BETA

25 Written explanations of Atidzhe ALIEVA-VELI

European Central Bank - annual report 2018 (A9-0016/2020 - Costas Mavrides)

Подкрепих резолюцията относно годишния доклад на ЕЦБ.Считам, че ЕЦБ несъмнено е гарант за стабилността на еврото, и вярвам, че за да може ефективно да изпълнява своите функции, ЕЦБ трябва да запази своята пълна независимост от политическо влияние.Отчитам приноса на паричните политики на ЕЦБ за възстановяването на икономиката на еврозоната, но споделям изразеното безпокойство от редица експерти относно последиците от нетрадиционните мерки на паричната политика за тези, които спестяват, и за общата финансова стабилност. В тази връзка считам, че трябва да има по-широк дебат и оценка на резултатите от тези мерки.Приветствам започналия дебат относно ролята на централните банки и надзорните органи в подкрепа на борбата срещу изменението на климата. Вярвам, че ЕЦБ трябва да прилага в своите политики екологичните, социалните и управленските принципи при пълно зачитане на мандата и на независимостта си.Вярвам, че ЕЦБ трябва да продължи да следи и насърчава достъпа до финансиране за МСП, както да насърчава публични и частни инвестиции в ЕС и да засили усилията си за гарантиране на финансирането на реалната икономика.Считам, че за укрепването на ролята на еврото и по-добрата интеграция на Съюза са необходими задълбочаване на Европейския паричен съюз, завършване на съюза на капиталовите пазари и завършване на банковия съюз.
2020/02/12
Allocation of slots at Community airports: common rules

Подкрепих резолюцията относно разпределянето на слотове на летищата в Общността. Считам, че безпрецедентната ситуация в ЕС, породена от изключително бързото разпространяване на пандемията коронавирус Covid-19, налага бърза ревизия и оценка на съществуващите правила и своевременната им адаптация към реалностите на разразяващата се криза.Транспортният сектор е тежко засегнат и ние сме длъжни да направим нужните промени, за да се сведат до минимум загубите за авиокомпаниите, летищата, да се намали негативният отпечатък върху климата и да се създадат нужните условия авиационният сектор да остане конкурентноспособен след края на пандемията.Фактите са категорични - от януари има множество отменени полети от и до Китай, а от началото на март има 10% спад в броя на полетите. Нещо повече, ситуацията бързо се влошава. След публикуването на законодателното предложение на 13.03.2020 г. спадът на броя на пътници бе драстичен. Много компании преустановиха или значително намалиха броя на изпълняваните полети и няколко летища са вече затворени. Това, съчетано с множеството отложени резервации за идните месеци, е ясен показател, че предложената законодателна промяна е крайно необходима. Не е редно авиокомпаниите да са задължени да оперират, макар и с почти празни самолети, само за да запазят своите слотове. Считам, че тази промяна ще смекчи последиците от настоящата криза и ще осигури правна сигурност за авиокомпаниите.
2020/03/26
Financial assistance to Member States and countries negotiating their accession to the Union that are seriously affected by a major public health emergency

Гласувах в подкрепа на резолюцията.Броят на заразените с коронавирус COVID-19 и броят на починалите вследствие на заразата в ЕС и държавите в процес на преговори е алармиращо висок и за огромно съжаление продължава да нараства. Тази пандемия и породената от нея криза поставят държавите членки в изключително трудно положение. Считам, че точно това е момент, в който солидарността и взаимопомощта са крайно необходими. В тази връзка приветствам законодателното предложение, целящо разширяване на обхвата на Фонд „Солидарност“ на ЕС (ФСЕС), така че да включва тежки извънредни ситуации в областта на общественото здраве, и считам, че увеличаването на размера на авансовите плащания до 25% ще бъде от огромна полза за държавите в такива тежки моменти.Вярвам, че никой не се съмнява, че мащабите на пандемията налагат намеса на европейско равнище. Държавите членки, заедно с държавите в процес на преговори, следва да имат възможността, ако отговарят на предвидените условия, да поискат подкрепа от ЕС. Считам, че ФСЕС следва да предвижда възможност за оказване на подкрепа на държавите да посрещнат най-належащите нужди на хората и да се допринесе за бързото възстановяване от тежки кризисни ситуации, възникнали в резултат на заплаха за общественото здраве, каквато несъмнено е пандемията коронавирус Covid-19.
2020/03/26
Introduction of specific measures for addressing the COVID-19 crisis

Подкрепих предложеното изменение на Регламента относно Фонда за подпомагане на най-нуждаещите се лица, защото считам, че следва да се използват всички налични инструменти за подкрепа и защита на гражданите на ЕС, които в момента се сблъскват с редица трудности, породени от продължаващата здравна криза.Оказването на подкрепа на най-уязвимите граждани следва да бъде поставено сред основните приоритети на ЕС и всички държави членки и мерките в тази сфера не търпят отлагане.Промените, които гласувахме, ще предоставят достъп на държавите до увеличена ставка на съфинансиране от бюджета на ЕС и ще направят възможно финансирането за осигуряване на предпазни средства за най-нуждаещите се лица, както и за лицата, участващи в разпределението на помощта, което е от изключителна важност.Временната възможност за 100% съфинансиране от бюджета на ЕС ще бъде от голяма ползва за държавите членки в този труден момент, когато те се стремят да мобилизират всички наличните финансови ресурси от националните си бюджети за преодоляване на пандемията. Считам за особено важна и предвидената възможност някои елементи на оперативната програма в отговор на епидемията да не изискват одобрение от Европейската комисия, което ще спомогне за по-бързото прилагане на мерките.
2020/04/17
A safety net to protect the beneficiaries of EU programmes: setting up an MFF contingency plan (A9-0099/2020 - Jan Olbrycht, Margarida Marques)

Подкрепих доклада относно изготвянето на план за действие в извънредни ситуации, който да служи като предпазната мрежа за защита на бенефициерите по програмите на Съюза, в случай че преговорите по МФР за периода 2021—2027 не приключат навреме.Считам за изключително важно да се гарантира задоволителна степен на предвидимост и непрекъснатост на изпълнението на бюджета на Съюза. Нещо повече, важно е да се подсигури възможността Съюзът да реагира на непосредствените социални и икономически последици породени от пандемията от COVID-19 и да има възможност да подготви план за възстановяване и подпомагане на гражданите и държавите членки.Вярвам, че е важно да се предвиди възможността за отмяна или удължаване на сроковете, определени в основните актове на всички съответни програми за разходи и когато това е правно необходимо, по-специално в рамките на програмите със споделено управление, за актуализиране на съответните финансови суми въз основа на техническо удължаване на равнищата от 2020 г. В допълнение, намирам за необходимо да се даде възможност за целево увеличение на съответните разходни програми в бюджета за 2021 г. и за създаването на най-неотложните нови законодателни инструменти, мерки и програми като част от пакета за реконструкция и възстановяване, необходим за преодоляването на здравната криза, породена от COVID-19, и преодоляване на последиците от нея.
2020/05/13
Minimum requirements for water reuse (A9-0098/2020 - Simona Bonafè)

Подкрепих Регламента относно минималните изисквания на европейско ниво за използването на пречистените отпадъчни води от градски пречиствателни станции за селскостопански цели.Недостигът на вода се превръща във все по-голям проблем за много държави в ЕС на дневна основа. Ситуацията се влошава още повече през лятото, когато над половината от населението на средиземноморския регион изпитва недостиг на вода. Изменението на климата, в съчетание с увеличаването на потреблението на вода за промишлени цели, градско развитие и напояване в селското стопанство, създават необходимостта от спешни действия и считам, че този регламент е важна първа стъпка.С мерките се цели да се допринесе за облекчаването на недостига на вода в Съюза, като се гарантира безопасното използване на пречистени отпадъчни води за напояване на селското стопанство, защитавайки общественото здраве и околната среда. Вярвам, че повторното използване на пречистени отпадъчни води е особено важно за преминаването към устойчива кръгова икономика и предлага редица екологични, икономически и социални ползи, от които следва да се възползваме. Подчертавам обаче, в подкрепа на установената линия в моята политическа група, че това законодателство не трябва да възпрепятства националните иновации и по-специално пилотните и изследователските проекти, които държавите са предприели в тази насока, а следва да ги допълва и подкрепя.
2020/05/13
Competition policy - annual report 2019 (A9-0022/2020 - Stéphanie Yon-Courtin)

Гласувах в подкрепа на този доклад, защото считам, че политиката в областта на конкуренцията е от съществено значение за осигуряването на функционирането на единния пазар и насърчаването на иновации и инвестиции в рамките на Съюза. За европейските потребители това означава по-добро качество на продуктите, по-голям избор, както и по-ниски цени. Крайната цел на политиката за конкуренция е да се осигури доброто функциониране на пазарите и по този начин да се допринесе за стабилен икономически растеж.Вярвам, че този доклад ще допринесе за по-доброто прилагане на правилата на ЕС в областта на конкуренцията и ще спомогне за засилване на политиката на конкуренция в световен мащаб. Нещо повече, той цели да подчертае нуждата от ясна обвързаност между Зелената сделка и политиките на конкуренция, както и от адаптиране на правилата към дигиталната ера.Парламентът успя да включи важни елементи касаещи отражението на пандемията Ковид-19 върху политиката на конкуренция.Приветствам работата, извършена от Европейската комисия чрез Временната рамка за държавна помощ.Доволна съм, че докладът отбелязва различията между държавите членки, включително и различията в мерките, които те предприеха по повод пандемията и заплахата, която може да причини това върху целостта на единния пазар.Считам, че Комисията следва да представи съобщение за въздействието на пандемията върху конкуренцията в ЕС и прилагането на законодателството в областта на конкуренцията.
2020/06/18
Exceptional temporary support under EAFRD in response to the COVID-19 outbreak (amendment of Regulation (EU) No 1305/2013) (C9-0128/2020 - Norbert Lins)

Подкрепих регламента, защото считам, че той напълно отговаря на нуждата от нова, извънредна, временна мярка за справяне с проблемите с ликвидността, с които се сблъскват земеделските стопани и малките предприятия, занимаващи се с преработката и предлагането на пазара на селскостопански стоки.С предвидените в регламента мерки ще се позволи на държавите членки да изплащат еднократни суми на земеделските производители и малките предприятия в сферата на земеделието, които са особено засегнати от кризата с COVID-19, въз основа на обективни и недискриминационни критерии.В допълнение еднократните плащания следва да се извършват до 31.12.2020 г., което ще е от полза, имайки предвид сериозната нужда от ликвидност. Считам, че предложеният максимален размер на помощта следва да се увеличи на 7 000 евро, вместо първоначално предложените 5 000 евро на земеделски стопанин и 50 000 евро за МСП, което се надявам да намери подкрепа и в Съвета.Доволна съм от приетото от Парламента изменение, предложено от мен, с което максималната сума, която може да бъде определена за тази мярка, се вдига от 1% на 2% от пакетите на всяка програма за развитие на селските райони. Държавите членки и регионите ще трябва да включат мярката в своите програми за развитие на селските райони чрез модификация и да ѝ разпределят средства чрез трансфери от други мерки.Изключително полезно е, че разходите ще са допустими от момента на разпространение на пандемията и след приемането на тази нова мярка от Съвета.
2020/06/19
European protection of cross-border and seasonal workers in the context of the COVID-19 crisis (B9-0172/2020)

Подкрепих резолюцията, защото считам, че има спешна нужда от засилване на мерките за защита на сезонните и трансграничните работници в ЕС.Няма съмнение, че много от мобилните работници, работещи в основни сектори като земеделие, хранително-вкусовата промишленост, транспорта, строителството и здравеопазването в ЕС, се намират в несигурно положение и често биват обект на дискриминация. Положението се изостри допълнително от кризата с КОВИД-19 и това наложи нуждата от незабавни мерки.С тази резолюция настояваме Комисията да извърши оценка на здравните условия и условията на безопасност на труда на трансграничните и сезонните работници, включително ролята на посредническите агенции и подизпълнителите, за да бъдат премахнати пропуските в европейското и националното законодателство както и да се следи за спазването на принципа на недискриминация. Нещо повече, държим на трансграничните и сезонните работници да се осигури качествено жилищно настаняване.Подкрепих резолюцията и защото с нея подчертаваме още веднъж необходимостта от бързо и балансирано споразумение за координация на системите за социално осигуряване, което следва да преустанови всички злоупотреби и измами, засягащи социалните права на мобилните работници. Важно е още да се изработи система, при която всички мобилни работници да могат да се запознаят с правата и задълженията си, както и да получат информация за местата, към които следва да се обърнат в случай, че правата им бъдат нарушени.
2020/06/19
The right to disconnect (A9-0246/2020 - Alex Agius Saliba)

Подкрепих този доклад, защото считам, че е важно да се осигури минимално ниво на защита за работниците в новата цифрова работна среда, като се гарантира правото на откъсване от работната среда.Разразилата се пандемия доведе до съществени промени в модела на работа за милиони хора. Бизнесът и работниците трябваше бързо да се адаптират към дистанционна работа. Широкото използване на цифровите инструменти, включително и ИКТ, за служебни цели осигури на работниците и бизнеса по-голяма автономност при определяне на работното време и гъвкавост при организацията на труда. От друга страна обаче, тези технологии създадоха нови начини за удължаване на работното време и размиване на границите между работното време и свободното време.Липсата на регулация на много аспекти от дистанционната работа създава несигурност за много работници и служители.Основополагащо за мен е създаването на минимални стандарти, които да дават нужната гъвкавост на отделните сектори, по никакъв начин да не засяга автономността на европейските социални партньори.Апелирам всички действия, които Комисията ще предприеме по отношение установяване на минимални стандарти при регулирането на правото на изключване и като цяло дистанционната работа, да се основават на задълбочен анализ и в тясно сътрудничество с държавите членки, работодателските организации и синдикатите.
2021/01/21
Equal treatment in employment and occupation in light of the UNCRPD (A9-0014/2021 - Katrin Langensiepen)

Гласувах в подкрепа на доклада, защото правото на труд е всепризнато основно човешко право и има фундаментално значение за пълноценния живот на всеки гражданин. Като член на комисията по заетост и социални въпроси винаги съм подкрепяла и защитавала политиката за равни възможности и достойно заплатен труд за всички работници без дискриминация по какъвто и да е признак. Данните сочат, че хората с увреждания често са изключени от пазара на труд и се сблъскват със сериозни затруднения при намирането на работа. Мерките за борба с дискриминацията играят ключова роля за осигуряване на равни възможности за заетост и социално включване на хората с увреждания.Докладът относно прилагането на Директива 2000/78/ЕО е крачка напред. Tой възприема прилагането на Директивата като ключов елемент от законодателството на ЕС във връзка с правата на хората с увреждания. Цели се създаването на приобщаващи, достъпни и недискриминационни пазари на труда и системи за обучение и се изтъква необходимостта от гарантиране на достъпност на новите технологии, за да могат хората с увреждания да се възползват от техните предимства.Трябва да продължи насърчаването на прекия диалог с хората с увреждания и да се осигури тясно сътрудничество с техните представителни организации относно всички политики и законодателство, които ги засягат.
2021/03/10
European Semester: employment and social aspects in the Annual Sustainable Growth Strategy 2021 (A9-0026/2021 - Lina Gálvez Muñoz)

Предвид сложната пандемична ситуация, породена от COVID-19, пред която сме изправени вече над година, работата по Европейския семестър беше от изключително значение. Икономиките на държавите членки са подложени на безпрецедентен тест за гъвкавост и издръжливост, а системите за социално подпомагане и здравеопазване – на невиждан натиск.Докладът утвърждава годишната стратегия за устойчив растеж и определя общите приоритети по отношение на заетостта в ЕС. Европейският семестър цели да спомага за постигане на изпълнението на Зеления пакт, на Европейския стълб на социалните права и на ЦУР на ООН. Семестърът отбелязва значението на инвестициите във всички нива на образованието, квалификацията и преквалификацията и насърчава ефективния достъп до системите за социална закрила, за да се гарантират подходящи минимални равнища на социална закрила за всички работещи лица.Считам, че трябва да се осигури възможност за максимално използване на средствата по МФР, Next Generation EU и системата на националните финансови инструменти. Целесъобразното използване от държавите членки на ресурсите по плана за възстановяване и устойчивост за реформи и инвестиции в областта на иновативните технологии, дигитализацията и подготовката за зелен преход ще спомогне за засилване на процеса на устойчиво възстановяване. Убедена съм, че с помощта на правилни и навремени стратегически мерки може да превърнем кризата в добра възможност.
2021/03/11
Just Transition Fund (A9-0135/2020 - Manolis Kefalogiannis)

Подкрепих постигнатото споразумение. Фондът за справедлив преход е от ключово значение за държавите, които тепърва ще започнат прехода към неутрална по отношение на климата, кръгова икономика, като България. Това е и един от инструментите, насочени пряко към най-зависимите от изкопаеми горива региони и гражданите живеещи в тези региони.Считам за особено важно при изготвянето на териториалните планове държавите членки да включат съответните местни и регионални органи и всички заинтересовани социални партньори и представители на гражданското общество. Само така ще може да се изработи ефективна стратегия за възползване от възможностите за диверсификация на промишлеността и преквалификация на работници, както и тези за инвестиране в МСП. Всеки план, трябва да бъде съобразен с нуждите и особеностите на конкретния регион и да е разработен с грижа за хората, живеещи на територията му.Доволна съм от увеличението на бюджета. Това позволява да се подкрепи по-широк спектър от дейности и ще спомогне да се смекчат енергийното, социалното и икономическото въздействие от прехода. Фондът ще спомогне за постигането на справедлива и ефективна трансформация на икономиката, което следва да е в полза на гражданите. Особено важна за мен е възможността за инвестиции в МСП и микропредприятия, модерна и устойчива местна мобилност и дейности, свързани с образованието и социалната включване.
2021/05/18
Objection pursuant to Rule 111(3): Criteria for the designation of antimicrobials to be reserved for the treatment of certain infections in humans (B9-0424/2021)

Гласувах против резолюцията, защото считам, че делегираният акт на Европейската комисия е достатъчно балансиран и ще спомогне за опазване на здравето и живота както на хората, така и на животните.Важно е да се доверим на експертния анализ и задълбочените оценки както от страна на Комисията, така и от останалите компетентни европейски агенции. При преценката си трябва задължително да обръщаме внимание и на позицията на животновъдите и ветеринарите, които в този случай бяха изключително притеснени от предложения рестриктивен подход.Резолюцията е твърде крайна. Липсата на алтернативи за лечение би довела до невъзможност много от бактериалните инфекции при животни да бъдат лекувани. Това би имало изключителен негативен ефект върху хуманното отношение към животните – не само селскостопанските, но и домашните животни, и отрицателно въздействие както върху българския земеделски сектор, така и върху ветеринарната медицина. Такива заболявания могат да засегнат безопасността и сигурността на храните и поминъка на животновъдите, да причинят ненужно страдание на животните, както и да имат обществени последици. Кризата с COVID-19 ни показа, че здравето на хората, здравето на животните и околната среда са изключително взаимосвързани. Трябва да се осланяме на представените ни научно обосновани факти, на научните изследвания и твърденията на специалистите.
2021/09/15
Employment and social policies of the euro area 2021 (A9-0274/2021 - Lina Gálvez Muñoz)

Подкрепих доклада относно заетостта и социалните политики на еврозоната за 2021 г., понеже чрез него се дават ясни препоръки на държавите членки за по-добро развитие на социалните им политики, в съответствие с Целите на ООН за устойчиво развитие, Европейския стълб на социалните права и Механизма за възстановяване и устойчивост.Изключително важно е да осигурим устойчивото развитие на Съюза, особено след кризата с COVID-19, която все още продължава да бъде определящ фактор в икономическите и социални аспекти. Трябва да постигнем силно конкурентна социална пазарна икономика, която предоставя здравословна среда и условия на труд. Докладът поставя акцент върху изграждането на по-устойчиви общества, преодолявайки основните причини за социалните дисбаланси между тях, постигането на социално сближаване и инвестирането в обществените услуги.Разбира се, не може да не отчетем и предизвикателствата, пред които ни изправя Зеленият пакт. Нуждаем се от адекватна подготовка за екологичния и цифров преход, както и от стимулиращи растежа инвестиции, като същевременно запазим устойчивите и стабилните и социални системи. Ключова роля в тази посока има добре образованата работна сила, затова винаги подкрепям обучението през целия живот и различните видове надграждащи курсове за служители. Трябва да бъде осигурен достъп до обучения на безработните и нискоквалифицираните хора, водещи до квалификации и преход в рамките на професионалната реализация.
2021/10/19
Protecting workers from asbestos (A9-0275/2021 - Nikolaj Villumsen)

Категорично подкрепям доклада относно защитата на работниците от азбест, защото става въпрос за живота и здравето на гражданите на ЕС. Проучванията недвусмислено показват, че този влакнест минерал причинява тежки заболявания, сред които е и неовладеният напълно и до днес рак. Не може да стоим безучастни към статистиката, която сочи, че през 2019 г. азбестът е причинил повече от 90 000 смъртни случая в ЕС. Въпреки че беше забранен в ЕС още през 2005 г., все още този вреден за здравето минерал се среща в някои стари сгради.Приоритет за мен винаги е било здравето на гражданите. Без съмнение, няма по-висша цел от опазването на живота и здравословното състояние на работниците. Кризата, породена от пандемията, ни доказа това за пореден път. От друга страна, възможността за живеене в безопасна, чиста и устойчива околна среда е право на всеки.Чрез подкрепянето на този доклад целя да дам ясен знак, че искам да подкрепим засегнатите от излагането на азбест лица и техните семейства. Важно е също да действаме отговорно спрямо бъдещите поколения, като подобрим нивото на общественото здраве и осигурим устойчиво бъдеще. Затова ще продължавам да се боря за по-добрите и безопасни условия за полагане на труд на работниците.
2021/10/19
Equality between women and men in the European Union in 2018-2020 (A9-0315/2021 - Sandra Pereira)

. – Докладът относно равенството между жените и мъжете в ЕС през периода 2018–2020 г. представлява един своеобразен анализ на резултата от мерките и политиките, приложени в Съюза за постигането на крайната цел – осигуряване на пълно равенство между половете.Подкрепям този доклад, защото не мога да остана безучастна към неравенствата, които представителите на женския пол срещат ежедневно. Ясно е, че именно те са тези, които предимно полагат грижи за своите деца, семейства, близки и в същото време, по време на пандемията, бяха подложени на по-голям риск от заразяване – от ангажираността им на фронтовата линия в болнични заведения до касиерските услуги, които предлагаха без прекъсване по време на локдауните. Но те са и тези, които имат по-ниско ниво на заетост, получават по-ниско заплащане и по-ниски пенсии в сравнение с мъжете. Определено трябва да сложим край на тази порочна практика.Напълно подкрепям мерките, които целят защита на правата на жените и достъпа им до сигурни и конкурентни условия на труд. Наред с всичко това, искам да отбележа и мои резерви по отношение на някои точки, включени в доклада, а именно налагането на санкции на предприятия при разпределения на средства от ЕС в случаите, когато не са приложени политиките за жените. Всеки фонд има конкретни цели и ясни критерии, на които трябва да отговарят бенефициерите.В допълнение бих искала да отбележа, че европейските програми поощряват и дават предимство на жените. Тези критерии са достатъчно демократични и недискриминационни. Затова не считам за нужно допълнителното утежняване на изискванията.Друг важен момент за мен е недопускането на вмешателството в компетенциите на държавите членки. Фискалните и данъчните системи, по-специално подоходното облагане на физическите лица, са компетенция на националните органи и за мен е неправилно те да се използват като претекст за постигане на преодоляване на неравенствата между половете.Политиките на националните правителства за постигане на равенство между половете от друга страна трябва да формулират мерки, насочени към постигане на равенство и да предлагат решения, които осигуряват защита на правата на жените. Нужни са адекватни средства за насърчаване на участието на жените на пазара на труда и гарантиране на равното им третиране по отношение на условията на труд и социалната закрила.
2021/12/15
Implementation report on on-farm animal welfare (A9-0296/2021 - Jérémy Decerle)

. – Подкрепям доклада относно хуманното отношение към животните в земеделските стопанства. Считам, че той ще спомогне за постигане на целите, заложени в стратегията „От фермата до трапезата“, за справедлива, здравословна и екологосъобразна продоволствена система, която е в сърцевината на Зеления пакт. Тя цели да спомогне за преодоляване на предизвикателствата, пред които земеделието в ЕС е изправено, като признава неразривните връзки между здравето на животните, здравето на хората и здравето на планетата.Изключително важно е да осигурим устойчиво развитие на Съюза, особено след кризата с COVID-19, която все още продължава да бъде съществен фактор в икономическа и здравна насока. Докладът за хуманното отношение към животните в земеделските стопанства поставя акцент върху важни аспекти за изграждане на здрави и устойчиви общества.Подобряването на здравето на животните и хуманното отношение към тях е важно за земеделците и общността както от етична и морална гледна точка, така и по отношение на консумацията на качествена храна, произведена по устойчив начин. Това налага необходимостта от допълнително повишаване на съществуващите стандарти, когато това е възможно, и включване на новите научни разработки и технологии в земеделските стопанства. За постигането на тази цел, обаче, е необходимо да има ефективни механизми за финансово подпомагане.В целия този процес следва да се уверим, че новите изисквания няма да поставят европейските фермери в по-неблагоприятни условия спрямо колегите им извън ЕС, налагайки мерки, изискващи високи производствени разходи, а същевременно внасяйки продукция, която не отговаря на високите европейски стандарти за хуманно отношение към животните. Животновъдите трябва да бъдат подпомагани, за да се адаптират към новите изисквания и стандарти. Този доклад очертава конкретни мерки и действия, които Парламентът иска да бъдат разгледани и предприети от страна на Комисията и дава препоръки на държавите членки.Европейските храни вече са световен стандарт за храни, които са безопасни, изобилни, питателни и висококачествени. Това постижение е плод както на дългогодишните усилия, труд и загриженост на земеделците, рибарите и производителите на аквакултури, така и на системните усилия на ЕС чрез политиката си да закриля здравето на хората и животните и да подпомага земеделците. Хуманното отношение към животните винаги е било част от този процес и ще продължи да бъде така, съобразявайки се с всички нови практики, технологии и научни методи.
2022/02/15
Strengthening Europe in the fight against cancer (A9-0001/2022 - Véronique Trillet-Lenoir)

. – Подкрепям доклада относно укрепването на Европа в борбата с рака, тъй като той предлага конкретни, ефективни мерки и инструменти за борба с рака, базирани на научни изследвания и иновации. Грижата за общественото здраве е основна отговорност на ЕС и държавите членки, и всички ние трябва да засилим усилията и действията си в тази посока и да поемем ангажимента да подкрепяме и да разработваме стратегии и мерки за запазване на живота и здравето на гражданите.Статистиката относно нивата на заболеваемост от рак, особено в Източна Европа, е изключително обезпокоителната. Това е втората причина за смъртност в ЕС, след сърдечно-съдовите заболявания, като всяка година 1,3 милиона души губят битката с болестта, а над 3 милиона души биват новорегистрирани със страшната диагноза. Тенденцията сочи, че до 2035 г. случаите на рак ще се удвоят и той ще се превърне във водеща причина за смърт в Общността. Прогноза, която е алармираща и изисква предприемането на незабавни мерки.Трябва да обърнем внимание и на негативния ефект вследствие на пандемията, причинена от COVID-19, върху националните здравни бюджети, както и пренебрегването на превенцията на раковите заболявания. Научната общност е категорична, че съществува пряка зависимост между ранната диагностика и високия процент на преживяемост, като последният достига до 90%, когато болестта е установена в ранен стадий. Преодоляването на болестта е реална възможност, ако се открие навреме.Считам, че докладът включва балансирани мерки и подходи, обхващащи превенция, скрининг и адекватно лечение. Приветствам по-конкретно предложените мерки за:- борба с рисковите фактори, свързани с околната среда, начина на живот и трудовата дейност;- по-добър достъп до трансгранични здравни грижи и клинични изпитвания за пациенти с ракови заболявания;- по-ефективно управление на недостига на лекарства за лечение на рак;- включване и на други видове рак в новата подкрепяна от ЕС схема за скрининг за рак;- повече публични средства за изследователска дейност и за превантивни кампании.Приложението им ще даде възможност за своевременен и равен достъп до иновативно и щадящо лечение. ДПС винаги е защитавало принципите на равенство и недискриминация, здравословна среда на живот и грижа към индивида. Заставаме и сега зад инициативите на Комисията, насочени към превенция и борба с рака. Ще продължим да насърчаваме и да работим за реализирането на политики, които целят както емоционална, така и материална подкрепа за уязвимите групи. Длъжни сме да окажем подкрепа на всеки, който води мъчителна битка с болестта, както и да предпазим онези с генетична предразположеност. Борбата срещу канцерогенните заболявания е сред основните ни приоритети и този доклад е доказателство за това.
2022/02/16
General Union Environment Action Programme to 2030 (A9-0203/2021 - Grace O'Sullivan)

. – Подкрепям постигнатото споразумение относно Общата програма на Европейския съюз за действие за околната среда до 2030 г. Осмата ПДОС цели да ускори справедливия и приобщаващ преход на Съюза към чиста и кръгова икономика, която е неутрална по отношение на климата и се отличава с ефективно използване на ресурсите, както и да се постигнат екологичните цели на Програмата на ООН до 2030 г. и нейните цели за устойчиво развитие, като изцяло се подкрепят целите на Европейския зелен пакт в областта на околната среда и климата.През последните десетилетия политиките на ЕС в областта на околната среда донесоха значителни ползи както за хората, така и за планетата. В момента обаче Европа е изправена пред безпрецедентни предизвикателства, свързани с околната среда, климата и устойчивостта, които включват загуба на биологично разнообразие, изменение на климата, изчерпване на определени ресурси и замърсяване. Вярвам, че постигнатото споразумение по Осмата ПДОС ще допринесе за ускоряване на прехода към регенеративна икономика и ще спомогне да се осигури благополучие за всички, съобразявайки се с планетарните граници. Стопанската дейност следва да се развива по начин, който не само не нанася вреди, но и противодейства на изменението на климата и влошаването на околната среда, намалява замърсяването, поддържа и обогатява природния капитал и съответно осигурява изобилие от възобновяеми и невъзобновяеми ресурси. Чрез непрекъснати иновации, адаптиране към новите предизвикателства и съвместно създаване на блага регенеративната икономика ще укрепва устойчивостта и опазва благоденствието на сегашните и бъдещите поколения. Приветствам подхода за активно включване на всички заинтересовани страни на всички нива на управление, за да се постигнат заложените цели, сред които са и интегриране на подхода „Едно здраве“ на всички равнища на изготвяне на политиките; подобряване на здравето и качеството на живот на гражданите; намаляване на емисиите на парникови газове и справяне с екологичните проблеми. Доволна съм, че много от предложенията на Renew Europe намериха място във финалния текст на постигнатото споразумение, сред които:– осигуряване на съгласуваност на програмата със стратегията „От фермата до трапезата“ и Стратегията биологичното разнообразие;– отчитане на принципа „не причинявай значителна вреда“;– увеличаване на капацитета на агенциите за изпълнение на заложената висока амбиция.Вярвам, че така както е договорена от съзаконодателите, тази програма е важна стъпка в борбата срещу изменението на климата. Считам, че периодът за извършване на междинен преглед и оценка на Програмата е удачен и ще даде възможност за адекватна оценка на ефективността.
2022/03/09
EU Gender Action Plan III (A9-0025/2022 - Chrysoula Zacharopoulou)

. – Днес, въпреки всички усилия, постигането на пълно равенство между половете е все още предизвикателство както за държавите членки, така и за Съюза. Смятам, че се полага огромно старание в тази посока и идеята за равнопоставеност между половете не следва да е блян. Докладът относно третия план за действие на ЕС относно равенството между половете е без съмнение крачка в правилната посока, поради което съм щастлива да го подкрепя. ЕС трябва да бъде амбициозен в насърчаването на цели, които осигуряват зачитане на правата на човека и реално равенство между половете, затова приветствам новия, трети по ред, план за действие на ЕС относно равенството между половете за периода 2021 – 2025.Докладът защитава правата на жените и насърчава устойчивия и приобщаващ растеж. Той поставя особен акцент върху насилието срещу жените. Считам, че насилието, основано на пола, трябва да се разглежда като крайна форма на дискриминация и нарушение на правата на човека и че е необходимо да се предприемат стъпки за борба с всички форми на насилие, тормоз, потисничество и неравенство между жените и мъжете.На следващо място, подкрепям по-ефективния ангажимент на Съюза по отношение на политиките за равенство. Принципът на равенство между половете трябва да се интегрира във всички области на търговията, политиката за развитие, хуманитарната помощ, сигурността или сектори като енергетиката и селското стопанство. Съюзът трябва да преследва тази цел и в отношенията си с външните държави. Предвидените седем области на действие, които целят премахване на всички форми на насилие, основано на пола, осигуряване на достъп на жените до здравеопазване и сексуални и репродуктивни права, насърчаване на икономическите и социалните права и равенство, както гарантиране на автономността на жените, насърчаване на тяхното лидерство, включването им в процесите на мира, гарантиране на хуманитарна дейност, съобразена с равенството между половете, изграждане на екологосъобразно и цифрово общество, трябва да служат за постигане на крайната цел – създаване на истинско поколение на равенство. ДПС винаги е подкрепяло жените и това няма да се промени.Целим висока икономическа активност на жените, качествена заетост и осигуряване на достъп до образование за момичета. Вярвам, че трябва да насърчаваме представителите на женския пол да започнат кариера в областта на науката, инженерството, технологиите или математиката. Европейският съюз трябва да подкрепя жените и момичетата, които искат гласът им да бъде чут и да изберат съдбата си. Ще продължа да подкрепям политиките за развитието и подкрепянето на жените, както и инициативите, които целят постигане на равенство между половете.
2022/03/09
Strengthening the application of the principle of equal pay for equal work or work of equal value between men and women (A9-0056/2022 - Samira Rafaela, Kira Marie Peter-Hansen)

Подкрепям доклада за прозрачността на заплащането и гласувах за започване на тристранните преговори по досието, защото това е поредната решаваща стъпка на Съюза към осигуряването на равенство между половете. Принципът за осигуряване на равни възможности и равно третиране на мъжете и жените в областта на заетостта, включително принципът за равно заплащане за равен труд или труд с равна стойност, е приет още през 1957 г, но за съжаление, реалността все още е различна.По данни на ЕК, разликата в заплащането между жените и мъжете в ЕС продължава да бъде около 14%. Това без съмнение се отразява върху качеството на живот на жените, както и значително увеличава риска им от изпадане в бедност, а в дългосрочен план обосновава и съществената разлика от 33% в пенсиите между жените и мъжете в ЕС. Данните безспорно сочат, че изравняването на заплащането между половете ще подобри икономиката на Съюза.Считам, че достъпът до информация за нивата на заплащане е от решаващо значение, ако искаме да се борим с дискриминацията в тази област. Предложението се фокусира върху три основни аспекта – повишаване на прозрачността на заплащането, улесняване прилагането на концепцията за равно заплащане за еднакъв труд и укрепване на механизмите за прилагане. Приветствам факта, че в ЕП успяхме да разширим обхвата на работодателите, които регулярно да представят информация, класифицирана по полов признак, и да засилим ролята на социалните партньори.
2022/04/05
Reaching women's economic independence through entrepreneurship and self-employment (A9-0096/2022 - Pernille Weiss)

. – Приветствам доклада относно постигането на икономическа независимост на жените чрез предприемачество и самостоятелна заетост, защото искрено вярвам, че жените трябва да имат равен шанс за започване и развиване на свой бизнес. Факт е, че те са изправени пред различни пречки, особено от икономическо, законодателно и социално естество, които ги ограничават да развият предприемаческия си потенциал пълноценно. Днес трябва да се изправим срещу стереотипите и да окуражим достъпа на жените до пазара на труда, както и в сферата на самостоятелната дейност. Нужно е да се гарантира равенството между половете на всички нива на вземане на решения в бизнеса и управлението.Считам, че жените предприемачи и самостоятелно заетите играят ключова роля в насърчаването на иновациите, създаването на нови работни места и допринасят за устойчивия растеж на ЕС. Несъмнено трябва да се стимулира подобряването на икономическото положение на жените.За да постигнем тази цел, жените трябва да имат достъп до микрокредити с гъвкави условия и до богати възможности за развитие на предприемаческия си дух. Политиките на ЕС, както и на самите държави членки трябва да са приобщаващи и да са адаптирани към актуалните нужди. Постигането на равенство между половете е един от основните ни приоритети и работата на ДПС в тази посока ще продължи безотказно.
2022/05/03
Mental health in the digital world of work (A9-0184/2022 - Maria Walsh)

Подкрепям доклада относно психичното здраве в цифровия свят на труда, защото приоритет за мен винаги е здравето на гражданите - както физическото, така и психическото. Психическото здраве на гражданите трябва да бъде в основата на нашата работа и ние трябва да работим заедно, за да превъзмогнем предизвикателствата, свързани със здравето на работниците.Справянето с бедността на работещите и балансът между професионалния и личния живот е наше задължение. Всички млади европейци, особено тези с по-малко възможности, трябва да имат равен достъп до качествено образование и обучение, за да се подкрепи тяхното добро психично здраве и да се осигури благоприятна среда за развитие на техните умения. Гъвкавостта и по-добрият контрол на работното време, постигнати чрез нетрадиционни работни договорености като работа у дома, могат да осигурят по-добър баланс между професионалния и личния живот и намаляване на стреса, свързан с пътуването до работното място.Насърчаването на устойчивостта на психичното здраве и инвестирането в цифрова и здравна грамотност на работниците е жизненоважно. Работещите на несигурни и нископлатени работни места, особено тези с ниски нива на умения и самостоятелно заетите лица, са особено уязвими по отношение на здравето на работното място и достъпа до адекватна социална или правна защита. Длъжни сме да окажем подкрепа на всеки и да предпазим психичното здраве на всички участници в работната среда.
2022/07/05
Adequate minimum wages in the European Union (A9-0325/2021 - Dennis Radtke, Agnes Jongerius)

С радост подкрепям Директивата за адекватните минимални работни заплати в ЕС. Тя представлява поредната крачка на Съюза към осъществяване на целите на Европейския стълб на социалните права. Това със сигурност бе едно от най-интригуващите досиета в социалната сфера за този мандат и, за радост на всички, успя бързо да стане реалност, без да бъде блокирано, въпреки дългите и тежки преговори, които се водеха по него.Директивата цели както повишаване на адекватността на минималните работни заплати, така и осигуряване на достоен живот на всички работници. Едновременно с това тя поставя акцент върху ползите от колективното договаряне и насърчава държавите членки да повишат приложението му.За съжаление, в момента се наслагват криза върху криза и работниците се затрудняват да издържат семействата си заради високата инфлация. Адекватните минимални работни заплати са основен компонент на европейския модел на социална пазарна икономика. Те са своеобразен гарант за доходите на хората в неравностойно положение и тези от уязвимите групи. Статистиката сочи, че в моята страна България минималната работна заплата е най-ниска в сравнение с другите страни от ЕС. Затова се надявам Директивата бързо да бъде транспонирана, за да може да допринесе за повишаване на адекватността на минималните работни заплати и да осигури достоен живот на работниците в България.
2022/09/14