16 Written explanations of Witold PAHL
Reducing inequalities and promoting social inclusion in times of crisis for children and their families (A9-0360/2023 - Sandra Pereira)
Szanowna Pani Przewodnicząca! Drogie Koleżanki i Koledzy! W czasach kryzysów to dzieci jako pierwsze doświadczają cierpienia i to ich prawa jako pierwsze są łamane. Mam tu na myśli przede wszystkim prawo do życia, ale i ogólnie - prawo do bycia szczęśliwym. Tę brutalną prawdę przypominają nam wojna w Ukrainie oraz konflikt na Bliskim Wschodzie.Zgadzam się ze sprawozdawczynią, że musimy doprowadzić do strukturalnych zmian, które będą chronić dzieci w każdych okolicznościach. Tak rozumie to również Komisja Europejska, co zostało opisane w Europejskiej Strategii Praw Dziecka i Europejskich Gwarancjach na rzecz dzieci.Unia Europejska to jeden z najbogatszych rejonów świata, a mimo to co czwarte dziecko jest tutaj zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Według najnowszych danych organizacji Save the Children , które zaprezentowano w marcu w Berlinie, liczba dzieci żyjących w ubóstwie w krajach unijnych wzrosła w 2021 roku o 200 tys., zaś ogólna liczba nieletnich w skrajnej biedzie szacowana jest aż na 19,6 mln. Musimy zrobić wszystko, by ten niepokojący trend odwrócić.Dziękuję Komisji Europejskiej za podjęcie inicjatywy w temacie ochrony dzieci.Głosowałem za przyjęciem dokumentu.
Children first - strengthening the Child guarantee, two years on from its adoption (B9-0462/2023)
Szanowni Państwo, głosowałem za sprawozdaniem w sprawie ograniczenia nierówności i wspierania włączenia społecznego w czasach kryzysu z myślą o dzieciach i ich rodzinach, ponieważ uważam, że Unia Europejska powinna kontynuować swoje wysiłki w celu zagwarantowania pełnej ochrony praw dzieci.Dzieci same siebie nie obronią. Od tego jesteśmy my, dojrzali politycy, którzy znają świat wraz z jego ciemnymi stronami.Według danych organizacji Save the Children , które zaprezentowano w marcu w Berlinie, liczba dzieci żyjących w ubóstwie w krajach unijnych wzrosła w 2021 roku o 200 tys., zaś ogólna liczba nieletnich żyjących w skrajnej biedzie szacowana jest aż na 19,6 mln.Raport informuje ponadto, że ubóstwo dotyka przede wszystkim dzieci ze środowisk migrantów, uchodźców i ubiegających się o azyl. Brak odpowiednich dokumentów i opieki jeszcze bardziej utrudniają ich sytuację. Na przykład we Włoszech aż 32,4 proc. dzieci migrantów żyje w skrajnej biedzie, w porównaniu do 7,2 proc. w przypadku dzieci z rodzin włoskich.Ubóstwem zagrożone są również dzieci z mniejszości etnicznych, z niepełnosprawnościami oraz z rodzin rozbitych i będących w trudnej sytuacji życiowej.Nie może być naszej zgody na cierpienie dzieci w jakiejkolwiek formie.
Mental health (A9-0367/2023 - Sara Cerdas)
Głosowałem za przyjęciem raportu na temat zdrowia psychicznego. Cieszę się, że temat ten zyskuje z roku na rok coraz więcej uwagi i troski.Szacuje się, że z problemami zdrowia psychicznego boryka się nawet 150 milionów obywateli UE. Nie pozostaje to bez wpływu w naszych społecznościach, miejscach pracy i rodzinach.Zdrowie psychiczne należy traktować jak inwestycję. Traktując zdrowie psychiczne priorytetowo, umożliwiamy obywatelom prowadzenie satysfakcjonującego i produktywnego życia. Zdrowe psychicznie społeczeństwo jest bardziej odporne i lepiej przygotowane do radzenia sobie z wyzwaniami. Inwestowanie w zdrowie psychiczne jest także inwestycją w zapobieganie innym poważnym wyzwaniom społecznym, takim jak bezdomność, uzależnienia od narkotyków i alkoholu, a nawet przestępczość. Zajmując się zdrowiem psychicznym u jego podstaw, możemy wywołać pozytywny efekt domina.Musimy starać się przełamywać wciąż utrzymujące się piętno otaczające zdrowie psychiczne, dlatego należy zachęcać do otwartego dialogu i zrozumienia.
European Health Data Space (A9-0395/2023 - Tomislav Sokol, Annalisa Tardino)
Głosowałem za przyjęciem sprawozdania na temat europejskiej przestrzeni danych dotyczących zdrowia, gdyż to kolejny ważny krok w kierunku powstania Europejskiej Unii Zdrowotnej.Propozycja wykorzystania potencjału cyfryzacji dla lepszego dostępu do usług medycznych jest wyjściem naprzeciw oczekiwaniom obywateli UE. Dzięki nowej cyfrowej przestrzeni, każdy będzie miał dostęp do elektronicznych danych dotyczących swojego zdrowia. To znaczące ułatwienie, szczególnie w momentach, gdy jesteśmy zmuszeni do korzystania z opieki medycznej poza naszym miejscem zamieszkania, a często nawet poza krajem ojczystym. Historia zdrowia i przyjmowanych leków będzie widoczna dla lekarzy w ich języku, co znacząco poprawi jakość otrzymywanych usług medycznych.Ponadto, co dla mnie niezwykle ważne, sprawozdanie wychodzi naprzeciw wysokim standardom bezpieczeństwa w kwestii ochrony danych osobowych. To pacjent pozostaje dysponentem swoich danych i będzie mógł dodawać informacje, poprawiać błędne dane, ograniczać dostęp innym osobom oraz uzyskiwać informacje o tym, w jaki sposób i w jakim celu są one wykorzystywane.
Increasing innovation, industrial and technological competitiveness (A9-0383/2023 - Tsvetelina Penkova)
Głosowałem za przyjęciem sprawozdania w sprawie zwiększania innowacyjności, konkurencyjności przemysłowej i technologicznej poprzez sprzyjające otoczenie dla start-upów i przedsiębiorstw typu Scale-up, gdyż uważam, że innowacyjność ma kluczowe znaczenie dla przyszłości Unii Europejskiej. W erze charakteryzującej się szybkim postępem technologicznym i dynamicznymi globalnymi wyzwaniami wdrażanie innowacji to nie opcja, lecz konieczność.Innowacyjność jest dziś jedną z głównych sił napędzających zrównoważony wzrost gospodarczy. Zachęcając do powstawania i rozwoju startupów, wprowadzamy do naszej gospodarki świeże pomysły i nowatorskie rozwiązania. Te młode i sprawne firmy często przodują w pracach nad przełomowymi rozwiązaniami technologicznymi, przesuwając granicę tego, co możliwe.Wspieranie startupów to strategiczna inwestycja w naszą przyszłość. Zapewniając ambitnym i innowacyjnym przedsiębiorcom niezbędne zasoby, opiekę mentorską i sprzyjające środowisko, wychowujemy kolejne pokolenia liderów i wizjonerów.Zwiększanie innowacyjności i wspieranie startupów w Unii Europejskiej to strategiczna decyzja i inwestycja w dynamiczną i odporną Europę, która będzie w stanie stale się rozwijać, również w obliczu w obliczu globalnych wyzwań.Dziękuję za uwagę.Witold Pahl
Implementation of the Erasmus+ programme 2021-2027 (A9-0413/2023 - Milan Zver)
Głosowałem za przyjęciem raportu na temat wdrażania programu Erasmus+ w latach 2021–2027. Z tego programu międzynarodowych wymian studenckich skorzystało już niemal 14 milionów młodych osób i jest on jednym z flagowych sukcesów oraz wizytówką Unii Europejskiej. Nie bez powodu mówi się o całym „pokoleniu Erasmusa”. Ten program zmienił sposób myślenia o Europie i ukształtował całą generację przebojowych, tolerancyjnych i otwartych na świat młodych Europejczyków.Dlatego też uważam, że Erasmus powinien być w dalszym ciągu rozwijany. Mam szczerą nadzieję, że w kolejnym wieloletnim budżecie zyska on odpowiednie finansowanie. Sprawić to może, iż będzie on dostępny dla jeszcze większego grona studentów.Zwracam tutaj szczególnie uwagę na wysokość stypendiów, które często z uwagi na brak równości finansowej młodzieży mogą być barierą w dostępności do tego programu. Ponadto powinniśmy podjąć kolejne działania w celu uproszczenia zasad programu.Uważam również, że niewykorzystany potencjał programu drzemie także w obszarze edukacji dorosłych i mobilności pracowników uczelni oraz mam nadzieję, iż także te obszary zyskiwać będą na widoczności i popularności.
Gender aspects of the rising cost of living and the impact of the energy crisis (A9-0430/2023 - Alice Kuhnke)
Głosowałem za przyjęciem sprawozdania w sprawie aspektów płci w kontekście wzrostu kosztów życia i skutków kryzysu energetycznego.Zgadzam się ze sprawozdawczynią, że znajdujemy się w momencie współoddziaływania wielu kryzysów jednocześnie. Zanim otrząsnęliśmy się ze skutków pandemii, już zostaliśmy skonfrontowani z kolejnymi kryzysami - przede wszystkim z kryzysem energetycznym oraz ze wzrostem cen. To wszystko powoduje, że doświadczamy bezprecedensowego od wielu lat kryzysu związanego z wysokimi kosztami utrzymania. Na całym kontynencie ludzie często muszą wybierać między opłatami za ogrzewanie a zakupem żywności. Podobnych dylematów jest więcej. Niestety, zdecydowanie częściej te problemy dotyczą kobiet.W 2021 r., przed kryzysem, poniżej progu ubóstwa żyło w UE ponad 20 mln więcej kobiet niż mężczyzn. A przecież pandemia tylko te nierówności pogłębiła. Kobiety w całej Europie zmagają się z większymi wyzwaniami społeczno-gospodarczymi i wyższym poziomem ubóstwa niż mężczyźni. Miejsca pracy kobiet są na ogół bardziej niepewne, a ich płace niższe. Często problemy te kumulują się. Chodzi o dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, zatrudnienia i usług socjalnych. Dotyczy to głownie kobiet powyżej 65 roku życia, kobiet z niepełnosprawnościami i kobiet należących do mniejszości etnicznych.Dziękuję sprawozdawczyni Alice Kuhnke za to, że bardzo kompleksowo spojrzała na sytuację kobiet w dzisiejszej Europie, i za propozycje konkretnych rozwiązań.
Situation of fundamental rights in the EU in 2022 and 2023 (A9-0376/2023 - Katarina Barley)
Głosowałem za sprawozdaniem, ponieważ praworządność jest jednym z podstawowych warunków utrzymania i dalszego wzmacniania Unii Europejskiej. Potwierdza to w sposób dobitny przykład mojego kraju.Rządzące poprzednio w Polsce ugrupowanie skrajnie prawicowe i populistyczne dokonało próby zamachu na polski ład konstytucyjny i próby wprowadzenia władzy o charakterze autorytarnym. Zasady demokratycznego państwa – takie jak prawo do wyrażania opinii w sprawach politycznych, światopoglądowych, a także godność kobiet – były naruszane bądź eliminowane z życia społecznego. Osoby przeciwstawiające się takim działaniom były nękane lub zastraszane, a także inwigilowano je systemem Pegasus. Kreowano nieprawdziwe zagrożenia, aby wzbudzić w części społeczeństwa poczucie strachu.Niech czasy, które w Polsce już minęły, będą ostrzeżeniem dla innych. Wiem, że nowy rząd polski, przywracając praworządność, będzie kierował się ochroną najważniejszej także dla całej Unii Europejskiej wartości, jaką jest godność człowieka.
Waste electrical and electronic equipment (WEEE) (A9-0311/2023 - Anna Zalewska)
Głosowałem za przyjęciem sprawozdania, ponieważ uważam, ze ukierunkowany przegląd dyrektywy w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE) w pełni i dokładnie wdraża wyrok Trybunału w sprawie C-181/20 do obowiązującej dyrektywy WEEE. Projekt sprawozdania jest zwięzły i konkretny. Wniosek Komisji dotyczący ukierunkowanego przeglądu dyrektywy WEEE w celu wykonania wyroku Trybunału jest zasadniczo dobrze przygotowany, a przepisy należycie odnoszą się do przedmiotowej kwestii.
Multiannual financial framework for the years 2021 to 2027 (A9-0051/2024 - Jan Olbrycht, Margarida Marques)
Głosowałem za rewizją Wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej. Uważam, że okoliczności wewnętrzne, ale i czynniki zewnętrzne, jak i obecna sytuacja geopolityczna na świecie zmuszają nas do odpowiedniego reagowania. Rewizja to także odpowiedź na oczekiwania obywateli w zakresie ich bezpieczeństwa.Dzisiejsze głosowanie to konsekwencja szczytu UE z początku miesiąca, gdzie podjęto ważne deklaracje polityczne dotyczące Ukrainy. Cieszę się, że tak szybko reagujemy jako Parlament Europejski.
Transparency and targeting of political advertising (A9-0009/2023 - Sandro Gozi)
Żyjemy w świecie, w którym dezinformacja stała się regularnie stosowanym narzędziem walki politycznej i stanowi realne zagrożenie dla naszych demokracji. Dlatego musimy podjąć wszelkie możliwe działania, aby walczyć z tym zjawiskiem.Wprowadzenie przejrzystych i uczciwych zasad reklamy politycznej, wraz z narzędziami jej kontroli, stanowi ważny krok w tym kierunku. Przyjęte porozumienie w sprawie przejrzystości reklamy politycznej pomoże wyborcom łatwiej zidentyfikować, co stanowi reklamę polityczną i kto jest jej nadawcą. Za szczególnie ważne uważam przepisy, które pomogą walczyć z ewentualną ingerencją w wybory podmiotów z krajów trzecich, w tym zwłaszcza przepis zakazujący finansowania reklam z zagranicy na 3 miesiące przed wyborami.Drugą ważną kwestią jest tzw. mikrotargetowanie i profilowanie, czyli kierowanie reklam do specjalnie wyselekcjonowanej wąskiej grupy odbiorców, poprzez korzystanie z dużej ilości danych. Nowe rozporządzenie wprowadza rygorystyczne ograniczenia w tym zakresie i zwiększa ochronę danych osobowych Jako Parlament chcemy, aby każdy obywatel miał dostęp do rzetelnej i nieograniczonej informacji po to, by mógł samodzielnie podejmować świadome wybory polityczne. Tylko w ten sposób możemy zagwarantować, że proces wyborczy będzie włączający i bardziej demokratyczny.
Standard essential patents (A9-0016/2024 - Marion Walsmann)
Szanowni Państwo!Polscy przedsiębiorcy to podmioty wdrażające (licencjobiorcy). Około 5% zidentyfikowanych potencjalnych podmiotów wdrażających w UE to przedsiębiorcy z Polski. Nie zidentyfikowano natomiast ani jednego polskiego właściciela SEP.Zatem bilans wprowadzenia rozporządzenia będzie korzystny dla Polski. Szacuje się, że średni roczny (w perspektywie 10-letniej) wpływ proponowanej regulacji na polskie podmioty wdrażające wyniesie ponad 0,5 mld EUR.Polska ponosi znaczne opłaty licencyjne z tytułu SEP na rzecz zagranicznych posiadaczy SEP. Wynika to z faktu, że zagraniczne firmy, takie jak np. producenci smartfonów, przenoszą opłaty licencyjne za patenty konieczne do spełnienia normy na polskich konsumentów w postaci wyższych cen produktów sprzedawanych w Polsce.Ochrona konsumenta to jedna z ważniejszych spraw, którymi zajmuję się w Parlamencie Europejskim.Dziękuję za uwagę.
Council decision inviting Member States to ratify the Violence and Harassment Convention, 2019 (No. 190) of the International Labour Organization (A9-0040/2024 - Cindy Franssen, Kira Marie Peter-Hansen)
Szanowna Pani Przewodnicząca, problem przemocy i molestowania w miejscu pracy w nieproporcjonalnie dużym stopniu dotyczy kobiet. Około jedna trzecia kobiet, które były ofiarami molestowania seksualnego w UE, doświadczyła go w pracy. Cieszę się, że dzisiejszym głosowaniem mobilizujemy państwa członkowskie do ratyfikowania konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy z 2019 roku w sprawie eliminacji przemocy i molestowania.Konwencja MOP jest pierwszym traktatem międzynarodowym uznającym prawo każdej osoby do warunków pracy wolnych od przemocy i molestowania. Określono w niej obowiązek poszanowania, propagowania i egzekwowania tego prawa, a także minimalnych standardów przeciwdziałania molestowaniu i przemocy w celu promowania zdrowego, bezpiecznego i opartego na równości środowiska pracy dla wszystkich.Unijny rynek pracy jest miejscem wspierania postępu. Tym samym musimy promować konwencję MOP nr 190 i opowiedzieć się za jej globalną ratyfikacją. Musimy wyraźnie wskazać, że każdy ma prawo do zdrowego i bezpiecznego środowiska pracy.
Ambient air quality and cleaner air for Europe (A9-0233/2023 - Javi López)
Zgodnie z ustaleniami ekspertów zanieczyszczenie powietrza jest dziś największym środowiskowym zagrożeniem dla zdrowia ludzkiego. Zanieczyszczone powietrze powoduje szacunkowo 300 000 przedwczesnych zgonów rocznie i to tylko w samej UE. Najbardziej szkodliwymi zanieczyszczeniami dla zdrowia ludzkiego w Europie są: pył zawieszony (PM), dwutlenek azotu i ozon w warstwie przyziemnej. Zanieczyszczenie powietrza ma również istotny wpływ na ekosystemy lądowe i wodne.Faktem jest, ze obecne dyrektywy w sprawie jakości powietrza opierają się na normach jakości powietrza, które mają od 15 do 20 lat. Dlatego głosowałem za przyjęciem sprawozdania i tym samym opowiedziałem się za zmianą dyrektyw w sprawie jakości powietrza. To jedno z naszych kluczowych zadań.
European Health Data Space (A9-0395/2023 - Tomislav Sokol, Annalisa Tardino)
Badania wskazują, iż lepsze publiczne systemy opieki zdrowotnej mogłyby zapobiec około 14% zgonów w UE w 2019 r. Wspólna polityka zdrowotna UE mogłaby obejmować ogólnounijną definicję podstawowych usług opieki zdrowotnej, które powinny być dostępne dla wszystkich, oraz ogólnoeuropejskie programy promocji zdrowia i badań przesiewowych. Dlatego popieram każde działanie zmierzające do wzmocnienia systemów opieki zdrowotnej i praw pacjentów.To sprawozdanie to kolejny, wazny krok na drodze budowania wspolnej polityki zdrowotnej UE.
European Disability Card and European Parking Card for persons with disabilities (A9-0003/2024 - Lucia Ďuriš Nicholsonová)