6 Written explanations of Tomáš ZDECHOVSKÝ
Numerical strength of interparliamentary delegations
Delegace představují jeden z hlavních pilířů mezinárodních vztahů EU s ostatními státy. Jsou také důležitým nástrojem pro prosazování hodnot a zájmů Evropské unie, jako je demokracie, lidská práva a právní stát. Správně nastavené početní složení delegací zajišťuje, aby byly delegace vyvážené a schopné efektivně reprezentovat rozmanité zájmy členských států EU. Tím je umožněno efektivní a harmonické prosazování společné politiky a dosažení cílů Evropské unie na globální úrovni. Proto je schválení tohoto složení nezbytné pro zajištění fungování meziparlamentních vztahů.
Objection pursuant to Rule 115(2) and (3), and (4)(c): Maximum residue levels for carbendazim and thiophanate‐methyl
Hlasoval jsem pro námitky, protože ochrana zdraví lidí a životního prostředí musí být na prvním místě. Tyto pesticidy a fungicidy jsou v EU zakázané již deset let a jejich návrat, byť v omezeném množství, představuje krok zpět. Návrh Komise by povolil jejich používání pro některé plodiny a současně by umožnil dovoz produktů s určitými odchylkami, což by podkopalo konkurenceschopnost našich zemědělců. Případ thiaclopridu ukázal, že Komise dokáže přijít s přísnějšími pravidly, když jí to Parlament jasně sdělí. Nechceme regulaci, která je lepší než před deseti lety, ale stále nedostatečná. Evropské zemědělství si zaslouží férové podmínky, stejně jako my všichni máme právo na bezpečné potraviny a zdravé prostředí. Proto jsem hlasoval pro námitky – abychom vyslali jasný signál, že chceme přísnější a důslednější pravidla.
Objection pursuant to Rule 115(2) and (3), and (4)(c): Maximum residue levels for cyproconazole
Hlasoval jsem pro námitky, protože ochrana zdraví lidí a životního prostředí musí být na prvním místě. Tyto pesticidy a fungicidy jsou v EU zakázány již deset let a jejich návrat, byť v omezeném množství, představuje krok zpět. Návrh Komise by povolil jejich používání pro některé plodiny a současně by umožnil dovoz produktů s určitými odchylkami, což by podkopalo konkurenceschopnost našich zemědělců. Případ thiaclopridu ukázal, že Komise dokáže přijít s přísnějšími pravidly, když jí to Parlament jasně sdělí. Nechceme regulaci, která je lepší než před deseti lety, ale stále nedostatečná. Evropské zemědělství si zaslouží férové podmínky, stejně jako my všichni máme právo na bezpečné potraviny a zdravé prostředí. Proto jsem hlasoval pro námitky – abychom vyslali jasný signál, že chceme přísnější a důslednější pravidla.
Mobilisation of the European Union Solidarity Fund: assistance to Italy, Slovenia, Austria, Greece and France further to natural disasters occurred in 2023
Evropská unie musí zemím zasaženým přírodními katastrofami spojenými se změnami klimatu pomáhat. Členské státy se musí při živelných katastrofách navzájem podporovat, protože nikdy nevíme, v jaké zemi se objeví. Nejaktuálnějším příkladem jsou nedávné záplavy, které zasáhly střední a východní Evropu. Přírodní katastrofy nerozlišují hranice států, neměli bychom tak při takto neočekávaných a ničivých událostech finanční nebo materiální pomoc blokovat. Jenom solidarita napříč Unií může vést k napravení škod a kompenzaci zasažených obyvatel, firem nebo infrastruktury. Zároveň se musíme připravit na to, že podobné extrémní výkyvy počasí budou Evropu sužovat čím dál tím častěji a bohužel se pravděpodobně stanou naším společným břemenem.
Moldova's resilience against Russian interference ahead of presidential elections, EU integration referendum
Je neakceptovatelné, aby Rusko po Ukrajině, Bělorusku a Maďarsku ovlivňovalo veřejný prostor a média dalšího suverénního státu – Moldavska. Ruská federace zdá se stále žije v politické realitě Sovětského svazu. Nejspíše si myslí, že má neomezený vliv a právo vměšovat se do dění v Moldavsku, a to nejen v době konání prezidentských voleb. Občané Moldavské republiky, svrchované země, mají právo vybrat si svobodně a nezávisle svou hlavu státu bez vlivu a propagandy jakéhokoliv jiného státu. Moldavsko má stejně tak právo rozhodnout se samo za sebe, zda se chce stát členským státem Evropské unie. Je nepřípustné, aby historický vývoj země stále ovlivňoval současné a budoucí směřování státu fungujícího od 90. let v demokracii. Musíme se tak postarat o to, aby se ruský vliv nešířil dál za hranice do svobodné a demokratické Evropy.
The democratic backsliding and threats to political pluralism in Georgia