5 Written explanations of Włodzimierz KARPIŃSKI
Empowering consumers for the green transition (A9-0099/2023 - Biljana Borzan)
Głosowałem za przyjęciem sprawozdania w sprawie wzmocnienia pozycji konsumentów w procesie transformacji ekologicznej. Coraz częściej konsumenci starają się być świadomymi i aktywnymi uczestnikami zielonej transformacji, sięgając po produkty bardziej zrównoważone i przyjazne środowisku. Jest zatem szczególnie ważne, aby otrzymywali oni wiarygodne informacje na temat tych produktów i jednocześnie chronieni byli przed nieuczciwymi praktykami, takimi jak wprowadzające w błąd informacje o ekologiczności czy też zakup produktów psujących się wcześniej, niż oczekiwano, lub nienaprawialnych.Jednocześnie ważne jest też, by przedsiębiorcy nie podlegali nadmiernym obciążeniom i by nowe przepisy oparte były o zasadę proporcjonalności. Cieszę się zatem, że w ostatecznej wersji dyrektywy udało się wypracować zrównoważone stanowisko, które z jednej strony chroni konsumentów przed celowym wprowadzaniem w błąd i nadużywaniem twierdzeń dotyczących ekologiczności, a z drugiej strony tworzy jasne i przejrzyste ramy działania dla przedsiębiorców.
Implementation of the EU-Canada Comprehensive Economic and Trade Agreement (CETA) (A9-0400/2023 - Javier Moreno Sánchez)
Zagłosowałem za przyjęciem sprawozdania z wdrażania kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej UE-Kanada (CETA), gdyż od czasu jej wprowadzenia wzmocniły się więzi handlowe i ukształtowały stabilne ramy stosunków handlowych między UE a Kanadą, przynosząc znaczne korzyści gospodarcze dzięki zwiększonemu handlowi towarami i usługami oraz inwestycjom. CETA to strategiczna szansa zarówno dla UE, jak i dla Kanady na wzmocnienie i dywersyfikację łańcuchów dostaw, przy zapewnieniu bezpieczeństwa przepływów handlowych w obliczu zwiększonej niepewności geopolitycznej. Umowa jest również ważna ze względu na obawy UE dotyczące dostępu do surowców krytycznych, które mają zasadnicze znaczenie dla transformacji ekologicznej i ambicji technologicznych Unii.Zainteresowane strony reprezentujące przedsiębiorstwa i społeczeństwo obywatelskie są w dużej mierze zadowolone z postępów we wdrażaniu CETA, w tym ze współpracy w ramach komitetów CETA, Forum Współpracy Regulacyjnej i wewnętrznej grupy doradczej. Nadal istnieją pewne wyzwania związane z CETA, ale pełne wdrożenie wszystkich postanowień umowy przyniesie niewymierne korzyści dla zainteresowanych stron w obu regionach.
Conclusion of the Sustainable Investment Facilitation Agreement between the European Union and the Republic of Angola (A9-0005/2024 - Joachim Schuster)
Głosowałem za zawarciem umowy o ułatwieniach w zrównoważonych inwestycjach między Unią Europejską a Republiką Angoli. Umowa ta jest pierwszą umową o ułatwieniach inwestycyjnych wynegocjowaną przez UE.W dniu 22 czerwca 2021 r. UE i Angola rozpoczęły negocjacje w sprawie umowy o ułatwieniach w zakresie zrównoważonych inwestycji. Negocjacje zakończono po czterech rundach negocjacji w dniu 18 listopada 2022 r. Z zadowoleniem przyjąłem zakończenie tych negocjacji, gdyż umowa stanowi znaczący kamień milowy i konsoliduje nową formę strategicznej współpracy z Angolą i kontynentem afrykańskim. Zapewni pewność prawa, stabilność, przewidywalność i przejrzystość w celu przyciągnięcia i zwiększenia inwestycji, z korzyścią zarówno dla gospodarki UE, jak i Angoli. Pobudzi także inwestycje i przyczyni się do dywersyfikacji gospodarki Angoli i pomoże zwiększyć eksport, ułatwiając inwestycje w nowe wschodzące i strategiczne sektory, takie jak ekologiczny wodór. Umowa z pewnością przyczyni się także do przyspieszenia transformacji ekologicznej i cyfrowej, jednocześnie umożliwiając zrównoważony wzrost, i oczekujemy, że UE będzie opierać się na tym precedensie we współpracy z innymi krajami w regionie. Oczekujemy, że umowa otworzy nowe możliwości inwestycyjne dla firm lokalnych i zagranicznych, ale szczególnie dla MŚP, dlatego powinniśmy zadbać o zapewnienie im niezbędnego wsparcia i pomocy, aby w pełni mogły skorzystać z umowy.
Artificial Intelligence Act (A9-0188/2023 - Brando Benifei, Dragoş Tudorache)
Głosowałem za przyjęciem aktu w sprawie sztucznej inteligencji. Zakończenie prac nad tym aktem to w moim przekonaniu wręcz historyczne wydarzenie w dziedzinie technologii cyfrowych. Unia Europejska jako pierwsza na świecie wprowadza prawo, którego celem jest odpowiedzialny, bezpieczny oraz zgodny z unijnymi prawami podstawowymi rozwój sztucznej inteligencji, gdzie z jednej strony chronione jest bezpieczeństwo obywateli, z drugiej zaś strony nie będzie hamowany potencjał innowacyjny tej technologii czy też nie będą tworzone nieuzasadnione bariery w jej rozwoju i globalnej konkurencyjności.Sztuczna inteligencja to niezwykłe narzędzie, które jednak musi być wykorzystywane w sposób odpowiedzialny, etyczny i przejrzysty, a jednocześnie trzeba regulować związane z nim ryzyko. Wierzę, że akt w sprawie sztucznej inteligencji zminimalizuje zagrożenia związane z korzystaniem z tej technologii i tym samym pozwoli na wzbudzenie zaufania użytkowników i inwestorów, doprowadzając do pełnego wykorzystania potencjału sztucznej inteligencji.
Protocol amending the Agreement between the European Union and Japan for an Economic Partnership (A9-0081/2024 - Danilo Oscar Lancini)