprawozdaniu podkreśla się, że wiele środków określonych w dyrektywie nie będzie miało bezpośredniego wpływu na zwiększenie liczby osób zobowiązanych do powrotu, a nawet może mieć skutek odwrotny. Po pierwsze możliwość wydania zakazu wjazdu w trakcie realizacji dobrowolnego powrotu może ograniczyć motywację osoby powracającej do opuszczenia danego państwa członkowskiego. Po drugie krótkie terminy dobrowolnego wyjazdu mogą w ogóle uniemożliwić wyjazd. Po trzecie maksymalny czas stosowania wobec imigrantów środka detencyjnego nie zwiększa odsetka powrotów.Państwa członkowskie zmagają się także z barierami o charakterze proceduralnym, technicznym i operacyjnym, które utrudniają skuteczne powroty i do których można zaliczyć m.in. poziom współpracy z państwami trzecimi, jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka, kontrolę demokratyczną i sądową.W dyrektywie nie przewidziano wyjątku dotyczącego zasady non-refoulement w odniesieniu do obowiązku wydania przez państwa członkowskie decyzji nakazującej powrót każdej osobie o nieuregulowanym statusie. Prowadzi to do sytuacji, w której ryzyko odesłania jest często oceniane z urzędu przed wszczęciem procedury powrotu. Ta luka w ochronie jest jeszcze bardziej niepokojąca, gdyż odwołanie nie ma automatycznego skutku zawieszającego, a to prowadzi do większych obciążeń administracyjnych spowodowanych dużą liczbą wniosków.
Implementation of the EU water legislation (B9-0401/2020)
Głosowałam za rezolucją Parlamentu Europejskiego z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie wdrażania unijnego prawodawstwa dotyczącego wody.W związku ze zmianami klimatu oraz globalnym ociepleniem problem z dostępem do wody pitnej przestał być jedynie problemem krajów niskorozwiniętych i afrykańskich, a staje się również problemem krajów wysokorozwiniętych, w tym państw członkowskich UE. Światowy Instytut Zasobów podaje, że na ekstremalnie wysokie obciążenie zasobów wody narażone są kraje europejskie takie jak Grecja czy Hiszpania.Sytuacja w Polsce również z roku na rok staje się coraz trudniejsza, szczególnie w okresach letnich. Z danych PGW Wody Polskie wynika, że tylko w 2018 roku z uwagi na zjawisko suszy na jednego mieszkańca Polski przypadło czterokrotnie mniej wody niż na statystycznego Europejczyka.Z zadowoleniem poparłam zapisy, które proponują wdrożenie rozwiązań w zakresie gromadzenia wody deszczowej i fal powodziowych do późniejszego wykorzystania, wraz z inicjatywami dotyczącymi uwzględniania zbierania wody deszczowej przy projektowaniu budynków i infrastruktury, podziemnych zbiorników magazynowych i podwójnych systemów dystrybucji wody w domach.Przede wszystkim cieszy mnie apel o uproszczenie i usprawnienie systemów monitorowania jakości wody i zanieczyszczeń środowiska, m.in. poprzez gromadzenie danych na temat głównych źródeł emisji substancji niebezpiecznych, gdyż z pewnością przyczyni się to do poprawy jakości wody pitnej w kranach.
Human Rights and Democracy in the World and the EU policy on the matter - annual report 2019 (A9-0259/2020 - Isabel Santos)
. – Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie praw człowieka i demokracji na świecie oraz polityki Unii Europejskiej w tym zakresie – sprawozdanie roczne za 2019 r.Sytuacja praw człowieka na świecie polepsza się bardzo powoli, a skala wyzwań i naruszeń jest nadal ogromna. Niestety w dalszym ciągu obserwujemy znaczne naruszenia w obszarze praworządności, wolności osobistych, zagrożeń dla demokracji i innych praw.Dlatego z zadowoleniem poparłam zapisy zwracające uwagę na wyżej wymienione kwestie, a także na nielegalną eksploatację zasobów naturalnych, co przyczynia się do łamania praw nie tylko ludności rdzennej, ale również niszczy środowisko, w którym żyjemy. Uważam, że należy rozważyć inne rodzaje odpowiedzialności, w tym karnej, dla przedsiębiorstw, za kardynalne naruszenia w tym zakresie.Wydawałoby się, że równość płci w XXI wieku będzie kwestią oczywistą i niepodlegającą dyskusji, a przejawy jakiejkolwiek dyskryminacji ze względu na płeć przestaną istnieć. W dalszym ciągu jednak równe traktowanie kobiet i mężczyzn w wielu sferach życia społecznego nie zostało osiągnięte. Zapisy dotyczące równości płci, dostępu do edukacji seksualnej oraz wyeliminowania przejawów jakiejkolwiek dyskryminacji to ważne aspekty, które poparłam.Z przykrością zauważam znaczną liczbę konfliktów zbrojnych toczących się na całym świecie w 2019 roku. Przyczyniają się one nie tylko do naruszeń praw człowieka, ale pogłębiają ubóstwo, zadają cierpienie setkom tysięcy cywilów oraz pogarszają i tak nienajlepszą sytuację wrażliwych grup społecznych.Dlatego głosowałam za opracowaniem prawnie wiążących ram dotyczących wykorzystywania uzbrojonych dronów, aby zagwarantować, że państwa członkowskie zgodnie z ich zobowiązaniami prawnymi nie będą popełniać bezprawnych celowych zabójstw ani ułatwiać popełniania takich zabójstw przez państwa trzecie.
The arrest of Aleksei Navalny (B9-0090/2021, B9-0091/2021, B9-0092/2021, B9-0093/2021, B9-0094/2021, B9-0095/2021)
. – Poparłam rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie aresztowania Aleksieja Nawalnego, ponieważ jego natychmiastowe aresztowanie po wylądowaniu w Rosji to pogwałcenie wszelkich zasad demokracji i praw człowieka. Aleksiej Nawalny jako jeden z czołowych działaczy opozycyjnych oraz działacz antykorupcyjny ujawniający liczne przypadki korupcji wśród czołowych polityków w Rosji jest nadzieją prodemokratycznej części społeczeństwa rosyjskiego na wolność i demokrację we własnym kraju.Jednoznacznie popieram potępienie stosowania przez Federację Rosyjską bojowych środków paralityczno-drgawkowych wobec obywateli rosyjskich, w tym między innymi wobec Aleksieja Nawalnego, jako nie tylko nieetyczne, ale również stanowiące haniebną zbrodnię w świetle prawa międzynarodowego, a w szczególności na mocy konwencji o zakazie broni chemicznej.Ze szczególnym zadowoleniem przyjęłam wezwanie do nałożenia sankcji na rosyjskich oligarchów powiązanych z reżimem i najbliższym otoczeniem prezydenta Putina oraz na propagandystów medialnych, którzy posiadają aktywa w Unii Europejskiej i korzystają ze swobody podróżowania do państw członkowskich. Jednocześnie chciałabym wezwać wszystkie państwa członkowskie UE oraz instytucje unijne do zrewidowania unijnej polityki wobec Rosji i opracowania nowej strategii stosunków między UE i Rosją.
The right to disconnect (A9-0246/2020 - Alex Agius Saliba)
Głosowałam za sprawozdaniem zawierającym zalecenia dla Komisji w sprawie prawa do bycia offline. Obecnie nie ma europejskich ram prawnych bezpośrednio definiujących i regulujących prawo do bycia nieaktywnym, czyli do powstrzymania się od pracy i nieangażowania się w komunikację elektroniczną związaną z pracą, taką jak e-maile lub inne wiadomości, po godzinach zapisanych w umowie. W następstwie upowszechnienia się pracy zdalnej jako odpowiedzi na izolację wynikającą z ochrony przed koronawirusem zwraca się większą uwagę na kwestie stałej łączności i zacierających się granic między czasem pracy a czasem wolnym od pracy.Kwestie higieny pracy oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym od dawna są dyskutowane na szczeblu UE, ale w kontekście zrównania roli kobiety i mężczyzny na rynku pracy. Rewolucja cyfrowa zmieniła charakter pracy poprzez jej uelastycznienie i umożliwienie pracy w dowolnym miejscu i czasie. Niestety wiąże się to z możliwością nadużywania przez pracodawców podstawowych praw pracowników.Z drugiej strony pracownicy często stają się niezdolni do odłączenia się od pracy, co z upływem czasu prowadzi do fizycznych i psychicznych problemów zdrowotnych, takich jak stres, przeciążenie kognitywne, lęk, depresja i wypalenie. W związku z powyższym popieram wezwanie, aby Komisja włączyła prawo do bycia offline do nowej strategii w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy.
New Circular Economy Action Plan: see Minutes (A9-0008/2021 - Jan Huitema)
. – Poparłam sprawozdanie w sprawie planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym. Gospodarka o obiegu zamkniętym to taka, w której produkty i materiały są poddawane recyklingowi, naprawiane i ponownie wykorzystywane, a odpady z jednego procesu przemysłowego stają się cennym wkładem do innego. Uważam, że taki plan pomoże w skuteczny sposób ograniczyć produkcję śmieci i zapotrzebowanie na zasoby pierwotne, a tym samym zmniejszy presję na środowisko.Na całym świecie zużycie zasobów naturalnych wzrosło ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich 50 lat i będzie nadal rosło, o ile nie nastąpi zasadnicza zmiana w obecnych wzorcach produkcji i konsumpcji. Nowy plan jest częścią Europejskiego Zielonego Ładu, w którym zachęca się państwa członkowskie do rozwoju rynków neutralnych dla klimatu, inwestowania w innowacyjne technologie oraz prowadzenia zrównoważonej działalności gospodarczej.W sprawozdaniu wyodrębniono kilka kluczowych sektorów, które mają ogromny potencjał i olbrzymi wpływ na stworzenie pełnoprawnej gospodarki o obiegu zamkniętym, tj. urządzenia elektroniczne i ICT, w przypadku których proponuje się przedłużenie cyklu życia produktów dzięki możliwości ich ponownego wykorzystania, naprawy i modernizacji. Priorytetem są także tworzywa sztuczne wraz z wyrobami włókienniczymi, które w największym stopniu przyczyniają się do obecności mikrodrobin plastiku w środowisku morskim.Nowe wytyczne obejmują także gospodarkę wodną. Ponowne wykorzystywanie oczyszczonych ścieków komunalnych może rozwiązać problem niedoboru wody dzięki przeznaczeniu odzyskanej wody do nawadniania w rolnictwie. Plan ma również na celu rozwiązanie problemu wywozu odpadów z UE oraz promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym na szczeblu międzynarodowym.Cieszy mnie takie podejście, gdyż aby osiągnąć cele porozumienia paryskiego ograniczające wzrost średniej temperatury na świecie, należy myśleć o ochronie środowiska w sposób globalny. Jestem zadowolona także z zapisu wzywającego Komisję do rozważenia wprowadzenia zachęt finansowych do wstrzymania wywozu śmieci poza UE.
Implementation of the Anti-Trafficking Directive (A9-0011/2021 - Juan Fernando López Aguilar, María Soraya Rodríguez Ramos)
. – Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie wdrożenia dyrektywy 2011/36/UE w sprawie zapobiegania handlowi ludźmi i zwalczania tego procederu oraz ochrony ofiar.Ocena wdrożenia dyrektywy, ze szczególnym uwzględnieniem migracji i płci, to ważny etap weryfikacji zapisów w sprawie zapobiegania handlowi ludźmi, który jest poważnym przestępstwem często popełnianym w ramach zorganizowanej przestępczości międzynarodowej.Niestety nadal nie znamy dokładnych statystyk dotyczących tego procederu, ponieważ wielu handlarzy ludźmi i ich ofiar pozostaje niewykrytych. Co więcej, prawie trzy czwarte ofiar w Unii Europejskiej to dziewczęta i kobiety, które w następstwie będą wykorzystywane w celu świadczenia usług seksualnych. Należy zwrócić szczególną uwagę na walkę z handlem ludźmi w kontekście migracji, ponieważ migranci są narażeni na ten rodzaj niebezpieczeństwa na różnych etapach procedur azylowych.Popieram zapisy rezolucji, które wzywają państwa członkowskie do dołożenia wszelkich starań i zagwarantowania pomocy ofiarom, w tym pomocy prawnej, oraz do należytego informowania o przysługujących im prawach.Dodatkowo uważam, że należy priorytetowo potraktować zapobieganie handlowi ludźmi w celu wykorzystywania seksualnego oraz wyzysku pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem wrażliwych grup, takich jak migranci, aby skuteczniej walczyć z przestępstwami na tym tle.
Implementation of Article 43 of the Asylum Procedures Directive (A9-0005/2021 - Erik Marquardt)
Zagłosowałam za sprawozdaniem dotyczącym wdrożenia art. 43 dyrektywy 2013/32/UE w sprawie wspólnych procedur udzielania i cofania ochrony międzynarodowej (dyrektywa w sprawie procedur azylowych). Artykuł 43 dyrektywy 2013/32/UE ustanawia procedury graniczne jako możliwość, z której państwa członkowskie mogą korzystać w ramach funkcjonowania wspólnego europejskiego systemu azylowego. Jeżeli wniosek o udzielenie azylu składany jest na granicy lub w strefie tranzytowej, państwa członkowskie mogą pod pewnymi warunkami rozpatrzyć wniosek w tych miejscach.Zmiana rozporządzenia dotyczącego procedury azylowej ma pozwolić na bardziej skuteczną i elastyczną procedurę na granicach, która zamknie lukę pomiędzy azylem a powrotami. Temat migracji i związany z nim proces udzielania azylu jest tematem trudnym, ale naszym zdaniem jest wypracowanie kompromisu, który pozwoli usprawnić procedury, aby potrzebujący ochrony mogli szybko otrzymać azyl w oparciu o poszanowanie podstawowych praw człowieka.Dzieci poniżej 12 roku życia nie powinny być zatrzymywane. Osobom potrzebującym wsparcia medycznego należy niezwłocznie udzielić pomocy, a prześladowani nie mogą być zawracani do kraju pochodzenia (zasada non-refoulment). Nie można też odsyłać migrantów spod granic, odbierając im możliwość złożenia wniosku o azyl. Przestrzeganie tych praw powinno być monitorowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi, które są gwarantem niezależności. Nowa procedura azylowa na granicach ma usprawnić politykę migracyjną UE – to główne założenie sprawozdania.
EU Association Agreement with Ukraine (A9-0219/2020 - Michael Gahler)
. – Poparłam sprawozdanie Parlamentu Europejskiego w sprawie wdrożenia układu o stowarzyszeniu UE z Ukrainą. Obywatele Ukrainy wielokrotnie udowodnili, że wartości demokratyczne oraz chęć dalszego rozwoju kraju w kierunku proeuropejskim to droga, którą zamierzają podążać.Kraj nadal mierzy się z wieloma trudnościami, związanymi m.in. z rosyjską agresją i konfliktem zbrojnym na Donbasie, co w konsekwencji ma wpływ na jego sytuację ekonomiczną. Dodatkowo konflikt zbrojny wywołany przez Federację Rosyjską przyczynił się do tego, że na Ukrainie jest około 1,5 mln osób wewnętrznie przesiedlonych, przez co jest to dziewiąte państwo na świecie pod względem liczby przesiedleń.Pomimo tego Ukraina stara się przeprowadzić niezbędne reformy, które pozwolą na zmniejszenie wpływu oligarchów. Szereg reform w zakresie praworządności, dobrych rządów i korupcji nadal wymaga zakończenia. Popieram zawarte w sprawozdaniu zapisy wzywające do przeprowadzenia wiarygodnej oceny potrzeb dla regionu Donbasu oraz jego odbudowy społeczno-gospodarczej, wdrażania reform publicznego systemu ochrony zdrowia, dalszego zwalczania kumoterstwa i korupcji oraz dbania o środowisko poprzez zwalczanie nielegalnej wycinki lasów prowadzącej do degradacji środowiska naturalnego i niszczenia unikalnych ekosystemów.
Safety of the nuclear power plant in Ostrovets (Belarus) (B9-0109/2021)
. – Poparłam rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie bezpieczeństwa elektrowni jądrowej w Ostrowcu (Białoruś), ponieważ kwestie związane z wytwarzaniem energii wymagają przede wszystkim zagwarantowania bezpiecznego i niebudzącego wątpliwości funkcjonowania obiektu.Elektrownia w Ostrowcu zaczęła wytwarzać energię elektryczną 3 listopada 2020 r. pomimo wielu nierozwianych obaw dotyczących bezpieczeństwa. Ponadto została faktycznie uruchomiona przy braku koncesji, ponieważ procedurę udzielania koncesji zmieniono w lipcu 2020 r.Problemy w dostępie do informacji na temat powtarzających się alarmowych wyłączeń reaktora, awarii urządzeń na etapie uruchamiania elektrowni wraz z awarią transformatorów, a także nieprawidłowe działanie systemów chłodzenia budzą poważne obawy co do bezpieczeństwa funkcjonowania elektrowni.Szczególnie niepokojący jest fakt lokalizacji elektrowni jądrowej w bliskiej odległości od państw UE, takich jak Polska, Łotwa i Estonia, a jej działalność stanowi źródło potencjalnego zagrożenia dla Unii Europejskiej i jej państw członkowskich w zakresie bezpieczeństwa, zdrowia i ochrony środowiska.W związku z powyższym w pełni popieram wezwanie, aby Białoruś zapewniła pełne poszanowanie międzynarodowych norm bezpieczeństwa oraz rozpoczęła współpracę z ENSREG. Przede wszystkim w pełni solidaryzuję się z obywatelami Białorusi i UE, których funkcjonowanie elektrowni dotyczy bezpośrednio.
Humanitarian and political situation in Yemen (B9-0119/2021)
. – Poparłam rezolucję w sprawie sytuacji humanitarnej w Jemenie, w którym od 6 lat toczy się wojna domowa. Mamy tam do czynienia z największym kryzysem humanitarnym na świecie. Aby przeżyć, ponad 80% Jemeńczyków (24,3 miliony ludzi) potrzebuje natychmiastowej pomocy. Ponad 20 milionów ludzi cierpi z powodu braku żywności, a 17,8 mln ludzi nie ma dostępu do czystej wody. W 2020 r. 156 000 osób zostało przesiedlonych, co daje łącznie 3,6 miliona przesiedleńców wewnętrznych. Obecnie tylko 50% placówek służby zdrowia jest w pełni funkcjonalnych, a oprócz pandemii COVID-19, malarii i gorączki denga Jemeńczycy zmagają się z największą epidemią cholery na świecie.Konflikt uwypuklił jeszcze w większym stopniu istniejące problemy, takie jak chroniczne ubóstwo, niedobór wody i prześladowania, a podziały na tle etnicznym, religijnym i politycznym pogłębiają się. Ciągłe walki spowodowały zawieszenie niektórych programów pomocy humanitarnej. Miesiąc temu w wyniku ataku na lotnisko w Adenie zginęło 26 cywilów. Wśród nich trzech pracowników humanitarnych z Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.Z zadowoleniem przyjęłam zapowiedź administracji Bidena o przeglądzie amerykańskiej polityki na rzecz Jemenu i odwróceniu decyzji ustępującego prezydenta Trumpa, który wpisał Ansar Allah, grupę sprawującą władzę na północy Jemenu, na listę organizacji terrorystycznych. Decyzja ta zapobiegła paraliżowi prac organizacji humanitarnych, które mogły mieć problem z importem podstawowych produktów i leków. Pamiętajmy, że pomimo codziennych trudności w dostarczaniu pomocy NGO co miesiąc docierały do 12 mln osób, ratując życie.Popieram zapisy rezolucji nawołujące aktorów międzynarodowych do wypracowania porozumienia politycznego na rzecz stabilności i pokojowego rozwiązania konfliktu oraz zwiększenia wysiłków i wolumenu pomocy humanitarnej i rozwojowej.
Programme for the Union's action in the field of health for the period 2021-2027 (“EU4Health Programme”) (A9-0196/2020 - Cristian-Silviu Buşoi)
Głosowałam za utworzeniem Programu UE dla zdrowia, którego celem jest zadbanie o to, by UE dysponowała wszystkimi dostępnymi narzędziami umożliwiającymi stawianie czoła wyzwaniom zdrowotnym na poziomie krajowym i unijnym oraz była lepiej przygotowana na sytuacje, które mogą zagrozić zdrowiu obywateli.Program UE dla zdrowia ma sprawić, że unijne systemy opieki zdrowotnej staną się bardziej odporne m.in. poprzez przeciwdziałanie transgranicznym zagrożeniom zdrowia i obecnym niedoskonałościom systemów, takim jak niedobory leków i sprzętu w szpitalach, niewystarczająca liczba pracowników służby zdrowia oraz brak dostępności podstawowych towarów i usług w czasie kryzysu. Dzięki temu UE będzie dysponować większą liczbą narzędzi do podejmowania szybkich, zdecydowanych i skoordynowanych działań wraz z państwami członkowskimi, zarówno w zakresie przygotowań do kryzysów, jak i zarządzania nimi.Jednocześnie w ramach programu mają zostać wzmocnione systemy opieki zdrowotnej państw członkowskich i ich polityki w zakresie zdrowia publicznego w celu sprostania długoterminowym wyzwaniom, takim jak oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe, starzenie się, choroby zakaźne i niezakaźne, oraz w celu przygotowania się na przyjęcie nowych technologii.Dlatego z zadowoleniem przyjmuję propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą utworzenia Programu UE dla zdrowia. Plan ma duże szanse powodzenia, gdyż będzie dysponował większym budżetem w porównaniu z jego poprzednią wersją.
Equal treatment in employment and occupation in light of the UNCRPD (A9-0014/2021 - Katrin Langensiepen)
Poparłam rezolucję w sprawie wdrożenia dyrektywy ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy w świetle Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych. To ważny dokument, którego celem jest wzmocnienie pozycji osób niepełnosprawnych na rynku pracy, aby mogły w pełni korzystać ze swoich praw, oraz przyjęcie zrównoważonej polityki zatrudnienia sprzyjającej integracji. Polegać ma ona na zindywidualizowanym, elastycznym i wspieranym zatrudnieniu, uwzględniającym specyfikę osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności, aby ułatwić im dostęp do rynku pracy.Obecnie w UE zatrudnionych jest tylko 50,6% osób niepełnosprawnych, przeważnie w zakładach pracy chronionej. Oznacza to, że osoby z niepełnosprawnościami są wykluczone z otwartego rynku pracy i że odmawia się im podstawowych praw pracowniczych. Szczególnie trudna sytuacja dotyczy kobiet, które mierzą się z dyskryminacją krzyżową. Mimo zatrudnienia osoby z niepełnosprawnościami są bardziej narażone na ubóstwo niż osoby pełnosprawne ze względu na dodatkowe koszty związane z ich niepełnosprawnością (tj. koszty opieki zdrowotnej, wsparcia logistycznego, pomocy świadczonej przez inne osoby) oraz na fakt, że zarabiają mniej niż koledzy na równorzędnych stanowiskach.Ważną kwestią poruszoną w rezolucji jest wezwanie do ujednolicenia definicji i metod kwalifikacji niepełnosprawności w krajach członkowskich UE, aby doprowadzić do wzajemnego uznawania statusu niepełnoprawności, który umożliwi swobodne przemieszczanie się i podjęcie pracy za granicą.
The Syrian conflict - 10 years after the uprising (B9-0175/2021, B9-0176/2021, B9-0177/2021, B9-0178/2021, B9-0179/2021, B9-0180/2021, B9-0181/2021)
Poparłam dotyczącą konfliktu w Syrii rezolucję, w której potępia się łamanie praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego oraz okrucieństwa wyrządzone przez reżim Assada. Konflikt w Syrii trwa już 10 lat, a jego bilans jest zatrważający. Ponad 500 tys. ludzi straciło życie, a ponad milion zostało rannych. Nasilające się działania wojenne w północno-zachodniej Syrii spowodowały już przesiedlenie ponad miliona osób. W sumie około 7 mln osób zostało przesiedlonych wewnętrznie, a ponad 5,6 mln zostało zmuszonych do schronienia się w sąsiednich krajach. Przeszło 80% całego społeczeństwa cierpi z powodu ubóstwa, a 60% z braku bezpieczeństwa żywnościowego spowodowanego wzrostem cen. Potrzeby humanitarne są tam ogromne.Przez dekadę UE przekazała 22 mld euro w ramach pomocy humanitarnej dla Syrii, wsparcia dla uchodźców i państw, które goszczą uchodźców syryjskich. Mimo to wyzwań jest tam nadal dużo, gospodarka stoi na krawędzi katastrofy, zagrożenie utraty życia to codzienność, a dodatkowo pandemia pogłębia psychospołeczne skutki długotrwałego konfliktu i przesiedlenia. Rozwiązanie sytuacji może nastąpić tylko na drodze dyplomatycznej, poprzez pokojową przemianę polityczną. Syria potrzebuje nowej konstytucji, aby zapewnić niezależne, sprawiedliwe wybory prezydenckie. Należy uwolnić więźniów politycznych i odbudować życie społeczne, by uchodźcy mogli powrócić do Syrii. Nie możemy pozwolić na to, aby Syria i Syryjczycy zostali zapomniani i pozostawieni sami sobie.
Declaration of the EU as an LGBTIQ Freedom Zone (B9-0166/2021, B9-0167/2021)
Poparłam rezolucję Parlamentu Europejskiego „Ogłoszenie UE strefą wolności dla osób LGBTIQ”. Głęboko wierzę, że wszyscy jesteśmy równi, niezależnie od preferencji politycznych, statusu majątkowego, pochodzenia czy płci, dlatego zdecydowanie poparłam zapisy rezolucji potępiające wszelkie formy przemocy lub dyskryminacji wobec osób ze względu na ich płeć lub orientację seksualną.Podzielam opinię przytoczoną w rezolucji, że podejmowanie uchwał o tzw. ideologii LGBT w Polsce oraz wzmożone nawoływania do nienawiści przez władze publiczne, wybieranych urzędników, w tym obecnego prezydenta i prorządowe media, a także zakazywanie akcji uświadamiających w szkołach przyczyniają się do szerzenia dyskryminacji, nietolerancji oraz ataków na tę społeczność. W wolnej Europie, Europie wolnych ludzi, nie ma miejsca na dyskryminację, przejawy ksenofobii czy agresję wobec mniejszości, w tym osób LGBTIQ, a ogłoszenie UE strefą wolności dla nich to jednoznaczny sygnał, że nie ma naszej zgody na ograniczanie swobód obywateli.Niestety w dalszym ciągu wiele państw członkowskich nie posiada konkretnych przepisów o niedyskryminacji, które byłyby zgodne przynajmniej z minimalnymi standardami UE chroniącymi ludzi przed dyskryminacją, nawoływaniem do nienawiści i przemocą ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową, ekspresję płciową i cechy płciowe, a państwa członkowskie nie podjęły wystarczających wysiłków, aby zapobiec tej luce.
Children's Rights (B9-0164/2021)
Głosowałam za rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie praw dziecka w świetle strategii UE na rzecz praw dziecka, ponieważ wszystkie decyzje dotyczące nieletnich wymagają przejrzystości i powinny uwzględniać przede wszystkim ich dobro.Przed wybuchem pandemii COVID-19 dzieci były dwukrotnie bardziej niż dorośli narażone na życie w skrajnym ubóstwie, a po jej wybuchu szacuje się, że liczba dzieci żyjących poniżej krajowej granicy ubóstwa może wzrosnąć nawet o 117 mln. Co więcej, wiele dzieci na całym świecie nie ma dostępu do edukacji, a pandemia wymusiła zamknięcie szkół. To nie tylko pogłębiło problem dostępu do nauki, ale również przyczyniło się do pogorszenia sytuacji tych, dla których posiłek w szkole był kluczowym posiłkiem w ciągu dnia. W związku z tym poparłam zapisy rezolucji wzywające UE do utworzenia planu, który będzie chronił dzieci przed ubóstwem.Istotną kwestią poruszoną w treści rezolucji jest położenie kresu bezpaństwowości wśród dzieci zarówno w UE, jak i poza nią, w tym poprzez poprawę zdolności urzędników pierwszej linii do identyfikowania i rejestrowania bezpaństwowości w kontekście migracji i azylu, a także promowanie i zapewnianie powszechnego dostępu do rejestracji i certyfikacji urodzeń bez względu na status rodziców. Każdy człowiek powinien mieć prawo i możliwość otrzymania aktu urodzenia, stąd moje jednoznaczne poparcie dla tych zapisów.
European strategy for data (A9-0027/2021 - Miapetra Kumpula-Natri)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie europejskiej strategii w zakresie danych, ponieważ odpowiednia ochrona danych osobowych obywateli to zapewnienie należytego bezpieczeństwa nie tylko jednostkom, ale również całym państwom.W dobie globalizacji i cyfryzacji dane są źródłem trwałego ożywienia gospodarczego i wzrostu, ale jednocześnie brak ochrony i zabezpieczenia danych, w szczególności danych wrażliwych, może skutkować ich niewłaściwym wykorzystywaniem.W pełni popieram zapisy przypominające, że państwa członkowskie powinny całościowo wdrożyć dyrektywy dotyczące ochrony danych, oraz te, które wzywają państwa członkowskie i Komisję do przeanalizowania praw i obowiązków podmiotów w zakresie dostępu do danych.Szczególnie ważna jest należyta ochrona danych w sektorze zdrowia. Podzielam pogląd Komisji Europejskiej, że każdy pacjent powinien mieć możliwość bezpiecznego dostępu do swojej dokumentacji medycznej. Powinien mieć także kontrolę nad tymi danymi oraz możliwość przekazywania ich podmiotom trzecim bez obawy o ich utratę lub przed łatwym dostępem do nich przez nieupoważnione jednostki.
Own resource based on non-recycled plastic packaging waste and certain aspects of the GNI-based own resource (A9-0048/2021 - José Manuel Fernandes, Valérie Hayer)
. – Komisja Europejska zaproponowała odrębne rozporządzenie o udostępnianiu zasobów własnych w odniesieniu do nowych zasobów własnych opartych na odpadach z tworzyw sztucznych, które są częścią nowej decyzji w sprawie zasobów własnych przyjętej w grudniu 2020 r. Rozporządzenie obejmuje przede wszystkim prawa i obowiązki państw członkowskich i Komisji w zakresie nakładania, pobierania i przekazywania kwot należnych z tytułu opłaty za tworzywa sztuczne, co stanowi wkład poszczególnych krajów obliczany na podstawie danych statystycznych. W sprawozdaniu proponuje się usunięcie przepisów dotyczących szybkiego przeglądu rozporządzenia, które Rada zamierza wprowadzić w odniesieniu do zasobów własnych opartych na tworzywach sztucznych, ze względu na to, że przepisy te mogą tworzyć obciążenia administracyjne i utrudniać prawidłowe funkcjonowanie systemu.Uważam, że głęboka reforma systemu zasobów własnych poprzez wprowadzenie nowych zasobów własnych ma zasadnicze znaczenie dla przyszłości UE i ukończenia planu odbudowy, ponieważ obydwa te elementy będą związane ze zwrotem kosztów, które nie powinny obciążać obywateli ani prowadzić do cięć w programach UE. Z wyżej wymienionych powodów poparłam powyższe sprawozdanie.
Implementation of the Ambient Air Quality Directives (A9-0037/2021 - Javi López)
Poparłam sprawozdanie Parlamentu Europejskiego w sprawie wdrażania dyrektyw w sprawie jakości powietrza (dyrektywy 2004/107/WE i dyrektywy 2008/50/WE), ponieważ jakość powietrza, którym oddychamy, ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, zdrowie i życie.Według Światowej Organizacji Zdrowia zanieczyszczenie powietrza ma nie tylko negatywny wpływ na środowisko i ekosystemy, ale przede wszystkim stanowi największe zagrożenie dla zdrowia Europejczyków. Powoduje ponad 400 000 zgonów rocznie.Polska jest niechlubnym liderem wielu statystyk dotyczących złej jakości powietrza na naszym kontynencie. Kwestia zanieczyszczenia powietrza szczególnie mocno dotyka nie tylko duże aglomeracje miejskie, ale cały region Górnego Śląska. Region ten zmaga się z tym problemem ze względu na obecność kopalni węglowych i prowadzonego w tym obszarze wydobycia. Według różnych statystyk szacuje się, że każdego roku w Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza przedwcześnie umierają na różnego rodzaju choroby wywołane lub spotęgowane jego złą jakością dziesiątki tysięcy obywateli.Szczególnie mocno popieram promowanie polityki lokalnej w zakresie jakości powietrza oraz skoordynowane planowanie polityki zachęt i dotacji tak, aby w inteligentny sposób zarządzać produkowanymi emisjami i je ograniczyć.Zgadzam się z zapisami, które wzywają Komisję do szybkiego wszczynania postępowań wobec uchybień państw członkowskich, do egzekwowania podjętych zobowiązań oraz do redukcji emisji zgodnie z dyrektywą.
New EU-Africa Strategy (A9-0017/2021 - Chrysoula Zacharopoulou)
. – Jako kontrsprawozdawczyni z ramienia grupy PPE byłam odpowiedzialna za wypracowanie ostatecznego tekstu sprawozdania w sprawie nowej strategii UE–Afryka. Jestem zadowolona z efektu końcowego i ze współpracy ze sprawozdawczynią panią Zacharopoulou. Uważam, że tekst sprawozdania jest zbilansowany i pokazuje, że w sprawie ważnej, jaką niewątpliwie jest kreowanie relacji z Afryką, jesteśmy zgodni i potrafimy znaleźć kompromis ponad podziałami.W sprawozdaniu podkreśliliśmy, że przyszłe stosunki między kontynentami należy kreować wspólnie, odchodząc od relacji darczyńca-beneficjent. Mają one służyć przede wszystkim poprawie jakości życia ludzi w wielu dziedzinach, zaczynając od służby zdrowia, szkolnictwa, poszanowania praw człowieka i godności ludzkiej oraz poprzez osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju.Biorąc pod uwagę szybki wzrost liczby ludności w Afryce, w sprawozdaniu wezwaliśmy do priorytetowego potraktowania młodych ludzi i edukacji, ponieważ to edukacja wzmacnia pozycję młodzieży, daje możliwość zatrudnienia i kreuje przedsiębiorczość. Każdego miesiąca na rynek pracy wchodzi około miliona Afrykańczyków niemających wykształcenia ani umiejętności, by sprostać wymaganiom.W ciągu najbliższych 15 lat około 375 milionów młodych ludzi osiągnie wiek produkcyjny. Jeśli chcemy wyciągnąć Afrykę z ubóstwa, musimy wzmocnić pozycję młodych ludzi, zapewniając im edukację, szkolenia i umiejętności oraz przygotowując ich na nowe możliwości i wyzwania jutrzejszego rynku pracy.Kolejnym priorytetem partnerstwa jest migracja. Sprawozdanie podkreśla potrzebę zajęcia się podstawowymi przyczynami nielegalnej migracji i przymusowych wysiedleń. Dobrze zarządzana migracja i mobilność mogą mieć pozytywny wpływ zarówno na kraje pochodzenia, jak i kraje przyjmujące oraz przynosić korzyści obu kontynentom. Dlatego w dokumencie wzywamy do opracowania sprawiedliwej polityki migracyjnej i skutecznej polityki wizowej.Afryka nie jest odpowiedzialna za zmiany klimatyczne, ale ponosi główny ciężar ich skutków. W sprawozdaniu podkreślimy również, że w ramach nowego instrumentu finansowania działań zewnętrznych (Instrument Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej, ISWMR) należy przeznaczyć odpowiednie zasoby na cele klimatyczne i walkę ze zmianą klimatu.Edukacja, zdrowie i ochrona środowiska oraz migracja są dla mnie priorytetami przyszłego partnerstwa i razem stanowią jego silny fundament, dlatego bez wahania poparłam strategię UE–Afryka w dzisiejszym głosowaniu plenarnym.
EU Strategy for Sustainable Tourism (A9-0033/2021 - Cláudia Monteiro de Aguiar)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie opracowania strategii UE na rzecz zrównoważonej turystyki.Sektor turystyczny to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki na przestrzeni ostatnich lat. Szacuje się, że sektor ten rokrocznie generuje ok. 10 % PKB Unii i ma znaczny wpływ na inne sektory. Niestety rok 2020 był wyjątkowo trudny dla całej gospodarki europejskiej ze względu na panującą pandemię COVID-19, a turystyka i transport zostały najbardziej dotknięte jej skutkami.Turystyka nie tylko przynosi korzyści, obejmując szeroki zasięg usług i dając zatrudnienie głównie małym i średnim przedsiębiorstwom, ale również w znacznym stopniu przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza, a także do degradacji środowiska naturalnego w miejscach najchętniej odwiedzanych przez turystów.Dlatego popieram propozycję utworzenia planu działania na rzecz zrównoważonej turystyki, tak aby obejmował on innowacyjne środki, które pomogą w zmniejszeniu śladu klimatycznego i węglowego tego sektora. Warto podkreślić, że planowane działania powinny zostać przeprowadzone w porozumieniu z zainteresowanymi stronami i społeczeństwem obywatelskim i obejmować działania nie tylko na szczeblu krajowym, ale również lokalnym.
Rail passengers' rights and obligations (A9-0045/2021 - Bogusław Liberadzki)
Poparłam rezolucję zmieniającą rozporządzenie (WE) nr 1371/2007, która reguluje prawa i obowiązki pasażerów w ruchu kolejowym w UE oraz harmonizuje przepisy, warunki pomocy i odszkodowania dla wszystkich pasażerów. Nowelizacja ma na celu osiągnięcie większej równowagi między wzmocnieniem praw pasażerów a zmniejszeniem obciążeń dla przedsiębiorstw kolejowych, a także dalsze dostosowanie praw pasażerów w transporcie kolejowym do praw obowiązujących w innych rodzajach transportu. Cieszą mnie nowe zapisy dotyczące wzmocnienia praw osób z niepełnosprawnością lub osób o ograniczonej możliwości poruszania się oraz umożliwienie pracownikom kolei szkoleń uświadamiających na temat niepełnosprawności.Przede wszystkim popieram zapisy, które usuwają derogację dla państw członkowskich w sprawie dłuższego okresu notyfikacji dla pasażerów z niepełnosprawnościami w podróży. Na mocy nowych przepisów, od czerwca 2026 r. osoby o ograniczonej możliwości poruszania się będą mogły otrzymać pomoc w trakcie podróży, jeżeli zgłoszą taką potrzebę z 24-godzinnym wyprzedzeniem zamiast obecnych 48 godzin. Do tego czasu obowiązywać będzie limit 36 godzin. To niewielka różnica, dlatego dodatkowo poparłam poprawki, które skracają okres notyfikacji do 12 godzin. Jako osoba niepełnosprawna niejednokrotnie doświadczyłam braku pomocy ze strony kolei, np. przy wejściu do wagonu, a nie zawsze jest możliwe planowanie podróży z większym wyprzedzeniem. Osiągnięte porozumienie poprawia przepisy obowiązującego dzisiaj rozporządzenia, ale ostateczna wersja jest nadal mało ambitna.
Russia, the case of Alexei Navalny, military build-up on Ukraine's border and Russian attack in the Czech Republic (B9-0235/2021, RC-B9-0236/2021, B9-0236/2021, B9-0237/2021, B9-0250/2021, B9-0251/2021, B9-0252/2021)
Federacja Rosyjska w ostatnich tygodniach gromadziła swoje siły zbrojne na wschodzie Ukrainy oraz czynnie przyczynia się do destabilizacji tego regionu od 2014 roku za pośrednictwem jej oddziałów paramilitarnych w tzw. Donieckiej Republice Ludowej i Ługańskiej Republice Ludowej.Co więcej, w styczniu br. miało miejsce zatrzymanie Aleksieja Nawalnego, czołowego rosyjskiego polityka opozycji i działacza antykorupcyjnego, który został skazany na trzy i pół roku kolonii karnej pod zarzutem naruszenia warunków zawieszenia wyroku, w momencie gdy dochodził do siebie w Niemczech po próbie otrucia przez agentów rosyjskich służb bezpieczeństwa. Jego stan zdrowia systematycznie się pogarsza. Odmówiono mu dostępu do leków i lekarzy, którzy wcześniej go leczyli, a poddanie go leczeniu w zakładzie karnym pozostawia wiele wątpliwości co do użytych leków oraz celowości przeprowadzonej kuracji.Ponadto Republika Czeska wydaliła w kwietniu 2021 roku osiemnastu pracowników ambasady rosyjskiej oraz rosyjskich agencji wywiadowczych na wniosek Służby Ochrony Informacji Republiki Czeskiej, która potwierdziła, że oficerowie rosyjskiego wywiadu w trakcie czynnej służby byli zamieszani w wybuch w składzie amunicji w 2014 roku.Dlatego poparłam rezolucję Parlamentu Europejskiego (2021/2642(RSP)) w sprawie Rosji – sprawa Aleksieja Nawalnego, koncentracja oddziałów wojska na granicy z Ukrainą i rosyjski zamach w Republice Czeskiej wraz z zapisami potępiającymi podjęte przez Rosję działania.
European Child Guarantee (B9-0220/2021)
Głosowałam za rezolucją Parlamentu Europejskiego z dnia 29 kwietnia 2021 r. w sprawie europejskiej gwarancji dla dzieci (2021/2605(RSP)).Niestety pomimo stałych wysiłków organizacji międzynarodowych, oraz instytucji UE, w 2019 roku 22,2 % dzieci w UE było zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, a z powodu braku statystyk dokładna liczba dzieci z niepełnosprawnościami mieszkających w Unii nie jest znana, ale według różnych szacunków wynosi ona około 15 %.Dlatego z zadowoleniem poparłam zapisy rezolucji popierające wniosek Komisji dotyczący zalecenia Rady ustanawiającego gwarancje dla dzieci, która ma na celu nie tylko zapobieganie ubóstwu i wykluczeniu społecznemu, ale również jego zwalczaniu. Dodatkowo ma zagwarantować dzieciom potrzebującym wsparcia bezpłatny i faktyczny dostęp do usług, takich jak wczesna edukacja, opieka nad dzieckiem wraz z zajęciami dydaktycznymi i szkolnymi oraz opiekę zdrowotną i co najmniej jeden zdrowy posiłek każdego dnia szkolnego.Uważam, że odpowiednia i należycie ukierunkowana pomoc dedykowana dzieciom będzie miała korzystny wpływ nie tylko na jednostki, ale również pozytywnie wpłynie na społeczeństwo, a jak pokazują badania, inwestycje w dzieci mogą przynieść na poziomie społeczeństwa zwrot czterokrotnie wyższy niż pierwotny koszt samej inwestycji.Szczególnie popieram propozycję uznania inwestycji w dzieci za odrębną kategorię inwestycji, odmienną od zwykłych wydatków socjalnych w procedurach budżetowych.
The accessibility and affordability of Covid-testing (B9-0233/2021, B9-0234/2021)
Głosowałam za rezolucją w sprawie dostępności i przystępności cenowej testów na COVID-19 (2021/2654(RSP)), ponieważ niezbędne jest, by w czasie, kiedy nie wszyscy mają dostęp do szczepionek, każdy mógł korzystać z pełni z tych samych praw i wolności obywatelskich.Instrument ten stanowi istotny krok w ułatwieniu swobody poruszania się na obszarze Unii Europejskiej. Instrument przewiduje dostęp do niedrogich testów na COVID-19 dla obywateli o niższych i średnich dochodach. Ma on potencjał by skutecznie zwalczać dyskryminację panującą w niektórych państwach członkowskich ze względu na wysoką cenę testów COVID-19. Zdarza się, że, cena testu sięga nawet ponad 300 euro. Rezolucja ma także na celu zapobieganie dyskryminacji ze względu na miejsce zamieszkania obywateli. By osiągnąć ostatni cel, rezolucja wzywa Komisję, by zapewnić przystępność testów w pobliżu węzłów komunikacyjnych.Oprócz ułatwienia swobody poruszania się rezolucja przynosi ogromną nadzieję na wzmocnienie gospodarki, szczególnie w branży turystycznej, która najbardziej ucierpiała w wyniku wybuchu pandemii. Szacuje się, że w branży doszło aż do 40 % redukcji etatów w niektórych rejonach. Zwiększenie dostępu do testów na COVID-19 ułatwi przekraczanie granic i bezpośrednio wspomoże sektor turystyki.
The impacts of climate change on vulnerable populations in developing countries (A9-0115/2021 - Mónica Silvana González)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie wpływu zmiany klimatu na najsłabsze grupy ludności w krajach rozwijających się i ubolewam, że dokument został odrzucony większością głosów. W moich wystąpieniach na forum Parlamentu wielokrotnie podkreślałam, że jestem zwolenniczką stworzenia prawnej kategorii uchodźców wynikającej ze zmiany klimatu. Jest to podejście przyszłościowe, w którym migracja jest sposobem przystosowania do zmian klimatu. Obowiązująca Konwencja dotycząca statusu uchodźców z 1951 r. nie pozwala nam obecnie przyznać azylu tym, którzy uciekają przed pożarami, suszą czy podnoszącym się stanem wody, który zabiera cały dorobek życia. Ci ludzie uciekają przed głodem, ubóstwem tak samo jak ci, którzy uciekają przed wojną – jedni i drudzy nie są migrantami ekonomicznymi, ale nasze prawo nie rozróżnia tych kategorii.W związku z tym byłam przeciwko niektórym zgłoszonym poprawkom, które pomimo, że uznawały zmiany środowiska naturalnego jako jedną z przyczyn migracji, to w przeciwieństwie do oryginalnej propozycji sprawozdania nie nawoływały do uznania migracji spowodowanej klimatem za podstawę prawną do przyznawania azylu oraz stworzenia bezpiecznych i legalnych dróg migracji lub korytarzy humanitarnych dla osób zmuszonych do ucieczki w wyniku klęski żywiołowej. Liczę, że przy okazji prac nad Nowym Paktem w sprawie Azylu i Migracji pochylimy się ponownie nad tym tematem i znajdziemy rozsądne rozwiązanie, które uwzględni uchodźców klimatycznych.
Human rights protection and the EU external migration policy (A9-0060/2021 - Tineke Strik)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie ochrony praw człowieka i zewnętrznej polityki migracyjnej UE, ponieważ zapewnienie należytej ochrony i poszanowanie praw człowieka osób przybywających do UE jest niezwykle istotne.Poprzez narastające konflikty, zmiany klimatu, degradację środowiska i niestabilną sytuację polityczną w wielu regionach migracja, jako zjawisko globalne, jest dla Unii Europejskiej i jej państw członkowskich wyzwaniem i szansą jednocześnie.Poszanowanie praw uchodźców i migrantów niezależnie od ich statusu powinno być kwestią oczywistą i priorytetową, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jest to jedna z najbardziej wrażliwych i defaworyzowanych grup na świecie, do której należą kobiety, dzieci, osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami. Chciałabym w szczególności podkreślić konieczność poszanowana tych praw i godności również w obozach dla uchodźców. Odgradzanie obozów murem od świata zewnętrznego nie tylko przeczy wartościom UE, ale również prawom człowieka.Poparłam zapisy wzywające do opracowania nowych bezpiecznych dróg migracji i poprawy istniejących. W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem, że katastrofy statków na Morzu Śródziemnym to ogromna tragedia, a ich zapobieganie jest wspólnym obowiązkiem. Uważam, że poszanowanie praw człowieka migrantów musi pozostać centralnym elementem nowej polityki migracyjnej i azylowej.
Accelerating progress and tackling inequalities towards ending AIDS as a public health threat by 2030 (B9-0263/2021)
Poparłam rezolucję w sprawie przyspieszania postępu i zwalczania nierówności, tak aby AIDS przestał być zagrożeniem dla zdrowia publicznego do 2030 r.Obecnie 38 mln ludzi żyje z HIV, a 1,7 mln zostało zarażonych w 2019 r. Od 1981 r., czyli początku epidemii, u blisko 76 mln osób zdiagnozowano wirusa HIV, a prawie 33 mln osób zmarło z przyczyn związanych z AIDS. Powszechny dostęp do antyretrowirusowego leczenia HIV i opieki znacznie zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa i zapewnia osobom żyjącym z HIV prawie normalną średnią długość życia i jego porównywalną jakość. Zdrowie stanowi niezbędny warunek rozwoju społecznego, dlatego istotne jest ustanowienie kompleksowej strategii globalnej w dziedzinie zdrowia, jeśli mamy być gotowi na przyszłe pandemie i wstrząsy w systemach opieki zdrowotnej. Szczególnie bliski jest dla mnie zapis, aby priorytetowo potraktować zdrowie w powstającej strategii „UE–Afryka”. Oznacza to mobilizację dodatkowych funduszy publicznych w celu zagwarantowania powszechnego zabezpieczenia zdrowotnego w obszarze praw i zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego, HIV, gruźlicy i malarii, a także skupienie się na globalnych badaniach i rozwoju w dziedzinie zdrowia.Zapobieganie rozpowszechniania się AIDS i innych chorób przenoszonych drogą płciową wiąże się także z upowszechnieniem edukacji seksualnej i wprowadzeniem jej krajowych planów edukacyjnych.
Liability of companies for environmental damage (A9-0112/2021 - Antonius Manders)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie odpowiedzialności przedsiębiorstw za szkody w środowisku (2020/2027(INI)). Przestępstwa powodujące nieodwracalne szkody dla środowiska mają ogromny wpływ na różnorodność biologiczną, ocieplenie klimatyczne i zdrowie ludzkie. Bardzo często z powodu transgranicznego charakteru tych przestępstw i z braku danych dotyczących incydentów środowiskowych, przedsiębiorstwa nie ponoszą konsekwencji za spowodowane szkody. Sprawozdanie jest zaktualizowaną wersją dyrektywy ELD w sprawie odpowiedzialności za środowisko w odniesieniu do zapobiegania i zaradzania szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu (2004/35/WE), proponuje konkretniejsze ramy prawne. Podkreśla konieczność przeznaczenia odpowiednich zasobów finansowych i kadrowych w celu zapobiegania przestępczości przeciwko środowisku i prowadzenia śledztwa wobec odpowiedzialnych przedsiębiorstw. Dokument wymaga zastosowania środków administracyjnych, cywilnych i karnych wobec odpowiedzialnych przedsiębiorstw. Co więcej przewiduje on obowiązkowe zabezpieczenie finansowe przedsiębiorców, by umożliwić kompensacje za spowodowane szkody w przypadku ich niewypłacalności. Cieszy mnie także fakt, że sprawozdanie uwzględnia apel ONZ o ogólnoświatowe uznanie prawa do bezpiecznego, czystego i zrównoważonego środowiska. Czyste środowisko jest niezbędne dla rozwoju człowieka.
Digital future of Europe: digital single market and use of AI for European consumers (A9-0149/2021 - Deirdre Clune)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie kształtowania cyfrowej przyszłości Europy (2020/2216(INI)). Europa pozostaje w tyle za Chinami i Stanami Zjednoczonymi w zakresie rozwoju cyfryzacji. Dokument ma na celu usunięcie barier w funkcjonowaniu jednolitego rynku cyfrowego, a także uzgodnienie przepisów dotyczących korzystania ze sztucznej inteligencji. Przewidziana harmonizacja ustawodawstwa i modernizacja infrastruktury wzmocnią jednolity rynek i zagwarantują konkurencję na rynku zagranicznym. Wspólny instrument prawny ułatwi relacje z partnerami krajów trzecich. Zapisy zawarte w sprawozdaniu mają wzbudzić zaufanie konsumentów. Sztuczna inteligencja ma odegrać istotną rolę w odbudowie gospodarki i osiągnieciu celów klimatycznych. Pomimo tego, że cyfryzacja stanowi wielki potencjał dla przyszłości Europy, może ona doprowadzić do ryzykownych sytuacji, np. kiedy dochodzi do wykorzystywania zautomatyzowanych algorytmów na podstawie nieprzetworzonych danych. By zapobiec tym sytuacjom, sprawozdanie przewiduje zgodność ustaw z podstawowymi prawami i ochronę danych oraz potrzebę przejrzystości algorytmów i przepisów prawnych opartych na odpowiedzialności osób fizycznych lub prawnych.
The role of the EU's development cooperation and humanitarian assistance in addressing the consequences of the COVID-19 pandemic (A9-0151/2021 - Hildegard Bentele, Norbert Neuser)
Poparłam sprawozdanie w sprawie unijnej współpracy na rzecz rozwoju i pomocy humanitarnej w radzeniu sobie ze skutkami pandemii COVID-19. W ostatnich miesiącach obserwujemy znaczny wzrost skrajnego ubóstwa na całym świecie, podczas gdy na pomoc humanitarną przeznacza się zdecydowanie zbyt mało środków, co utrudnia odpowiednią reakcję na negatywne skutki pandemii COVID-19 w krajach rozwijających się. Te skutki dotyczą szczególnie gospodarstw domowych o niskich dochodach, migrantów, uchodźców, przesiedleńców wewnętrznych, pracowników sektora nieformalnego, osób niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie, osób żyjących w krajach dotkniętych konfliktami, a zwłaszcza kobiety i dziewczęta. Według UNICEF 1,6 mld dzieci i młodzieży na całym świecie ucierpiało z powodu zamknięcia szkół, a co najmniej 24 mln uczniów mogło porzucić naukę ze względu na brak możliwości kontynuowania zajęć w trybie zdalnym. Dlatego cieszę się, że w sprawozdaniu apelujemy o utrzymanie edukacji jako priorytetu wydatków w polityce rozwojowej UE oraz o uwzględnienie społecznej i kulturowej funkcji szkół, które odgrywają kluczową rolę w przełamywaniu kręgu ubóstwa i zmniejszaniu nierówności. Podkreślamy również potrzebę przyspieszenia przejścia na technologię cyfrową, aby umożliwić naukę zdalną i mieszaną. Sprawozdanie skupia się także na niedofinansowaniu służby zdrowia w krajach rozwijających się i zapewnieniu „horyzontalnego” powszechnego systemu opieki zdrowotnej, które uwzględnia wielowymiarowy charakter zdrowia.
Commission’s 2020 Rule of law report (A9-0199/2021 - Domènec Ruiz Devesa)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie sprawozdania Komisji na temat praworządności z 2020 r. (2021/2025(INI)). W marcu tego roku UE podjęła kolejne działania dotyczące naruszeń praworządności w Polsce. KE skierowała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości w celu ochrony niezależności polskich sędziów, prosząc o zarządzenie tymczasowych środków. Sytuacja na Węgrzech jest również niepokojąca. Nadzwyczajne środki przyjęte ze względu na pandemię COVID-19 przyczyniły się również do ograniczenia praw podstawowych w innych krajach UE. Choć pierwsze sprawozdanie Komisji stanowi ważny krok w zwalczaniu naruszeń w obszarze praworządności, poczynienie dalszych postępów dotyczących narzędzi analizy zagrożeń i sankcji jest niezbędne. Praworządność jest jedną ze wspólnych wartości unijnych zapisanych w art. 2 TUE, a także fundamentem demokracji. Ciągłe jej naruszanie, bez ponoszenia konsekwencji wobec naruszających, poważnie zmniejsza wzajemne zaufanie do przestrzeni wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości. Nowe sprawozdanie podkreśla potrzebę skutecznych działań i rocznego monitorowania sprawozdania z 2020 r. oraz przewiduje ważną rolę dla społeczeństwa obywatelskiego w procesie identyfikacji naruszeń praworządności. Dokument zwraca jednocześnie uwagę na związek między pogarszaniem się standardów praworządności i naruszeniem praw mniejszości, migrantów, osób LGBT i kobiet. Cieszy mnie także fakt, że sprawozdanie potępia ataki na wolne media i wzywa Komisję do przedstawienia oceny skuteczności krajowych ram ochrony wolności i pluralizmu mediów.
25th anniversary of the International Conference on Population and Development (ICPD25) (Nairobi Summit) (B9-0365/2021, B9-0366/2021)
. – Głosowałam za rezolucją w sprawie 25. rocznicy Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju (ICPD25) – szczyt w Nairobi. W 2019 r. minęło 25 lat od przyjęcia programu działania ICPD przez 179 państw, które deklarowały globalne zaangażowanie w prawa i zdrowie reprodukcyjne i seksualne. W programie umieszczono planowanie rodziny w kontekście kompleksowej opieki w zakresie zdrowia reprodukcyjnego i wezwano rządy do zapewnienia dostępu do usług, takich jak opieka przedporodowa i poporodowa, bezpieczny poród, leczenie bezpłodności, bezpieczna aborcja w przypadkach dopuszczalnych przez prawo i zarządzanie konsekwencjami niebezpiecznej aborcji, a także leczenie zakażeń układu rozrodczego i zakażeń przenoszonych drogą płciową, raka piersi i nowotworów układu rozrodczego, jak również do edukacji i doradztwa w zakresie seksualności i odpowiedzialnego rodzicielstwa. Jednocześnie pamiętając, że zapobieganie przemocy ze względu na płeć i innym szkodliwym praktykom powinno stanowić integralny element podstawowej opieki zdrowotnej. W krajach rozwijających się średnio 214 mln kobiet nie ma dostępu do skutecznej antykoncepcji, czego skutkiem jest ok. 75 mln nieplanowanych ciąż rocznie. Cieszę się z podjętej deklaracji na szczycie w Nairobi „szybszej realizacji obietnicy”, która wzywa do wzmożenia wysiłków na rzecz pełnego, skutecznego i przyspieszonego wdrożenia oraz finansowania programu działania ΙCPD oraz jego celu, jakim jest zapewnienie powszechnego dostępu do zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego.
EU global human rights sanctions regime (EU Magnitsky Act) (B9-0371/2021)
Przyjęte przez Radę w grudniu 2020 r. decyzja i rozporządzenie ustanawiające globalny system sankcji za naruszenia praw człowieka to z pewnością ważny krok w stronę polepszenia sytuacji w tym zakresie, dlatego głosowałam za rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie globalnego systemu sankcji UE za naruszenia praw człowieka (europejska ustawa Magnickiego).Poparłam zapisy rezolucji, które między innymi wzywają do uwzględnienia w ramach globalnego systemu sankcji UE nadużyć i aktów korupcji, która ma niszczący wpływ na prawa człowieka, a także na prawidłowe funkcjonowanie państw i społeczeństw oraz sprawiedliwość i praworządność. Zdecydowanie popieram propozycję głosowania większością kwalifikowaną zamiast przyjętej zasady jednomyślności, ponieważ tylko takie rozwiązanie pozwoli uniknąć potencjalnego zablokowania nałożenia sankcji na dany podmiot przez jeden z krajów.Zgadzam się z zapisami, które wzywają do ujednolicenia systemów weryfikacji i kontroli we wdrażaniu systemu. Zgadzam się również, że monitoring powinien być stałym elementem pozwalającym na jak najlepsze nadzorowanie państw trzecich, osób fizycznych lub prawnych, grup i podmiotów objętych sankcjami.Uważam, że Parlament Europejski nie odgrywa odpowiedniej roli w tym systemie, a jego udział i kompetencje w tym zakresie powinny być poszerzone.
A new ERA for Research and Innovation (B9-0370/2021)
. – Poparłam rezolucję w sprawie nowej Europejskiej Przestrzeni Badawczej na rzecz badań naukowych i innowacji (2021/2524(RSP)), aby poprawić jakość systemów badań i innowacji. Rezolucja ma zapewnić naukowcom dostęp do odpowiedniej infrastruktury, umożliwić bezpośredni dostęp do wyników badań i doprowadzić do wzrostu gospodarczego. Nowe zapisy mają także przyczynić się do osiągnięcia celów klimatycznych i ułatwić wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu. Tekst rezolucji kładzie nacisk na współpracę międzynarodową i międzyinstytucjonalną na zasadzie przejrzystości i równowagi w reprezentacji zainteresowanych stron.Z zadowoleniem przyjęłam także zapisy wzmacniające pozycję kobiet i dziewcząt w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki. W rezolucji apeluje się do państw członkowskich i Komisji o dodatkowe środki umożliwiające kobietom karierę w sektorze badań naukowych i innowacji. Uważam, że te zapisy są jednym z kluczowych punktów rezolucji, gdyż według badań przeprowadzonych przez Tech Monitor w 2019 r. w 25 z 27 państw członkowskich kobiety reprezentowały mniej niż 50% pracowników w dziedzinie STEM, a w 4 z 27 państw członkowskich proporcja kobiet pracujących w tej dziedzinie nie stanowiła nawet 35%.
Breaches of EU law and of the rights of LGBTIQ citizens in Hungary as a result of the adopted legal changes in the Hungarian Parliament (B9-0412/2021, B9-0413/2021)
Głosowałam za rezolucją w sprawie naruszeń prawa UE i praw obywateli LGBTIQ na Węgrzech w wyniku zmian prawnych wprowadzonych przez parlament węgierski, ponieważ zaproponowane zmiany poważnie naruszają nie tylko prawa i wolności osób LGBTIQ, ale również prawa dzieci.Poparłam zapisy wzywające państwa członkowskie, w tym Węgry, do zapewnienia małoletnim dostępu do całościowej edukacji seksualnej i nauki o relacjach międzyludzkich, rzetelnej z punktu widzenia nauki, opartej na faktach, dostosowanej do wieku i nieoceniającej, która pozwoli na skuteczne zwalczanie nieprawdziwych informacji, stereotypów i uprzedzeń wynikających z braku wiedzy.Co więcej, stale pogarszający się stan wolności mediów przyczynia się do coraz częstszych i śmielszych napaści na mniejszości, w tym mniejszości seksualne, a dodatkowo kurcząca się przestrzeń dla organizacji pozarządowych, w tym tych zrzeszających osoby LGBTIQ, ogranicza dostęp do rzetelnych informacji na ten temat.Jednocześnie zgadzam się ze stanowiskiem, że prawa osób LGBTIQ to prawa człowieka, których poszanowanie stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa.
Association of the Overseas Countries and Territories with the European Union (A9-0244/2021 - Tomas Tobé)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie stowarzyszenia krajów i terytoriów zamorskich z Unią Europejską, w tym stosunków między Unią Europejską, z jednej strony, a Grenlandią i Królestwem Danii, z drugiej strony (Decyzja w sprawie stowarzyszenia zamorskiego, łącznie z Grenlandią).W porównaniu do pierwotnego wniosku Komisji obecny projekt decyzji Rady w jeszcze szerszym zakresie zawiera odesłanie do Agendy 2030 oraz do osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju; uznaje, że równouprawnienie płci i wzmocnienie pozycji kobiet mają zasadnicze znaczenie dla realizacji tych celów. Poza tym przyznaje, że wkład społeczeństwa obywatelskiego w krajach i terytoriach zamorskich można zwiększyć przez umacnianie organizacji społeczeństwa obywatelskiego we wszystkich sferach współpracy.Zawiera on dodatkowe przepisy i dobitniejsze sformułowania dotyczące ochrony praw człowieka, w tym praw kobiet i dzieci. Istotne jest to, że podnosi cel klimatyczny z 20 % do 25 % oraz zawiera bardziej ambitne sformułowania dotyczące ochrony natury i środowiska. Koncentruje większą uwagę na współpracy, zwiększając liczbę corocznych konsultacji trójstronnych między Komisją, państwami członkowskimi, z którymi są powiązane KTZ oraz KTZ.
European Centre for Disease Prevention and Control (A9-0253/2021 - Joanna Kopcińska)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 851/2004 ustanawiające Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Sprawozdanie przyznaje Centrum kompetencję monitorowania poważnych zagrożeń dla zdrowia.By zapewnić ten cel, dokument przewiduje współpracę między Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, Komisją, Europejską Agencją Środowiska, Europejską Agencją Chemikaliów, Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności i międzynarodowymi organami takimi jak Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Sprawozdanie podkreśla także potrzebę identyfikacji organów i ekspertów ds. zdrowia publicznego w obszarze chorób zakaźnych i niezakaźnych.Jednym z ważnych zapisów sprawozdania jest paragraf przewidujący organizację wizyt do państw członkowskich w celu ocenienia zdolności systemów opieki zdrowotnej. Zapisy dotyczące monitorowania stanu szczepienia w państwach członkowskich stanowią drugi ważny punkt sprawozdania.Jestem w szczególności zadowolona z zapisu, który uwzględnia związek pomiędzy zdrowiem ludzkim a dobrym stanem środowiska. Dobra jakość środowiska naturalnego jest niezbędna, aby zapewnić podstawowe potrzeby ludzkie. Jednocześnie zanieczyszczenia środowiska narażają ludzi na choroby serca, udary, choroby i raka płuc.
Serious cross-border threats to health (A9-0247/2021 - Véronique Trillet-Lenoir)
Poparłam sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia oraz uchylającego decyzję nr 1082/2013/UE. Sprawozdanie ma na celu zapewnienie solidarnego i skoordynowanego podejścia w zakresie zdrowia publicznego. Pandemia koronawirusa ukazała potrzebę stworzenia instrumentu, który może pozytywnie wpłynąć na przyszłe zagrożenia dla zdrowia o charakterze transgranicznym. Tekst przewiduje ramy prawne dotyczące monitorowania, wczesnego ostrzegania i zwalczania transgranicznych zagrożeń dla zdrowia. Promuje podejście „jedno zdrowie” i nawołuje Komisję do opracowania planu gotowości na wypadek kryzysu zdrowotnego.Cieszy mnie fakt, że sprawozdanie odnosi się do zagrożeń o pochodzeniu środowiskowym i klimatycznym. Według Europejskiej Agencji Środowiska w 2020 r. ponad 150 000 zgonów na świecie spowodowane było zmianami klimatu. Zmiany te wpływają na zdrowie na wiele różnych sposobów. Wspólna odpowiedź na transgraniczne zagrożenia dla zdrowia o pochodzeniu klimatycznym jest tak samo niezbędna jak wspólna odpowiedź na transgraniczne zagrożenia dla zdrowia o pochodzeniu biologicznym, chemicznym czy nieznanym.
Situation in Afghanistan (RC-B9-0455/2021, B9-0433/2021, B9-0453/2021, B9-0455/2021, B9-0458/2021, B9-0459/2021, B9-0460/2021, B9-0462/2021)
Poparłam rezolucję w sprawie sytuacji w Afganistanie, która wzywa UE i jej państwa członkowskie do współpracy na rzecz ułatwienia dalszej ewakuacji zagrożonych obywateli UE i Afgańczyków, w szczególności kobiet i dziewcząt, obrońców praw człowieka, osób LGBTI+, przedstawicieli mniejszości religijnych i etnicznych, dziennikarzy czy pracowników akademickich. Przez ostatnie 20 lat żyli oni w wolnym, stabilnym i zróżnicowanym społeczeństwie, wychowani w duchu poszanowania swobód i praw kobiet oraz równouprawnienia płci, które obecnie są poważnie zagrożone.Rezolucja podkreśla, że prawo do edukacji i zatrudnienia, ochrona praw podstawowych, dostęp do opieki zdrowotnej i pełny udział w podejmowaniu decyzji w lokalnym i krajowym życiu politycznym, publicznym i obywatelskim muszą być kluczowymi wymogami ze strony społeczności międzynarodowej w dialogu z talibami. Istotne jest także zapewnienie kobietom i młodym ludziom, którzy opuścili Afganistan, możliwości dalszej edukacji w innych krajach, zwłaszcza przez przyznawanie stypendiów na naukę w europejskich szkołach i studia na europejskich uczelniach. Nie możemy zaprzepaścić ostatnich 2 dekad budowania afgańskiego społeczeństwa obywatelskiego, którego wartości zakorzenione są w demokracji, poszanowaniu praw człowieka oraz humanitaryzmie.
Situation in Lebanon (RC-B9-0465/2021, B9-0464/2021, B9-0465/2021, B9-0466/2021, B9-0467/2021, B9-0468/2021, B9-0469/2021, B9-0470/2021)
Głosowałam za rezolucją w sprawie sytuacji w Libanie (2021/2878(RSP)). Od 2019 r. kraj jest pogrążony w kryzysie politycznym, gospodarczym, społecznym, finansowym i zdrowotnym. Wybuch do którego doszło 4 sierpnia 2020 r. w porcie w Bejrucie pogorszył sytuację. Zginęło ponad 200 osób, a 74 tysięcy domów zostało zburzonych. Rok po katastrofie, nie zakończono dochodzeń w sprawie przyczyn wybuchu, głównie z powodu korupcji. Rezolucja uznaje dochodzenie w sprawie wybuchu za kwestię priorytetową oraz wzywa nowy rząd do podjęcia środków niezbędnych do wyeliminowania praktyk korupcyjnych.Poparłam w szczególności zapisy, które apelują do Komisji i państw członkowskich o dostarczenie dodatkowej pomocy humanitarnej za pośrednictwem organizacji pozarządowych. Szacuje się, że ponad 1,5 milion Libańczyków jest w potrzebie pomocy humanitarnej. Potrzebna jest przede wszystkim żywność, środki farmaceutyczne, a także alternatywne źródła energii. Rezolucja odnosi się także do sytuacji uchodźców syryjskich i palestyńskich, którzy również potrzebują pomocy. Tekst podkreśla jak ważne jest odpowiednie finansowanie Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy Uchodźcom Palestyńskim na Bliskim Zachodzie (UNWRA) i podmiotów pracujących z uchodźcami. Biorąc pod uwagę, że przywódcy Libańscy przekupują swoich wyborców darmowymi szczepionkami, inną istotną kwestią poruszaną w rezolucji jest to, że nawołuje ona UE do większego wsparcia dla kampanii szczepień w Libanie.
Environment: The Aarhus Regulation (A9-0152/2021 - Christian Doleschal)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie zastosowania postanowień Konwencji z Aarhus o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska do instytucji i organów Wspólnoty. Poparłam zapisy przede wszystkim ze względu na istniejące obawy co do przestrzegania przez UE wymogów konwencji Aarhus. Zapewnienie wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska jest istotne, gdyż nie każde naruszenie wymogów w zakresie ochrony środowiska pociąga do odpowiedzialności i gdyż w tych kwestiach bardzo często dochodzi do konfliktu jurysdykcji. Sprawozdanie podkreśla dostęp do wymiaru sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) i sądami krajowymi. Umożliwia zaskarżenie aktów odnoszących się do prawa ochrony środowiska, a także zaskarżenie aktów dotyczących ochrony środowiska. w których jest trudno udowodnić link między incydentem środowiskowym i prawem do ochrony środowiska.
The impact of intimate partner violence and custody rights on women and children (A9-0254/2021 - Elena Kountoura, Luisa Regimenti)
Poparłam sprawozdanie w sprawie wpływu, jaki na kobiety i dzieci wywiera przemoc ze strony partnera oraz prawo pieczy nad dzieckiem. Minęło 10 lat od podpisania w Stambule konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Po dziesięciu latach, UE oraz 6 państw członkowskich nadal nie ratyfikowały instrumentu. 27 lipca tego roku polski minister sprawiedliwości rozpoczął proces wycofania się Polski z konwencji. Został także skierowany wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności konwencji z polską konstytucją. Biorąc pod uwagę ostatnie wydarzenia i to, że pandemia koronawirusa nasiliła przemoc domową, dokument uznaje kwestię ochrony kobiet i dzieci przed przemocą partnera za kluczową.Uważam, że zapisy objęte sprawozdaniem zapewnią dodatkową ochronę kobiet i dzieci, które często są ofiarami reperkusji z powodu bycia świadkiem przemocy. Zaproponowana definicja przemocy obejmuje akty przemocy fizycznej, seksualnej i psychologicznej. W przeciwieństwie do polskich przepisów akty przemocy ekonomicznej są także objęte definicją sprawozdania. Przyjęłam ze szczególnym zadowoleniem fakt, że sprawozdanie odnosi się także do przemocy ze strony byłych małżonków i parterów, którzy nie dzielą miejsca zamieszkania.
The protection of persons with disabilities through petitions: lessons learnt (A9-0261/2021 - Alex Agius Saliba)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie ochrony osób z niepełnosprawnościami za pośrednictwem petycji. Petycje są potencjalnym źródłem informacji o wdrożeniu Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, która ma na celu umożliwienie wszystkim osobom niepełnosprawnym nieograniczonego korzystania z praw człowieka. Petycje ujawniają trudności i dyskryminację, z jakimi osoby niepełnosprawne spotykają się na co dzień.Sprawozdanie jest bardzo ważnym krokiem w celu zapewnienia równości i ułatwienia swobody przemieszczania się. Uwzględnia potrzebę wspólnej definicji niepełnosprawności. Podkreśla ono także, jak ważny jest dostęp do wczesnej edukacji i włączenie osób z niepełnosprawnościami w rynek pracy. Zapisy zwracają się również do likwidacji barier dotyczących usług cyfrowych.Z zadowoleniem przyjęłam ustęp, który apeluje o ratyfikację protokołu do Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych. Protokół podkreśla, że każda osoba, która czuje się pokrzywdzona w wyniku działań instytucji państwowych niezgodnych z postanowieniami konwencji, może zwrócić się o pomoc do Komitetu ONZ ds. Praw Osób z Niepełnosprawnościami.Cieszy mnie także fakt, że sprawozdanie przewiduje konsultację z organizacjami pozarządowymi i osobami niepełnosprawnymi. Głos osób niepełnosprawnych powinien być wzięty pod uwagę w każdej kwestii, która ich dotyczy.
The situation in Belarus after one year of protests and their violent repression (RC-B9-0482/2021, B9-0482/2021, B9-0483/2021, B9-0485/2021, B9-0488/2021, B9-0494/2021, B9-0496/2021)
Rezolucja w sprawie Białorusi dotyczy zarówno agresywnych zachowań tego kraju wobec Unii Europejskiej, jak i reakcji krajów UE na te zachowania. Piętnuje ostatnie posunięcia reżimu, który w rok po kolejnych sfałszowanych wyborach mści się na swoich oponentach. Zlikwidował prawie wszystkie organizacje pozarządowe w swoim kraju (w tym także organizacje praw człowieka). Teraz mści się na Unii Europejskiej za to, że zdecydowanie staje po stronie praw człowieka i demokracji. Nie ma wątpliwości, że Białoruś naumyślnie przysyła imigrantów na granicę z Polską i Litwą.W odpowiedzi na liczne przypadki przekroczenia granicy polsko-białoruskiej rząd Polski rozpoczął politykę tortur, łamania prawa międzynarodowego i Konwencji Genewskiej. W lasach na terenie Polski zamarzło już kilka osób, które prawdopodobnie były kilka razy zawracane przez polską i białoruską straż graniczną, aż nie wytrzymały wędrówki. Idzie zima i ofiar będzie z pewnością więcej.Ogłoszenie stanu wyjątkowego przez rząd w rejonie przygranicznym 2 września służyło przede wszystkim uniemożliwieniu legalnego działania prawnikom, mediom, organizacjom pozarządowym w monitorowaniu sytuacji i pomocy uchodźcom. Stan wyjątkowy praktycznie odciął opinię publiczną od wiedzy na temat procederu deportacji uchodźców z terenu Polski na Białoruś.Niedawno odwiedziłam granicę. Rozmawiałam z aktywistami pomagającymi uwięzionym w lasach imigrantom. Polska Straż Graniczna doprowadziła do kryzysu humanitarnego wzdłuż granicy Unii.
Humanitarian situation in Tigray (RC-B9-0484/2021, B9-0484/2021, B9-0486/2021, B9-0487/2021, B9-0489/2021, B9-0492/2021, B9-0493/2021, B9-0495/2021)
Poparłam rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie sytuacji humanitarnej w Tigraju wzywającą do natychmiastowego zaprzestania działań wojennych przez wszystkie strony konfliktu.Wojna między tigrajskimi siłami rebeliantów a siłami rządowymi nie ustaje i rozprzestrzenia się na sąsiednie regiony. Dochodzi do ataków na ludność cywilną i okrucieństw, których nie da się uzasadnić. Konflikt uniemożliwia także udzielanie pomocy humanitarnej w regionie, w tym dostarczanie żywności, leków i paliwa. Dotychczas ludność borykała się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego, obecna sytuacja doprowadziła do katastrofalnej sytuacji humanitarnej. 5,2 mln z 6 mln osób w regionie Tigraju zmaga się z poważnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego. 91% społeczeństwa potrzebuje natychmiastowej pomocy humanitarnej. W szczególnie trudnej sytuacji są dzieci, ponad 100 tys. z nich w ciągu najbliższych 12 miesięcy może cierpieć z powodu zagrażającego życiu niedożywienia.Kryzys spowodował także konieczność migracji. Według stanu na lipiec 2021 r. nastąpiło przesiedlenie około 1,9 mln osób w regionie Tigraju. W znajdujących się tam kilku ważnych obozach dla uchodźców 44% mieszkających tam osób to dzieci.Popieram także zawarte w rezolucji zapisy wzywające rząd Etiopii do zapewnienia natychmiastowej i odpowiedniej ochrony oraz pomocy tysiącom erytrejskich uchodźców.
The situation of artists and the cultural recovery in the EU (A9-0283/2021 - Monica Semedo)
Głosowałam za rezolucją w sprawie sytuacji artystów i odbudowy życia kulturalnego w UE. Pracownicy sektora kultury i sztuki borykają się z licznymi problemami, takimi jak niestabilne dochody, nieodpłatna praca czy niepewność zatrudnienia. Ponadto częściej pracują w niepełnym wymiarze godzin, co utrudnia im dostęp do środków wsparcia i zabezpieczenia socjalnego.Pandemia pogłębiła te trudności. Ograniczenia wprowadzone przez władze w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się wirusa uniemożliwiły działalność wielu instytucji, przedsiębiorstw i artystów, którzy utracili źródło utrzymania. W 2020 r. sektor kultury i sektor kreatywny odnotowały straty w obrotach wynoszące ponad 30 %, przy czym dla sektora muzyki to aż 75 % straty, a dla sztuk widowiskowych 90 %.Ubolewam, że choć kultura i sztuka stanowią olbrzymią wartość dla społeczeństwa, nie otrzymują wystarczającego wsparcia ze strony państw członkowskich, a programy unijne wciąż w niewielkim stopniu pokrywają tego typu działania.W niniejszej rezolucji wezwano Komisję i państwa członkowskie, aby stworzyły spójna, konkurencyjną i długoterminowa strategię na rzecz odbudowy tych sektorów, a także by uwzględniały ich udział we wszystkich narzędziach wsparcia finansowego, takich jak InvestEU i NextGenerationEU. Należy dołożyć wszelkich starań, by pracownicy sektora kultury i sztuki mieli szansę na godne wykonywanie swoich zawodów, oraz podjąć natychmiastowe działania na rzecz odbudowy po szkodach, jakie wyrządził kryzys związany z pandemią.
UN Climate Change Conference in Glasgow, the UK (COP26) (B9-0521/2021)
Głosowałam za rezolucją dotyczącą konferencji ONZ w sprawie zmiany klimatu w 2021 r. (COP26). Zmiany klimatu mają przede wszystkim negatywne skutki dla zdrowia. Wzrost temperatur spowodowany przez zmiany klimatu doprowadza między innymi do suszy i utrudnia dostęp do wody. W krajach dotkniętych tymi skutkami dochodzi coraz częściej do przesiedleń. Według UNHCR skutki zmian klimatu doprowadzają do tego, że średnio więcej niż 20 milionów osób rocznie jest zmuszonych do opuszczenia swoich domów. Poparłam zapisy rezolucji, które nawołują do realizacji ambitniejszych celów w zakresie ograniczenia gazów cieplarnianych w celu utrzymania wzrostu temperatury o 1,5°C.Bardzo cieszy mnie fakt, że w rezolucji uświadamia się wartość wody w łagodzeniu zmiany klimatu. Uważam również, że Parlament Europejski powinien być zobowiązany do regularnych spotkań koordynacyjnych COP26 w Glasgow, w ten sam sposób co Komisja i Rada Europejska. Niezbędne jest podjęcie kolektywnych działań, by przeciwdziałać kwestii, która dotyczy nas wszystkich oraz przyszłych pokoleń.
Situation in Tunisia (RC-B9-0523/2021, B9-0523/2021, B9-0524/2021, B9-0525/2021, B9-0526/2021, B9-0528/2021, B9-0529/2021)
Poparłam rezolucję w sprawie sytuacji w Tunezji. W rezolucji wzywa się do przywrócenia demokracji i normalnego funkcjonowania instytucji państwowych. 25 lipca 2021 r. prezydent Saied przedłużył zawieszenie działalności parlamentu oraz wprowadził środki nadzwyczajne, które ograniczają prawa obywateli, co w szczególności zagraża prawom kobiet. Sytuacja w kraju jest nie tylko niepokojąca pod względem politycznym, lecz panuje tam również kryzys społeczno-gospodarczy. Tunezja jest drugim krajem na świecie z najwyższą liczbą zgonów na Covid-19. W tekście rezolucji UE przypomina o swoim zaangażowaniu na rzecz uprzywilejowanego partnerstwa z Tunezją. W tekście propaguje się poszanowanie praw podstawowych oraz podkreśla istotną rolę Parlamentu i trybunału konstytucyjnego. Są w nim także zapisy wzywające UE do wsparcia opieki zdrowotnej poprzez program COVAX i do niesienia pomocy w walce ze skutkami pandemii koronawirusa. Z zadowoleniem poparłam ustęp, w którym zaapelowano do prezydenta o zagwarantowanie kobietom i mężczyznom równych praw.
European Union Agency for Asylum (A8-0392/2016 - Elena Yoncheva)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu. Utworzenie Agencji ds. Azylu ma na celu zwiększenie znaczenia EASO i przekształcenie go w agencję, która mogłaby spełniać nową rolę we wdrażaniu wspólnego europejskiego systemu azylowego oraz być bardziej obecna w prowadzonych operacjach. Agencja powinna posiadać zasoby techniczne, finansowe i ludzkie stosownie do jej nowych zadań, zwłaszcza obecnych wyzwań związanych z napływem imigrantów do Europy, a także mandat do wspierania państw członkowskich w sytuacjach kryzysowych. Sprawozdanie podkreśla znaczenie strategicznej, operacyjnej i technicznej współpracy między Agencją a innymi europejskimi organami i agencjami, zwłaszcza Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej. Podkreślony jest także ściślejszy związek Agencji z UNHCR i zacieśnienie stosunków między z organizacjami pozarządowymi.
The European Education Area: a shared holistic approach (A9-0291/2021 - Michaela Šojdrová)
Poparłam sprawozdanie w sprawie europejskiego obszaru edukacji: wspólne całościowe podejście, które ma szansę przyczynić się do lepszego wykorzystania potencjału sektora edukacji w Unii Europejskiej. Zgodnie z unijnymi traktatami polityka edukacyjna należy do kompetencji państw członkowskich, jednak Unia Europejska posiada istotną rolę koordynującą i wspierającą. Cieszę się, że w sprawozdaniu podkreślono ważną rolę programów, jak Erasmus+ i Europejski Korpus Solidarności, które umożliwiają mobilność i wymianę dobrych praktyk oraz stanowią europejską wartością dodaną dla tysięcy uczniów, studentów, nauczycieli i wolontariuszy.Sprawozdanie wzywa także państwa członkowskie, by we współpracy z Komisją dążyły do zwiększenia atrakcyjności zawodu nauczyciela i uznania wartości, jaką wnoszą do społeczeństwa, dzięki poprawie warunków pracy, odpowiedniemu wynagrodzeniu, a także szerszemu dostępowi do wysokiej jakości szkoleń w celu doskonalenia zawodowego i poprawy jakości kształcenia.Kryzys związany z pandemią COVID-19 stworzył dodatkowe bariery dla wielu uczniów i placówek. Zwrócił uwagę na nierówności w dostępie do edukacji, a także na konieczność wykorzystywania nowych technologii i rozwoju umiejętności cyfrowych na wszystkich poziomach kształcenia, zarówno dla uczniów, jak i kadry nauczycielskiej. Inicjatywy zaproponowane w sprawozdaniu mają szansę doprowadzić także do budowania większej odporności i lepszego przygotowania wobec przyszłych kryzysów. Inwestycja w edukację to inwestycja w przyszłość naszego europejskiego społeczeństwa.
Draft amending budget No 5/2021: Humanitarian support to refugees in Turkey (A9-0327/2021 - Pierre Larrouturou)
Poparłam rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie projektu budżetu korygującego nr 5/2021 – Wsparcie humanitarne dla uchodźców w Turcji, która ma na celu finansowe wzmocnienie pomocy na rzecz uchodźców syryjskich oraz wsparcia dla społeczności przyjmujących w Turcji, Jordanii, Libanie i innych częściach regionu.Dzięki wykorzystaniu marginesu na 2021 rok w dziale wieloletnich ram finansowych UE „Sąsiedztwo i świat” możliwe będzie kontynuowanie programu pomocy humanitarnej – siatki bezpieczeństwa socjalnego w sytuacjach nadzwyczajnych (Emergency Social Safety Net, ESSN).W Turcji przebywa obecnie największa liczba uchodźców – ponad 4 mln osób, z czego około 3,7 mln to Syryjczycy, którzy uciekli przed trwającym od wielu lat konfliktem. Znaczna ich część żyje poza obozami w trudnych i często niepewnych warunkach. Kontynuowanie programów to konieczne wsparcie dla tych, którzy znajdują się w najtrudniejszej sytuacji.Popieram także zapisy sprawozdania, w których wyrażono zaniepokojenie, że stałe wsparcie dla uchodźców w Turcji nie zostało uwzględnione w negocjacjach dotyczących obecnych wieloletnich ram finansowych ani w tych dotyczących instrumentu ISWMR – „Globalny wymiar Europy”, a także te mówiące o konieczności wprowadzenia bardziej kompleksowego porozumienia obejmującego finansowanie przez Unię stałego wsparcia dla uchodźców w tym regionie w kolejnych latach.
Draft amending budget No 6/2021: Additional vaccines doses to low and lower-middle income countries, UCPM reinforcement and other adjustments to expenditure and revenue (A9-0329/2021 - Pierre Larrouturou)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie stanowiska Rady dotyczącego projektu budżetu korygującego nr 6/2021 Unii Europejskiej na rok budżetowy 2021 – Dodatkowe dawki szczepionek dla krajów o niskim oraz niższym średnim dochodzie, zasilenie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności i inne dostosowania wydatków i dochodów.Rada przyjęła propozycję sfinansowania i dostarczenia 200 milionów dawek szczepionki na COVID-19 dla krajów o niskim i niższym średnim dochodzie. Przyjęcie tej propozycji jest istotne, gdyż dane z Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) potwierdzają, że większy poziom zaszczepienia w danym kraju zmniejsza poziom przypadków śmiertelnych. Co więcej, trudno jest też dojść do porozumienia na temat zawieszenia praw własności intelektualnej do szczepionek.Projekt budżetu, do którego odnosi się sprawozdanie, przewiduje również zasilenie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności z przeznaczeniem na koszty związane z ewakuacją pracowników UE, aktywistów, kobiet i dzieci z Afganistanu, a także na działania w Haiti. Od przejęcia władzy przez talibów w Afganistanie ludność cywilna jest narażona na liczne represje i zagrożenia. W Haiti w wyniku trzęsienia ziemi zginęło ponad 2 tysiące osób, a około 10 tysięcy osób jest rannych.Bardzo cieszy mnie fakt, że środki z budżetu unijnego zostały przeznaczone na pomoc ludziom w potrzebie.
Combating gender-based violence: cyberviolence (A9-0338/2021 - Elissavet Vozemberg-Vrionidi, Sylwia Spurek)
Poparłam sprawozdanie zawierające zalecenia dla Komisji w sprawie zwalczania cyberprzemocy ze względu na płeć. Wskazano w nim na potrzebę wypracowania europejskich narzędzi służących zwalczaniu przemocy w sieci oraz zapewnienia istotnych ram prewencyjnych. Przemoc należy piętnować w każdej formie, zarówno w rzeczywistości realnej, jak i wirtualnej. W czasie lockdownu, gdy nasze życie społeczne niemal w całości przeniosło się do sieci, także nadużycia i przemoc zbierają coraz większe żniwo. Internet stanowi wspaniałe miejsce do kontaktu, ale także olbrzymie pole do dyskryminacji i naruszeń praw podstawowych.Z danych przytoczonych w sprawozdaniu wynika, że płeć odgrywa istotną rolę w tym zakresie. Aż 52% młodych kobiet i dziewcząt doświadczyło cyberprzemocy. Prześladowanie, znęcanie się, naruszanie danych osobowych, publikowanie intymnych zdjęć, wysyłanie pogróżek, używanie obraźliwych słów w sieci jest na porządku dziennym i ma daleko idący wpływ na życie ofiar.Jako Parlament Europejski powinniśmy podjąć działania na rzecz ofiar i doprowadzić do stworzenia jasnych ram prawnych umożliwiających kryminalizację tego typu przestępstw. Z zadowoleniem przyjmuję także zapisy podkreślające istotną rolę edukacji w zwalczania stereotypów i nierówności płci już na najwcześniejszych etapach rozwoju. Popieram także wezwanie Rady do zakończenia procesu ratyfikacji konwencji stambulskiej – ważnego środka przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć.
Equality between women and men in the European Union in 2018-2020 (A9-0315/2021 - Sandra Pereira)
Poparłam sprawozdanie w sprawie równości kobiet i mężczyzn w Unii Europejskiej w latach 2018–2020. Sprawozdanie zwraca uwagę na to, że kobiety wciąż są ofiarami nierówności. Podkreśla istniejące nierówności, między innymi w zakresie gospodarki i edukacji. Kobiety są w większym stopniu ofiarami przemocy oraz nie mają wystarczającego dostępu do usług zdrowotnych.Tekst odnosi się także do niepełnosprawnych kobiet zatrudnionych na pełnym etacie. Reprezentują one 20,6%, czyli około 8% mniej niż zatrudnieni na pełnym etacie niepełnosprawni mężczyźni. Przykład ten jest dowodem na to, że dyskryminacje wobec kobiet kryją się w wielu obszarach życia i dotykają różnych grup społecznych.Potrzebne jest większe wsparcie państw członkowskich w walce z nierównością płci. Niezbędne jest też, aby Komisja i Rada dopilnowały, żeby środki finansowe na lata 2021–2027 były zgodne z zasadą równości kobiet i mężczyzn.
Implementation of the Energy Performance of Buildings Directive (A9-0321/2021 - Seán Kelly)
Poparłam sprawozdanie w sprawie wdrożenia dyrektywy na temat charakterystyki energetycznej budynków. Budynki generują aż 38% emisji CO2. Poprawa charakterystyki energetycznej budynków jest istotna, aby osiągnąć cel dotyczący redukcji emisji gazów cieplarnianych o 55% do 2030 r. W sprawozdaniu podkreślono konieczność wzmocnienia i wdrożenia przepisów objętych dyrektywą w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Odniesiono się do potrzeby udostępnienia zasobów projektu Next Generation EU. Wzywa się także państwa członkowskie do wsparcia renowacji budynków. Renowacja wiąże się z szeregiem korzyści środowiskowych. Jestem przekonana, że ściślejsze przepisy dotyczące charakterystyki energetycznej pozytywnie przyczynią się do ochrony środowiska i do osiągniecia celu zmniejszenia emisji.
Challenges and prospects for multilateral weapons of mass destruction arms control and disarmament regimes (A9-0324/2021 - Sven Mikser)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie wyzwań i perspektyw dotyczących wielostronnych systemów rozbrojenia. W czasie, w którym niektóre państwa decydują o ponownej ocenie aspektu jądrowego doktryn wojskowych, ważne jest, aby UE podkreśliła swoje zaangażowanie na rzecz utrzymania skutecznych międzynarodowych systemów kontroli zbrojeń, rozbrojenia i nierozprzestrzeniania broni. Cieszą mnie zapisy wzywające państwa, które nie są objęte układem TPNW, do powstrzymania się od rozprzestrzeniania wszelkich wojskowych technologii jądrowych i przystąpienia do układu.Żadne państwo nie powinno mieć możliwości zastosowania broni masowego rażenia. Jest to niezgodne z przepisami międzynarodowego prawa humanitarnego, a zwłaszcza z zasadami proporcjonalności i rozróżnienia między dobrami o charakterze cywilnym a celami wojskowymi. Użytek broni nigdy nie zagwarantował pokoju ani bezpieczeństwa. Zastosowanie broni masowego rażenia tym bardziej nie doprowadzi do pokojowych skutków, ucierpią na tym niewinni ludzie.
Strengthening Europe in the fight against cancer (A9-0001/2022 - Véronique Trillet-Lenoir)
Poparłam sprawozdanie w sprawie wzmocnienia Europy w walce z chorobami nowotworowymi – w kierunku kompleksowej i skoordynowanej strategii, ponieważ jedynie wspólny wysiłek wszystkich państw członkowskich w tym zakresie przyczyni się do rozwiązania wielu problemów, z którymi zmagają się chorzy onkologicznie.Niezwykle cieszą mnie zawarte w sprawozdaniu rekomendacje dotyczące ustanowenia wspólnego europejskiego standardu szybkiej diagnozy i leczenia, wspólnych zakupów leków onkologicznych, utworzenia europejskich zapasów leków, które są krytycznie potrzebne, dostępu do leczenia poza granicami kraju i przede wszystkim przyspieszenia badań nad lekami na nowotwory dziecięce i rzadkie.Na powyżej wymienione cele i wdrożenie europejskiego planu walki z rakiem przeznaczono 4 miliardy euro.Jako osoba, która pokonała raka, wiem, jak ważne jest skoordynowanie wszystkich działań, począwszy od prawidłowej diagnozy, wdrożenia odpowiedniego leczenia po rekonwalescencję, aby leczenie przebiegło sprawnie i prowadziło do pełnego wyleczenia.Cieszę się na wcielenie w życie przedstawionego planu działań i mam nadzieję, że skorzysta z niego jak największa liczba osób.Wspólnie pokonamy raka!
Human rights and democracy in the world – annual report 2021 (A9-0353/2021 - María Soraya Rodríguez Ramos)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie praw człowieka i demokracji na świecie oraz polityki Unii Europejskiej w tym zakresie – sprawozdanie roczne za 2021 r.Sprawozdanie podkomisji praw człowieka DROI wyraża zaniepokojenie wyzwaniami dla praw człowieka i demokracji skutkującymi osłabieniem ochrony demokratycznych rządów i instytucji oraz powszechnych praw człowieka, a także obserwowaną na całym świecie kurczącą się przestrzenią dla społeczeństwa obywatelskiego.Warto zauważyć, że w sprawozdaniu wyraźnie podkreślono związek między praworządnością, demokracją i łamaniem praw człowieka oraz fakt, że pandemia COVID-19 w znacznym stopniu przyczyniła się do wzmocnienia tendencji nieliberalnych demokracji i autokratycznych rządów.Niestety, po raz pierwszy od 20 lat nieliberalne demokracje i autokratyczne reżimy stanowią większość na całym świecie, co budzi duże zaniepokojenie, a dalszy rozwój tego trendu może przyczynić się do zwiększenia naruszeń wolności i praw człowieka w wybranych krajach.W pełni popieram zawartą w sprawozdaniu propozycję rozszerzenia zakresu ustawy Magnickiego i ustanowienie specjalnego systemu antykorupcyjnego w przypadku, gdy takie rozszerzenie nie jest możliwe.
Corruption and human rights (A9-0012/2022 - Katalin Cseh)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie zalecenia Parlamentu Europejskiego dla Rady i Wiceprzewodniczącego Komisji / Wysokiego Przedstawiciela Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa w sprawie korupcji i praw człowieka.Korupcja jest zjawiskiem globalnym i ma miejsce we wszystkich krajach świata niezależnie od ich sytuacji gospodarczej czy politycznej, a walka z korupcją jest integralną częścią wielu międzynarodowych zobowiązań.W sprawozdaniu słusznie zauważono, że skutki korupcji dotykają w sposób nieproporcjonalny jednostki najbardziej wrażliwe, pozbawiając je równego udziału w życiu politycznym i społecznym oraz dostępu do wielu usług. Co więcej, korupcja przyczynia się do pogłębienia ubóstwa poprzez sprzeniewierzanie bogactwa i dóbr publicznych, a także szkodzi ochronie środowiska naturalnego.Dlatego poparłam zapisy, które wzywają do wzmocnienia unijnych ram antykorupcyjnych, przedstawienia unijnej dyrektywy antykorupcyjnej, która ustanowiłaby wspólne przepisy unijne dotyczące sankcji karnych za korupcję, utworzenia koalicji państw demokratycznych w walce z kleptokracją oraz nakładania sankcji na podmioty gospodarcze i finansowe dopuszczające się naruszeń praw człowieka, a mające aktywa i własność w UE.
A statute for European cross-border associations and non-profit organisations (A9-0007/2022 - Sergey Lagodinsky)
Głosowałam za sprawozdaniem zawierającym zalecenia dla Komisji w sprawie statusu europejskich stowarzyszeń transgranicznych i organizacji niekomercyjnych. Organizacje niekomercyjne są obecnie pozbawione możliwości reprezentacji interesów społeczeństwa obywatelskiego na szczeblu unijnym. Ze względu na istniejące różnice prawne, polityczne i gospodarcze między państwami UE transgraniczna działalność organizacji niekomercyjnych jest nadzwyczajnie utrudniona.Sprawozdanie wzywa Komisję do opracowania wniosku w sprawie ułatwienia wzajemnego uznania organizacji pożytku publicznego zwolnionych z podatku. Harmonizacja w tym kierunku jest niezbędna, gdyż tego typu organizacje i stowarzyszenia mają kluczowe znaczenie dla demokracji europejskiej. Działają na rzecz dobra publicznego oraz są podstawą zaangażowania społeczeństwa obywatelskiego. Uważam, że status tych organizacji i stowarzyszeń powinien umożliwić, w skuteczny sposób, reprezentację interesów społeczeństwa obywatelskiego na poziomie UE.
Empowering European youth: post-pandemic employment and social recovery (B9-0091/2022)
Poparłam rezolucję w sprawie wzmocnienia pozycji młodzieży w Europie w kwestii zatrudnienia i odbudowy społecznej po pandemii. Młodzież jest podstawą trwałego dobrobytu gospodarczego i społecznego. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na sytuację zawodową młodych osób.Według Głównego Urzędu Statycznego, liczba pracujących oraz wskaźniki zatrudnienia, które dotyczą młodych osób, uległy zmniejszeniu. W większości krajów członkowskich, skutki pandemii uniemożliwiły w szczególności pracę młodym artystom i pracownikom kultury.Tekst rezolucji wzywa państwa UE do ułatwienia młodym ludziom dostępu do płatnych i włączających staży. Jestem zadowolona z zapisów, które kładą nacisk na powiazania pomiędzy pracą a odbudową zdrowia psychicznego oraz tych, które podkreślają potrzebę ukierunkowanych systemów opieki w zakresie zdrowia psychicznego.
The EU priorities for the 66th session of the UN Commission on the Status of Women (B9-0099/2022)
Głosowałam za rezolucją w sprawie priorytetów UE na 66. sesję Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet. Rezolucja dotyczy rekomendacji dla Rady. Rekomendacje odnoszą się głównie do pełnego zaangażowania Parlamentu UE oraz Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia podczas 66. sesji Komisji ONZ ds. Statusu Kobiet. Tekst nawołuje również do wsparcia kobiet cierpiących z powodu zmian klimatycznych.Według raportu ONZ z 2019 r. na temat zróżnicowanego wpływu zmian klimatycznych na kobiety i mężczyzn, kobiety są bardziej narażone na skutki zmian klimatu.Rezolucja apeluje o podjęcie konkretnych działań przeciw wysiedleniu, ubóstwu, przemocy ze względu na płeć i brakowi bezpieczeństwa żywnościowego. Cieszę się z zapisu, który podkreśla większą potrzebę ochrony praw kobiet należących do grup doświadczających wielorakich i przekrojowych form dyskryminacji, w tym kobiet z niepełnosprawnościami.
Mobilisation of the European Globalisation Adjustment Fund for Displaced Workers - application EGF/2022/000 TA 2022 - Technical assistance at the initiative of the Commission (A9-0037/2022 - José Manuel Fernandes)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady na temat uruchomienia Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników.Sektory gospodarki UE, w których przeważają miejsca pracy wymagające niskich umiejętności zawodowych, takie jak przemysł tekstylny, są w szczególności narażone na wzrost konkurencji. Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji ma pomóc pracownikom zwolnionym z powodu skutków globalizacji oraz zmian technologicznych i środowiskowych. Nowe rozporządzenie obejmuje również przypadki restrukturyzacji spowodowane przez automatyzację. Roczne wsparcie finansowe wynosi 186 000 000 EUR. Komisja proponuje także dodatkowe środki na pomoc techniczną.Rozwój technologii oraz zmiany klimatyczne są nieuniknione, dlatego ważne jest, aby wspierać osoby, które zostały zwolnione z powodu globalizacji, digitalizacji lub zmian klimatycznych.
Role of culture, education, media and sport in the fight against racism (A9-0027/2022 - Salima Yenbou)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie roli kultury, edukacji, mediów i sportu w walce z rasizmem. Według Agencji Praw Podstawowych UE dyskryminacja rasowa i prześladowania są nadal powszechne w całej Unii Europejskiej. Obecna sytuacja związana z ewakuacją migrantów z Ukrainy jest tego świadectwem. Różnice występują w traktowaniu uchodźców pochodzących z Ukrainy i tych, którzy nie pochodzą z tego kraju.Kultura, edukacja, media, a także sport odgrywają istotną rolę w walce z rasizmem. Edukacja pomaga zdobyć doświadczenie związane z wartością różnorodności. Media mają duży wpływ na to, jak ludzie są postrzegani przez innych. Co do sportu, to łączy on ludzi najrozmaitszych ras, grup etnicznych i religii, dlatego może być wykorzystywany do promowania szacunku i integracji.W sprawozdaniu wzywa się Komisję do przekazania odpowiednich środków finansowych na rzecz włączenia kwestii równości rasowej do wszystkich strategii politycznych UE i do przeprowadzenia oceny istniejących ram prawnych UE służących zwalczaniu dyskryminacji, rasizmu, ksenofobii i innych rodzajów nietolerancji. Wszyscy jesteśmy różni i równi. Według Europejskiej Konwencji Praw Człowieka wszyscy mamy prawo do korzystania z tych samych praw człowieka bez dyskryminacji wynikającej z płci, rasy, koloru skóry, języka, religii i przekonań politycznych.
General Union Environment Action Programme to 2030 (A9-0203/2021 - Grace O'Sullivan)
Poparłam sprawozdanie w sprawie wniosku dotyczącego decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ogólnego unijnego programu działań w zakresie środowiska do 2030 r. W 2019 roku KE przyjęła Europejski Zielony Ład, który ma sprawić, że do 2050 r. Europa stanie się pierwszym kontynentem neutralnym dla klimatu. W odpowiedzi na działania podjęte przez Komisję Parlament Europejski i Rada stworzyły unijny program działań w zakresie środowiska. Program ma sześć tematycznych celów priorytetowych: ograniczenie emisji gazów cieplarnianych; postępy w zakresie wzmacniania zdolności przystosowawczych i zwiększenia odporności, dążenie do modelu regeneracyjnego wzrostu, dążenie do osiągnięcia zerowego poziomu emisji zanieczyszczeń na rzecz nietoksycznego środowiska i ochrona, zachowanie i przywrócenie różnorodności biologicznej. Aby zapewnić pełne wdrożenie programu, sprawozdanie przewiduje ramy monitorowania i ocenę Komisji. Uważam, że wyznaczenie krótkoterminowych celów jest niezbędne, aby osiągnąć długoterminowe cele związane z neutralnością klimatu. Wdrożenie programu działań w zakresie środowiska jest bardzo ważnym krokiem w celu zapewnienia praw człowieka dla wszystkich, w szczególności dla osób żyjących w regionach najbardziej dotkniętych zmianami klimatu.
Setting up a special committee on COVID-19 pandemic: lessons learned and recommendations for the future (B9-0139/2022)
Głosowałam za projektem decyzji w sprawie powołania „Komisji Specjalnej ds. Pandemii COVID-19: wyciągnięte wnioski i zalecenia na przyszłość”, ponieważ skutki wybuchu pandemii COVID-19 będą długotrwałe, a jej pojawienie się odsłoniło szereg aspektów, które wymagają poprawy.Pandemia w sposób szczególny dotknęła najbardziej wrażliwe grupy społeczne, w tym kobiety i dzieci, a najbardziej młodzież i dzieci w wieku szkolnym, które doświadczyły stresu i niepewności wynikającej z reorganizacji systemu kształcenia.Jednym z najbardziej odczuwalnych skutków pandemii było nadmierne obciążenie systemów opieki zdrowotnej w całej Europie i na świecie, co prowadziło do znacznych opóźnień w leczeniu innych chorób, w tym pacjentów chorych onkologicznie.Dlatego poparłam powołanie specjalnej komisji, która w ciągu 12 miesięcy przygotuje odpowiednie zalecenia dotyczące działań lub inicjatyw, które należy podjąć, aby nie tylko przeciwdziałać skutkom pandemii, ale przede wszystkim lepiej przygotować się na wypadek ewentualnego wybuchu kolejnych.
Setting up a special committee on foreign interference in all democratic processes in the European Union, including disinformation (B9-0140/2022)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie obcych ingerencji we wszystkie procesy demokratyczne w Unii Europejskiej, w tym dezinformacji.Niestety obecnie coraz częściej manipulując informacjami, jednostki oraz podmioty państwowe takie jak Rosja, Chiny i in. ingerują w procesy demokratyczne UE, a tego typu ataki nie tylko są częścią strategii wojny hybrydowej, ale przede wszystkim mają wpływ na procesy polityczne państw oraz zagrażają bezpieczeństwu obywateli.Popieram zalecenia, które pojawiły się w raporcie, aby przyjąć nadrzędne unijne podjęcie i poprawić współpracę i koordynację miedzy państwami członkowskimi również na szczeblu lokalnym i regionalnym, aby lepiej radzić sobie z problemem zagrożeń hybrydowych.Wzywam Komisję Europejską do przeprowadzenia analizy dotyczącej potajemnego finansowania w UE, która pozwoliłaby na wyeliminowanie luk prawnych umożliwiających nieprzejrzyste finansowanie partii i fundacji politycznych, a także osób zajmujących wybieralne stanowiska.
Protection of the rights of the child in civil, administrative and family law proceedings (A9-0033/2022 - Adrián Vázquez Lázara)
Głosowałam za projektem rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony praw dziecka w postępowaniu w sprawach cywilnych, administracyjnych i rodzinnych. Wzrost liczby rozwodów, separacji i adopcji oraz udział dzieci w takich postępowaniach wymaga wielodyscyplinarnego podejścia. Dzieci powinny być należycie wysłuchane, a w związku z możliwym obciążeniem psychicznym postępowania powinny przebiegać w jak najbardziej przyjaznych dziecku warunkach.W celu zapewnienia niedyskryminującego dostępu wszystkich dzieci do wymiaru sprawiedliwości ich udział w postępowaniu nie powinien być uzależniony od możliwości finansowych ani narodowości rodziców. Popieram zalecenia, by państwa członkowskie ustanowiły łatwo dostępne, wysokiej jakości, bezpłatne i finansowane ze środków publicznych usługi doradcze i wspierające dzieci.Wzywam Komisję do przedstawienia nowego wniosku dotyczącego rozporządzenia w sprawie mediacji transgranicznej, która może być skutecznym narzędziem ochrony dobra dziecka i rozwiązywania transgranicznych sporów rodzinnych w sposób polubowny i pozasądowy, a także wzywam państwa członkowskie do prawidłowego wdrożenia nowych zasad i obowiązków wynikających z rozporządzenia Rady (UE) 2019/1111 w sprawie jurysdykcji, uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich i w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej oraz w sprawie uprowadzenia dziecka za granicę. UE i państwa członkowskie są zobowiązane propagować ochronę praw dziecka, w tym za pomocą wymiaru sprawiedliwości przyjaznego dziecku, przy realizacji wszystkich działań w ramach programu „Sprawiedliwość”.
Measures against water pollution caused by nitrates, including improvements in the different nitrate measuring systems in member states (B9-0176/2022)
Głosowałam za rezolucją w sprawie środków zapobiegających zanieczyszczeniu wód azotanami, w tym w sprawie udoskonalenia stosowanych w państwach członkowskich systemów pomiaru stężenia azotanów. Według raportu Komisji Europejskiej na temat wdrażania unijnej dyrektywy azotanowej, w latach 2016‒2019 we wszystkich państwach członkowskich w przypadku aż 14,1% wód podziemnych limit stężenia azotanów dla wody pitnej nadal był przekroczony. Pomimo faktycznych korzyści z azotanu dla wzrostu roślin i rolnictwa wysokie stężenie azotanu w wodzie jest szkodliwe dla ludzi i przyrody. Azotany zostały uznane za prawdopodobny czynnik rakotwórczy. Tekst rezolucji podkreśla potrzebę opracowania środków niezbędnych do zapewnienia ochrony jakości wody i przeciwdziałania zanieczyszczeniu azotanami. Dostęp do czystej wody pitnej jest prawem niezbędnym do korzystania w pełni z życia i praw człowieka, a także podstawą gospodarki i rozwoju. Rezolucja jest istotnym krokiem ku osiągnieciu dobrego stanu wód powierzchniowych w 2027 roku.
EU Protection of children and young people fleeing the war against Ukraine (B9-0207/2022, B9-0212/2022, B9-0213/2022)
Głosowałam za rezolucją Parlamentu Europejskiego z dnia 7 kwietnia 2022 r. w sprawie ochrony w UE dzieci i młodzieży uciekających przed wojną w Ukrainie (2022/2618(RSP)).Według danych zawartych w sprawozdaniu UNICEF 90% osób uciekających z Ukrainy to kobiety i dzieci, a znaczna część z nich nie będzie mogła wrócić do swojego domu w najbliższym czasie.W placówkach opiekuńczych w Ukrainie przebywa ok. 100 tysięcy dzieci, z czego połowa z niepełnosprawnościami, a większość z nich nie ma rodziców.Ponadto wiele dzieci przyjdzie na świat w czasie wojny, a te, które urodzą się przedwcześnie lub będą wymagały specjalistycznej opieki medycznej, będą miały o wiele mniejsze szanse na przeżycie lub umrą.Dlatego poparłam zapisy rezolucji wzywające do włączenia dzieci pozbawionych opieki i odseparowanych od rodziców oraz dzieci z placówek opieki instytucjonalnej w Ukrainie do systemów monitorowania usług socjalnych i usług ochrony dzieci w przyjmujących państwach członkowskich, do tego, aby państwa członkowskie traktowały każdego dziecko szukające schronienia przede wszystkim jako dziecko, niezależnie od jego pochodzenia społecznego, obywatelstwa lub statusu migracyjnego.Należy zapewnić schronienie i warunki do nauki wszystkim dzieciom migrującym do UE, tak aby miały szanse na rozwój, a powrót do życia codziennego po traumatycznych przeżyciach, jakich musiały doświadczyć, był jak najłatwiejszy.
Conclusions of the European Council meeting of 24-25 March 2022: including the latest developments of the war against Ukraine and the EU sanctions against Russia and their implementation (RC-B9-0197/2022, B9-0197/2022, B9-0200/2022, B9-0201/2022, B9-0203/2022, B9-0210/2022, B9-0211/2022)
Poparłam wspólny projekt rezolucji w sprawie konkluzji z posiedzenia Rady Europejskiej w dniach 24–25 marca 2022 r., w tym najnowszych wydarzeń związanych z wojną w Ukrainie oraz sankcji UE wobec Rosji i ich stosowania, ponieważ przedłużająca się wojna w Ukrainie oraz szczególna brutalność armii rosyjskiej wobec ludności cywilnej wymaga dodatkowych działań ze strony UE.Dlatego popieram rozszerzenie sankcji dot. zamrożenia aktywów w UE i cofnięcia wiz do państw członkowskich na grono rosyjskich urzędników, gubernatorów, burmistrzów i przedstawicieli elity ekonomicznej, którzy postępują zgodnie z obecną polityką reżimu Putina i czerpią z niej korzyści.Dodatkowo popieram wzywanie Komisji i państw członkowskich, aby całkowicie wdrożyły zakaz nadawania rosyjskich państwowych kanałów propagandowych, które nie tylko rozprzestrzeniają nieprawdziwe informacje, ale dodatkowo podżegają do przemocy i nienawiści wobec Ukraińców.
Commission’s 2021 Rule of Law Report (A9-0139/2022 - Terry Reintke)
Praworządność, demokracja i prawa człowieka to wartości, które stanowią podwaliny Unii Europejskiej. Ci, którzy negują wspólne przyjęte zasady, działają na szkodę całej Wspólnoty.Przykro mi, że przedstawiciele mojego kraju w tej Izbie próbują odwrócić uwagę od spraw istotnych, zasłaniając się wskaźnikami bezrobocia lub bezpieczeństwa. Te nie mają nic wspólnego z łamaniem praw jednostki, ograniczaniem wolności i pluralizmu mediów, upolitycznianiem systemu wymiaru sprawiedliwości.Na szczęście mamy opracowane instrumenty takie jak tablica wyników wymiaru sprawiedliwości i europejski semestr, które umożliwiają instytucjom UE monitorowanie przestrzegania praworządności. Od 2000 roku nowym mechanizmem monitorowania praworządności są roczne sprawozdania, w następstwie których odnotowano już pozytywne zmiany w zakresie przestrzegania prawa w niektórych krajach członkowskich.Trzymając się jednak liczb i statystyk, większość Polaków chce zostać w UE. Oznacza to, że większość z nas szanuje prawa i obowiązki wynikające z przynależności do Wspólnoty. Zawsze uważałam, że winni powinni być ukarani i rząd Polski za krzywdy które wyrządza naszemu społeczeństwu też powinien ponieść karę. Niestety skutków uruchomienia art 7 wobec Polski nie odczuwa rząd tylko społeczeństwo, to społeczeństwo, które popiera UE. Dlatego nawołuję do tego, aby KE skutecznie wywierała wpływ na kraje członkowskie na wczesnym etapie łamania praworządności.
Candidate status of Ukraine, the Republic of Moldova and Georgia (RC-B9-0331/2022, B9-0331/2022, B9-0332/2022, B9-0333/2022, B9-0334/2022, B9-0335/2022, B9-0336/2022)
Głosowałam za rezolucją Parlamentu Europejskiego z dnia 23 czerwca 2022 r. w sprawie przyznania Ukrainie, Republice Mołdawii i Gruzji statusu krajów kandydujących.Obywatele Ukrainy, Republiki Mołdawii i Gruzji od wielu lat konsekwentnie pokazują poparcie dla europejskiego kursu ich krajów oraz wykazują chęć przynależności do wspólnoty europejskich zasad i wartości, a kwestionariusze członkowskie zostały wypełnione przez te kraje w rekordowo szybkim czasie.Dlatego w pełni popieram przyznanie Ukrainie i Republice Mołdawii statusu krajów kandydujących do UE z zastrzeżeniem, że zostaną podjęte niezbędne reformy, np. w dziedzinie praworządności, oraz przyznanie statusu kraju kandydującego Gruzji, gdy jej rząd zrealizuje priorytety wskazane przez Komisję.Uważam, że dołączenie wyżej wymienionych krajów do wspólnoty europejskiej nie tylko da szansę rozwoju nowym członkom i ich obywatelom, ale przede wszystkim ustabilizuje sytuację na naszym kontynencie.
Convention on the Recognition and Enforcement of Foreign Judgments in Civil or Commercial Matters: accession by the European Union (A9-0177/2022 - Sabrina Pignedoli)
Głosowałam za rezolucją ustawodawczą Parlamentu Europejskiego z dnia 23 czerwca 2022 r. dotyczącą projektu decyzji Rady w sprawie przystąpienia Unii Europejskiej do Konwencji o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych.Jak wskazano w uzasadnieniu rezolucji, mamy obecnie do czynienia z brakiem kompleksowych międzynarodowych ram uznawania i wykonywania zagranicznych orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych. W związku z tym obywatele i przedsiębiorcy z UE, którzy chcą, by wydane w Unii orzeczenia były uznane i wykonane w państwie nienależącym do Unii, mają do czynienia z niejasną sytuacją prawną.W dobie wzrostu liczby międzynarodowych przepływów handlowych i inwestycyjnych, a co za tym idzie zwiększonym ryzykiem występowania sporów z udziałem podmiotów zagranicznych, skutki tych zawiłości zwiększają się. Należą do nich m.in. często kosztowne konsultacje prawne. W sytuacji mniejszej niepewności prawnej wygospodarowane środki mogłyby być przeznaczone na inne cele.Konwencja ma ujednolicić zasady uznawania i wykonywania zagranicznych orzeczeń w międzynarodowym obrocie prywatnoprawnym, tym samym przybliżyć do długotrwałego i nadrzędnego celu, jakim jest pewność prawa dla obywateli i przedsiębiorstw. Przystąpienie UE do Konwencji może stanowić przykład dla innych krajów.
2021 Report on Montenegro (A9-0151/2022 - Tonino Picula)
Poparłam projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie sprawozdania Komisji za rok 2021 dotyczącego Czarnogóry (2021/2247(INI)).W ramach corocznego sprawozdania Komisja ocenia stan przygotowań poszczególnych państw kandydujących do członkostwa w UE. Warto zwrócić uwagę na postępy Czarnogóry w wielu obszarach, takich jak działania na rzecz klimatu i czystej energii, czy też zwiększanie roli społeczeństwa obywatelskiego. Jednocześnie tekst rezolucji podkreśla konieczność przyspieszenia reformy sądownictwa, wzmocnienia praw antydyskryminacyjnych oraz zapewniających wolność i niezależność mediów, walkę z korupcją, bezrobociem, szczególnie wśród grup wrażliwych, kobiet i młodzieży.Biorąc pod uwagę próby ingerencji zewnętrznej i destabilizacji oraz dezinformacji, jakie miały miejsce w tym kraju w przeszłości, kluczowa jest współpraca Czarnogóry w dziedzinie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa UE. Cieszy mnie fakt, że Czarnogóra potępiła inwazję na Ukrainę oraz zapewniła ochronę jej obywatelom. Popieram zalecenia dla Komisji, dotyczące przyznania pomocy gospodarczej Czarnogórze oraz innym krajom Bałkanów Zachodnich, które przyłączyły się do sankcji przeciw Rosji.RSprawozdanie zwraca uwagę na fakt, iż jako państwo kandydujące Czarnogóra znajduje się na najbardziej zaawansowanym etapie procesu negocjacji, a perspektywa członkostwa popierana jest przez 80% obywateli. Szczególnie teraz, w obliczu inwazji na Ukrainę, widzimy, że jako społeczność europejska musimy jeszcze aktywniej wspierać proeuropejskie aspiracje Czarnogóry i jej obywateli i zachęcać do dalszych działań na rzecz wzmacniania praworządności, praw człowieka i pokojowej współpracy.
Women’s poverty in Europe (A9-0194/2022 - Lina Gálvez Muñoz)
Poparłam zapisy rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie ubóstwa kobiet w Europie, ponieważ, pomimo wieloletnich wysiłków ze strony UE, odsetek ubóstwa wśród kobiet jest nadal bardzo wysoki. Liczba kobiet dotkniętych ubóstwem w UE jest nadal wyższa niż liczba mężczyzn, a kobiety wciąż niewspółmiernie bardziej są narażone na ubóstwo. Co więcej 85% rodziców samotnie wychowujących dzieci to kobiety, a rodziny monoparentalne są bardziej narażone na ubóstwo i wykluczanie społeczne niż rodziny pełne oraz są obarczone większym prawdopodobieństwem wielopokoleniowego dziedziczenia ubóstwa.Dlatego poparłam zapisy rezolucji wzywające do ochrony kobiet żyjących w ubóstwie, w tym w ubóstwie energetycznym, do włączania równouprawnienia płci do wszystkich polityk i programów UE, do wydzielenia środków wspierających zatrudnienie kobiet, a także do przeanalizowania barier, jakie kobiety napotkają w przedsiębiorczości, i ich zniwelowania, co pozwoli kobietom na zakładanie małych i średnich przedsiębiorstw i w konsekwencji przyczyni się do zredukowania ubóstwa w tej grupie społecznej.
Objection pursuant to Rule 111(3): Amending the Taxonomy Climate Delegated Act and the Taxonomy Disclosures Delegated Act (B9-0338/2022)
Głosowałam za niezawetowaniem aktu Komisji Europejskiej w sprawie unijnej taksonomii. Komisja proponuje w nim, by na określonych warunkach włączyć konkretne rodzaje działalności w dziedzinie gazu i energii jądrowej do wykazu ekologicznej działalności gospodarczej objętej taksonomią unijną.Ponieważ Komisja uważa, że prywatne inwestycje w działalność w dziedzinie gazu ziemnego i energii jądrowej mogą odegrać ważną rolę w transformacji ekologicznej, zaproponowała, by niektóre rodzaje tej działalności zaklasyfikować jako działalność przejściową, która przyczynia się do łagodzenia skutków zmiany klimatu. Niektóre rodzaje działalności związane z energią jądrową i gazem tymczasowo włączono do wykazu ekologicznej działalności gospodarczej. Muszą one jednak spełniać konkretne warunki oraz wymogi w dziedzinie przejrzystości.Jestem przekonana, że nowe inwestycje gazowe będą spełniały wszystkie warunki bezpiecznych i ekologicznych założeń.
Intersectional discrimination in the EU: socio-economic situation of women of African, Middle-Eastern, Latin-American and Asian descent (A9-0190/2022 - Alice Kuhnke)
Głosowałam za rezolucją Parlamentu Europejskiego w sprawie dyskryminacji intersekcjonalnej w Unii Europejskiej: sytuacja społeczno-gospodarcza kobiet pochodzących z Afryki, Bliskiego Wschodu, Ameryki Łacińskiej i Azji.Niestety w dalszym ciągu wiele kobiet doświadcza w UE nierówności i dyskryminacji krzyżowych, a powody dyskryminacji są bardzo zróżnicowane: począwszy od koloru skóry, rasy czy pochodzenia etnicznego, poprzez status społeczny, wiek czy przynależność społeczno-ekonomiczną, aż do pochodzenia ze środowisk migracyjnych czy niepełnosprawność.W całej Unii Europejskiej 91% kobiet ciemnoskórych ma zbyt wysokie kwalifikacje względem wykonywanej pracy. Co więcej, prawie trzy czwarte ofiar handlu ludźmi w UE to kobiety i dziewczęta.Dlatego poparłam zapisy rezolucji wzywające do reagowania na molestowanie kobiet, dostrzeżenie, że kobiety będące ofiarami uprzedzeń rasowych są bardziej narażone na ryzyko stania się ofiarami przemocy, oraz ustanowienie specjalnego składu Rady poświęconego konkretnie równości i równouprawnieniu płci.
New EU Forest Strategy for 2030 – Sustainable Forest Management in Europe (A9-0225/2022 - Ulrike Müller)
Poparłam projekt nowej strategii leśnej UE, która ma na celu ochronę i zwiększenie liczby i jakości lasów oraz zachowanie ich bioróżnorodności i cennych zasobów. Strategia ma zapewnić zwiększenie zalesienia w krajach UE do 2030 roku, między innymi poprzez zasadzenie co najmniej 3 mld dodatkowych drzew, ścisłą ochronę lasów pierwotnych, a także optymalne, zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju, wykorzystanie drewna.Jednym z jej celów jest też przygotowanie się na coraz częściej występujące ekstremalne zjawiska pogodowe. Tego lata byliśmy świadkami dramatycznych skutków zmian klimatycznych, dotkliwych susz i pożarów lasów w wielu europejskich krajach. Rok 2022 okazał się pod tym względem rekordowy: do końca lata spaliło się już ponad 660 000 hektarów lasów.Globalnym zagrożeniem dla lasów, również pierwotnych, jest ich nadmierna eksploatacja. W Polsce, mimo sprzeciwu Komisji Europejskiej, kontynuowano wycinkę cennego drzewostanu w Puszczy Białowieskiej, a budowa dwustukilometrowego muru wzdłuż granicy z Białorusią prowadzi do nieodwracalnych zniszczeń ekosystemów i zagraża populacjom zwierząt, w tym rzadkim gatunkom, takim jak żubry, rysie czy wilki. Prawo Unii Europejskiej powinno bezkompromisowo stać na straży bezcennych leśnych zasobów.
Situation of Roma people living in settlements in the EU (B9-0413/2022)
Poparłam projekt rezolucji w sprawie sytuacji mieszkających w UE Romów.Chociaż stanowią oni najliczniejszą mniejszość etniczną w Europie, głęboko zakorzenione uprzedzenia wobec tej społeczności utrudniają im pełne korzystanie z praw podstawowych. Aż 80 % Romów żyje poniżej progu zagrożenia ubóstwem, mieszka w budynkach bez wody, bez energii elektrycznej, a prawie połowa dzieci i młodzieży w wieku 6–24 lat nie uczęszcza do szkoły. Warunki panujące w osiedlach romskich są niezgodne z prawami człowieka zawartymi w traktatach UE, europejskiej konwencji praw człowieka i konwencji o prawach dziecka.Błędne koło ubóstwa międzypokoleniowego i dyskryminacji w osiedlach romskich musi być zwalczane na szczeblu unijnym, krajowym, i lokalnym, we współpracy z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. Apeluję o skuteczne działania w celu zapewnienia społecznościom romskim dostępu do godnych warunków mieszkaniowych, do zatrudnienia, do włączającej edukacji. Wzywam do zaprzestania segregacji szkolnej i izolacji romskich dzieci ze względu na pochodzenie oraz do zapewnienia realnego wsparcie grupom szczególnie wrażliwym, narażonym na dyskryminację ze względu na płeć, wiek i niepełnosprawność.W obliczu rosyjskiej agresji nie pozwólmy na akty dyskryminacji i segregacji w dostępie do pomocy i zakwaterowania wobec Romów uciekających przed wojną w Ukrainie. Zarówno uchodźcy romscy bez dokumentów, jak i bezpaństwowcy, mają prawo do równego traktowania i tymczasowej ochrony.
The EU’s response to the increase in energy prices in Europe (RC-B9-0416/2022, B9-0416/2022, B9-0417/2022, B9-0418/2022, B9-0419/2022, B9-0420/2022, B9-0421/2022, B9-0422/2022)
Ponad 50 mln gospodarstw domowych w Unii Europejskiej doświadcza ubóstwa energetycznego, a wzrost cen wywołany przez inwazję Rosji na Ukrainę spowoduje, że tej zimy miliony Europejczyków nie będą w stanie ogrzać swoich domów. Drastyczny wzrost cen energii jest obciążeniem dla gospodarstw domowych, zwłaszcza tych zagrożonych ubóstwem, a także dla organizacji pozarządowych, małych i średnich przedsiębiorstw i przemysłu, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do wzrostu bezrobocia i ubóstwa wśród najbardziej wrażliwych grup społecznych.Wzywam państwa członkowskie, by zapewniły dostęp do przystępnego cenowo i ekologicznego ogrzewania oraz energii elektrycznej, aby Europejczycy nie musieli wybierać między zakupem jedzenia a ogrzewaniem. Gospodarstwa domowe znajdujące się w trudnej sytuacji, których nie stać na opłacenie rosnących rachunków za energię, nie powinny być odcinane od sieci, a eksmisje powinny zostać wstrzymane na czas kryzysu. Państwa powinny przygotować programy wsparcia, podobne do tych wdrożonych podczas pandemii Covid-19, aby chronić pracowników na bezrobociu technicznym, osoby samozatrudnione i małych przedsiębiorców.Apeluję o przyspieszenie rozwoju odnawialnych źródeł energii – jest to najlepszy sposób, by skończyć z uzależnieniem od gazu ziemnego i osiągnąć suwerenność oraz bezpieczeństwo energetyczne w Europie.
Growing hate crimes against LGBTIQ people across Europe in light of the recent homophobic murder in Slovakia (B9-0476/2022, B9-0477/2022)
Poparłam projekt rezolucji, w którym Parlament Europejski stanowczo potępia popełnione na Słowacji homofobiczne zabójstwo Matúša Horvátha i Juraja Vankuliča. Jako społeczność europejska musimy stanowczo sprzeciwić się z wszelkim formom nienawiści i przemocy, wszelkim atakom fizycznym lub słownym na osoby ze względu na płeć, orientację lub tożsamość seksualną. Wzywam rządy UE, aby zajęły zdecydowane stanowisko przeciwko naruszeniom praw człowieka, klimatowi nietolerancji i zastraszania wobec społeczności LGBTIQ+. Państwa członkowskie mają obowiązek stać na straży prawa do godności ludzkiej i ochrony przed poniżającym traktowaniem.Nawoływanie do nienawiści, wykluczający i stygmatyzujący język wobec osób LGBTIQ+, również ze strony polityków, staje się coraz bardziej powszechny. Apeluję do polityków i osób publicznych o zaprzestanie legitymizacji nienawiści w zamian za potencjalne korzyści polityczne.W Unii Europejskiej nie może być miejsca na dyskryminację żadnej grupy społecznej, a nierówne traktowanie ze strony władz publicznych, takie jak przyjmowanie uchwał wyznaczających „strefy wolne of LGBT”, jest niedopuszczalne w świetle prawa. W Polsce rocznie ok. 200 nastolatków LGBT+ dokonuje prób samobójczych, w tym 25 traci życie. W sondażu przeprowadzonym przez Unijną Agencję praw Podstawowych Polska znajduje się w czołówce państw, w których najwyższy odsetek młodzieży LGBT ma myśli samobójcze, a 90% spotyka się z szykanowaniem i agresją słowną.
UN Climate Change Conference 2022 in Sharm-el-Sheikh, Egypt (COP27) (B9-0461/2022)
Poparłam projekt rezolucji w sprawie konferencji klimatycznej Narodów Zjednoczonych (COP27), która w dniach 6–18 listopada bieżącego roku odbędzie się w Szarm el-Szejk w Egipcie. Według sprawozdania Światowej Organizacji Meteorologicznej, ostatnich siedem lat należało do najcieplejszych od czasu prowadzenia pomiarów. W 2021 r. byliśmy świadkami pierwszych w historii opadów deszczu na szczycie lądolodu Grenlandii, a w ostatniej dekadzie powodzie, susze i huragany dotknęły niemal 4 mld osób na świecie i pochłonęły ponad 300 tys. ofiar.Skutki zmian klimatu mogą doprowadzić do migracji ponad 200 mln osób, a skala tej migracji będzie największa w regionach najuboższych i najbardziej narażonych na klęski żywiołowe, problemy z dostępem do żywności, wody i surowców naturalnych.Wzywamy UE oraz kraje rozwinięte, odpowiedzialne za większość światowych emisji, aby wypełniały swoje zobowiązania i zwiększały środki finansowe na transformację energetyczną opartą na źródłach odnawialnych i efektywności energetycznej. Obecna sytuacja geopolityczna wymaga szybkiego odejścia od paliw kopalnych, szczególnie tych pochodzących z Rosji. Apelujemy o zwiększenie wsparcia dla krajów rozwijających się, często najbardziej dotkniętych skutkami zmian klimatycznych. Sprawiedliwa transformacja wymaga konsultacji z organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. Wyrażam nadzieję, że miejsce konferencji będzie dostępne dla wszystkich oraz, że głos aktywistów będzie słyszany i będzie ważnym wkładem w dyskusję.
Implementation of the common foreign and security policy - annual report 2022 (A9-0292/2022 - David McAllister)
Głosowałam za projektem rezolucji w sprawie realizacji wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. W świetle rosyjskiej napaści na Ukrainę, zagrażającej również bezpieczeństwu krajów UE, konieczne jest zdecydowane działanie oraz zredefiniowanie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Szczególnie istotne jest wypracowanie jedności w tej dziedzinie, aby umożliwić wczesne działania zapobiegawcze i szybkie reagowanie. Ma to znaczenie w obszarach priorytetowych, jak np. globalny system sankcji UE za naruszenie praw człowieka (unijna ustawa Magnickiego).Solidarność jest kluczem do stawienia czoła wyzwaniom, przed którymi stoi UE. Aby wpłynąć na rzetelność krajów członkowskich UE, należy zwiększyć pomoc militarną, polityczną, a przede wszystkim humanitarną dla Ukrainy w idei multilateralizmu, wzmacniając przy tym istniejące sojusze oraz tworząc nowe partnerstwa strategiczne z krajami podzielającymi nasze demokratyczne wartości, przy jednoczesnym stawianiu czoła reżimom autorytarnym i totalitarnym.Apeluję, by wdrożyć koncepcję strategicznej autonomii, modyfikując Artykuł 21 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej, tak aby UE stała się skutecznym podmiotem w dziedzinie dyplomacji i bezpieczeństwa dzięki prowadzeniu własnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa opartej na zdecydowanych działaniach za pomocą konkretnych środków, strategii politycznych, budżetów i zobowiązań.
EU/North Macedonia Agreement: operational activities carried out by the European Border and Coast Guard Agency in the Republic of North Macedonia (A9-0027/2023 - Lena Düpont)
Poparłam wniosek Rady w sprawie zawarcia umowy między Unią Europejską a Republiką Macedonii Północnej dotyczącej działań operacyjnych prowadzonych przez Frontex w Republice Macedonii Północnej.Jednym z głównych celów działalności agencji Frontex jest zapewnienie zintegrowanego zarządzania granicami na szczeblu europejskim, współpracując przy tym z sąsiadującymi państwami trzecimi. Bałkany Zachodnie stanowią jeden z głównych szlaków nieregularnych migracji, a przez samą Północną Macedonię w 2021 roku przybyło 20 874 osób o nieuregulowanym statusie. Podczas nieregularnych przepływów migracyjnych, osoby te są często narażone na niebezpieczeństwa ze strony organizacji przestępczych zajmujących się przemytem ludzi. Z tego względu niezwykle istotne jest, by migracje te były kontrolowane i aby zapewniono migrantom niezbędne wsparcie.Umowa dotycząca działań prowadzonych przez Frontex w Macedonii Północnej jest szczególnie ważna w kontekście zapewnienia transparentności działań agencji, publicznej kontroli oraz wyznaczenia jasnych ram współpracy między agencją a władzami Macedonii Północnej. Dodatkowo umowa powinna stać na straży ochrony podstawowych praw człowieka, z uwzględnieniem prawa do procedur azylowych, uszanowania godności ludzkiej i zasady non-refoulement.
Council of Europe Convention on preventing and combating violence against women and domestic violence: EU accession (A9-0021/2023 - Łukasz Kohut, Arba Kokalari)
Poparłam projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie ratyfikacji Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (tzw. Konwencji stambulskiej).Przemoc ze względu na płeć, jest problemem strukturalnym i powszechnym w całej Europie i na świecie, który w przeważającej większości dotyczy kobiet. Co trzecia kobieta w UE (w sumie około 62 mln) doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej, a ponad połowa z nich (55 %) doświadczyła molestowania seksualnego przynajmniej raz po ukończeniu 15. roku życia .W 2017 roku UE podpisała Konwencję stambulską, będącą najbardziej wszechstronnym międzynarodowym traktatem mającym na celu zwalczanie oraz zapobieganie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, uznanej za naruszenie praw człowieka. Zobowiązania wynikające z przyjęcia Konwencji mają zapewnić odpowiednią multidyscyplinarną reakcję na przemoc wobec kobiet i przemoc domową w oparciu o cztery filary: zapobieganie, ochronę ofiar i zadośćuczynienie, ściganie sprawców oraz zintegrowaną politykę. Natychmiastowe przystąpienie państw członkowskich do konwencji przyczyniłoby się do jednakowej ochrony kobiet na szczeblu unijnym za pomocą wiążącego instrumentu, który ujednoliciłby ustawodawstwo państw członkowskich oraz wspierałby współpracę międzynarodową w zwalczaniu przemocy wobec kobiet.Następnym krokiem, niezbędnym by wcielić Konwencję w życie, jest jej ratyfikacja, dlatego liczę, że poparcie ze strony posłów Parlamentu Europejskiego skłoni Radę do przyjęcia Konwencji.
The functioning of the EEAS and a stronger EU in the world (A9-0045/2023 - Urmas Paet)
Poparłam zalecenie dla Rady i Wiceprzewodniczącego Komisji podsumowujące działalność Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych oraz dotyczące silniejszej pozycji EU na świecie. Po 12 latach od powstania ESDZ, w dobie licznych kryzysów, z którymi mierzy się Europa, należy wzmocnić dyplomatyczny organ pomocniczy Komisji w celu zwiększenia roli Unii jako proaktywnego i autonomicznego aktora na arenie światowej.Procesy decyzyjne UE w polityce zagranicznej są często bardzo złożone. Sprawozdanie, nad którym głosowałam upraszcza procedury unijne, zapewniając lepszą koordynację i integrację międzyinstytucjonalną polityk UE, w szczególności tych o wymiarze zewnętrznym w dziedzinie migracji, handlu i energii. Aby zwiększyć skuteczność działań, należy wprowadzić głosowanie większością kwalifikowaną przy podejmowaniu decyzji w niektórych obszarach polityki zagranicznej UE, takich jak sankcje, prawa człowieka i ochrona prawa międzynarodowego.Niezbędnym elementem do podejmowania szybkich decyzji w odpowiedzi na globalne wyzwania jest zjednoczenie wszystkich 27 państw członkowskich UE. Unia musi mówić jednym silnym głosem w celu propagowania naszych wspólnych wartości, zwiększając w ten sposób wpływ polityczny reprezentacji UE w organizacjach międzynarodowych takich jak NATO lub ONZ.Uważam, że propozycje zawarte w sprawozdaniu, przyczynią się do rozwijania roli Unii jako światowego lidera, przy jednoczesnym promowaniu wolności, demokracji, praworządności i praw człowieka na świecie.
Protection of journalists around the world and the European Union’s policy on the matter (A9-0206/2023 - Isabel Wiseler-Lima)
Głosowałam za sprawozdaniem w sprawie ochrony dziennikarzy na świecie i polityki Unii Europejskiej w tej dziedzinie, ponieważ bez rzetelnego dostępu do prawdziwych informacji nie będziemy w stanie uzyskać informacji na temat najważniejszych wydarzeń.Państwa mają obowiązek chronić prawa podstawowe związane z dziennikarstwem i wolnością mediów, ale często używają dziennikarstwa jako narzędzia do kreowania nieprawdy, przeinaczania faktów lub rozprzestrzeniania propagandy i dezinformacji w celu uzyskania określonych korzyści.Dlatego poparłam zapisy sprawozdania potępiające wszelkie próby uciszania niezależnych mediów lub podważania ich wolności i pluralizmu, a także próby ograniczania publicznego dostępu do wiarygodnych informacji, wykorzystywania urządzeń dozorujących i oprogramowania szpiegowskiego do monitorowania, przechwytywania i cenzurowania pracy dziennikarzy oraz próby kontrolowania mediów publicznych.
The need for EU action on search and rescue in the Mediterranean (B9-0339/2023, B9-0340/2023, B9-0342/2023)
Głosowałam za rezolucją w sprawie działań w zakresie poszukiwania i ratownictwa na Morzu Śródziemnym.Po pierwsze, konieczne jest stworzenie legalnych dróg migracji, które umożliwią ludziom szukającym lepszych warunków życia bezpieczne i legalne przekroczenie granic. To pozwoliłoby uniknąć niebezpiecznych podróży na łodziach, które często skutkują tragediami i stratą ludzkich istnień.Po drugie, ważnym aspektem walki z tragedią na Morzu Śródziemnym jest ściganie przemytników, którzy wykorzystują sytuację migrantów i uchodźców, narażając ich życie na niebezpieczeństwo. Organizacje międzynarodowe i państwa powinny współpracować w celu identyfikacji, ścigania i skazania tych przestępców. To wymaga współpracy wywiadowczej, wymiany informacji oraz wzmocnienia środków egzekwowania prawa.Ponadto lepsza skoordynowana polityka migracyjna jest niezbędna dla skutecznego zarządzania kryzysem migracyjnym na Morzu Śródziemnym. Współpraca między państwami nadbrzeżnymi i organizacjami pozarządowymi w zakresie wymiany informacji, zasobów i najlepszych praktyk może prowadzić do bardziej spójnego podejścia do kwestii migracji. We wspólnej polityce migracyjnej powinno się uwzględniać zarówno aspekty humanitarne, jak i bezpieczeństwo, z poszanowaniem praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego.Wreszcie nie możemy zapominać o długoterminowych rozwiązaniach. Konieczne jest działanie na rzecz stabilności politycznej, gospodarczej i społecznej w krajach pochodzenia migrantów. Poprzez wspieranie rozwoju tych regionów, tworzenie miejsc pracy, edukację i zapewnienie infrastruktury możemy zmniejszyć presję migracyjną i zapobiegać sytuacjom, w których ludzie są zmuszeni do ryzykownych podróży na morzu.
Surface water and groundwater pollutants (A9-0238/2023 - Milan Brglez)
We wtorek 12 września poparłam sprawozdanie w sprawie zmniejszenia zanieczyszczenia wód gruntowych i powierzchniowych oraz poprawy standardów jakości wody w UE. Dokument powstał w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, który zakłada osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050. Propozycje zawarte w sprawozdaniu mają na celu ochronę cennych zasobów słodkowodnych w Europie przed skażeniem wynikającym z nieodpowiedzialnego stosowania substancji chemicznych.Reformy zwiększające ochronę wód gruntowych są istotne w kontekście postępujących zmian klimatycznych, w wyniku których rosnąca liczba krajów członkowskich doświadcza problemów z dostępem do słodkiej wody, szczególnie w okresie letnim. Regularne uaktualnianie obowiązujących przepisów umożliwi nie tylko wzmożenie kontroli nad jakością substancji chemicznych stosowanych przez przemysł i rolnictwo, ale również przeciwdziałanie skutkom kryzysu klimatycznego, które wpływają na dostęp do czystej wody w Europie. Istotnym elementem sprawozdania jest też zwrócenie uwagi na producentów szkodliwych substancji i na koszty związane z monitorowaniem zanieczyszczeń, które powinni ponieść.Wierzę, że wejście w życie propozycji zawartych w sprawozdaniu umożliwi skuteczniejszą ochronę naszych ekosystemów wodnych, co stanowiło jeden z postulatów wyrażonych przez obywateli UE podczas Konferencji w sprawie przyszłości Europy.
Role of preventive diplomacy in tackling frozen conflicts around the world – missed opportunity or change for the future? (A9-0404/2023 - Željana Zovko)
Biorąc pod uwagę zmianę światowego porządku, rosnące napięcia geopolityczne oraz konflikty, które bezpośrednio zagrażają bezpieczeństwu europejskiemu i globalnemu, oczywiste jest, że dyplomacja prewencyjna wymaga stałej i zwiększonej uwagi ze strony UE. W związku z tym poparłam sprawozdanie w sprawie roli dyplomacji prewencyjnej w rozwiązywaniu zamrożonych konfliktów na świecie.W sprawozdaniu podkreśla się potencjał Unii w zapobieganiu konfliktom i w ich wczesnym identyfikowaniu oraz potrzebę zwiększenia widoczności działań UE w tej kwestii. Zalecenia koncentrują się m.in. na wzmocnieniu partnerstw i koordynacji międzynarodowej z organizacjami takimi jak ONZ czy OBWE. W dokumencie skupiono się również na współpracy z lokalnymi działaczami oraz organizacjami pozarządowymi, by lepiej zrozumieć kontekst lokalny i kulturowy, budować zaufanie i gromadzić informacje wczesnego ostrzegania na dotkniętych obszarach.Podczas mojej wieloletniej aktywności w Polskiej Akcji Humanitarnej byłam świadkiem wielu ludzkich cierpień wywołanych przez konflikty, którym często można byłoby zapobiec, jeśli przeciwdziałalibyśmy ich podstawowym przyczynom. Wierzę, że sprawozdanie, które poparłam, może przyczynić się do budowania skutecznych mechanizmów zapobiegających przyszłym konfliktom, a potencjał Unii powinien stanowić motywację do osiągnięcia przez nią większej roli na arenie międzynarodowej.
Russiagate: allegations of Russian interference in the democratic processes of the European Union (RC-B9-0124/2024)